Reklama

Reklama

Turcja: gościnna i gorąca

Turyści z całego świata podziwiają tu starożytne zabytki i cuda natury. Zażywają kąpieli w tradycyjnych łaźniach, a także zwyczajnie cieszą się plażą i słońcem.

Sezon w pełni.  Na idealną pogodę można liczyć tu do października, a nawet listopada, a ceny ofert, zwłaszcza last minute, stają się coraz bardziej przystępne.
Riwiera turecka uważana jest za w miarę bezpieczne miejsce na odpoczynek (w odróżnieniu od wschodnich regionów kraju przy granicy z Syrią i Irakiem). A że ma bogatą ofertę dla turystów, każdy znajduje tu coś dla siebie.

Kąpiel odmładzająca

Kurorty takie, jak Bodrum, Side, Alanya czy Antalya, kuszą rozbudowaną bazą hotelową, plażami oraz zorganizowanymi wycieczkami w głąb kraju. By poznać historię Turcji, a także to, jak zazębiała się z kulturą Grecji i Rzymu, warto pojechać do Efezu, Myry czy Hierapolis. Obok tego ostatniego znajduje się najsłynniejszy w Turcji Park Narodowy - Pamukkale. To wyjątkowe miejsce, gdzie gorąca wapienna woda płynie po skałach, zabarwiając je na biało. Tworzy nie tylko wyjątkowy widok, ale też naturalne baseny. Kąpiel w nich znakomicie wpływa na zdrowie odwiedzających.  

Działanie takie mają też relaksujące zabiegi w tureckich łaźniach, zwanych hammami. Peelingi i kąpiele przygotowane zgodnie z dawnymi tradycjami zostawią niezapomniane wrażenie! Koniecznie wstąpcie też po pamiątki na lokalny bazar.

Reklama

Bazarki

Tutejsze przyprawy, przysmaki (jak np. baklava), a także pięknie zdobione tkaniny, wyroby skórzane i jubilerskie cieszą się dobrą sławą. Ceny podawane są w euro lub dolarach.  Warto je negocjować.

Hammam

W tureckiej łaźni rozgrzewamy ciało, peelingujemy, masujemy pianą i odżywiamy olejkami.

Alanya

Wokół starożytnych ruin (m.in. twierdz i muru obronnego) znajduje się tętniące życiem miasto - bazarki, knajpki, hotele - wszystko dla  turystów. Jest też słynny port, skąd statki  zabierają chętnych na morską wyprawę.

Rzeka Manavgat

Słynny Zielony Kanion to cel wielu wycieczek statkiem. Dla odważnych i ciekawych najbardziej wartkich fragmentów rzeki, organizowane są spływy pontonami.

Miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów na świecie! Podziwiają tu m.in. osmańskie domy Starego Miasta - Kaleiçi oraz imponujące wodospady na wybrzeżu  (na zdj. Wodospad arbuzowy Düden).

Bodrum

Turystów przyciągają wygodne hotele, kluby nocne i możliwość uprawiania sportów wodnych. Jest tu też jeden z cudów świata antycznego - ruiny monumentalnego grobowca władcy Mauzolosa.

Efez

Jedni twierdzą, że miasto założyli Grecy, inni, że plemię wojowniczych kobiet (Amazonki). Faktem jest, że było jednym z ośrodków kultu bogini Matki. Ślady zostawili tu też pierwsi chrześcijanie. Jest co zwiedzać!

Myra (Demre)

Z czasów starożytnych zachował się m.in. mur obronny i teatr rzymski. Z późniejszych - groby wykute w skałach (na zdj.). Mają fasady naśladujące architekturę świątynną.  W średniowieczu żył w Myrze św. Mikołaj, biskup.

Pamukkale

Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia, zostawia na skałach biały osad. Tworzy też naturalne baseny termalne na półkach skalnych.

Informator

 Wakacje zorganizowane Od 1541 zł za osobę za przelot  i pobyt z dwoma posiłkami  dziennie. All Inclusive - od  1898 zł. Wycieczki fakultatywne Pamukkale od ok. 200 zł za osobę dorosłą. Efez: od ok. 170 zł. Ceny obejmują transport z hotelu, uzależnione są m.in. od odległości do miejsca docelowego. 

Warto wiedzieć

   Konieczny jest paszport i wiza. Można ją kupić na lotnisku po przylocie lub przez internet na stronie www.evisa.gov.tr/pl/. Koszt to 20 USD

AJ

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy