Ukryte skarby Chorwacji

10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Zamek Trakoscan /fot. Darko Vurusic
Zamek Trakoscan /fot. Darko VurusicStyl.pl/materiały prasowe

Oprócz popularnych plaż i turystycznych miejscowości, w Chorwacji można odkryć jeszcze wiele fascynujących miejsc. Niektóre z nich są w dalszym ciągu znane głównie ludności lokalnej, gdyż położone są z dala od zatłoczonych deptaków czy słynnych zabytków.

Chorwacja jest krajem niezwykle pięknym i odznacza się wyjątkową różnorodnością. Widać to zarówno na niesamowitym, niezniszczonym przez człowieka wybrzeżu Adriatyku, jak i na obszarach dziedzictwa przyrody i kulturowego, położnych w głębi lądu.

We wszystkich zakątkach kraju, można znaleźć mnóstwo atrakcji przez cały rok. Poza sezonem atmosfera jest spokojniejsza i bardziej odprężająca, dzięki czemu łatwiej jest doświadczyć prawdziwych uroków tego kraju.

1. W pobliżu słynnego Dubrownika leżą miejscowości Ston i Mali Ston, które od setek lat łączy ze sobą imponujący mur. Dziś te nadmorskie miasteczka w pełni czerpią ze swojego dziedzictwa kulturowego i oferują turystom różnorodne, znakomite potrawy złożone głównie z ostryg i innych owoców morza.

2. Godna polecenia jest też piękna wyspa Bisevo w dziewiczej Dalmacji. Niezapomnianych wrażeń turystom dostarcza błękitna jaskinia, której nazwa pochodzi od poświaty, którą tworzą docierające do niej pod powierzchnią wody promienie słoneczne i wypełniające jaskinię błękitem. Na wyspie warto zajrzeć nie tylko do jaskiń, lecz także na piaszczyste plaże oraz spróbować tutejszego świetnego wina, które jest uwielbiane przez miejscowych.

Błęgitna jaskinia, Bisevo /fot. Ivo Pervan
Błęgitna jaskinia, Bisevo /fot. Ivo PervanStyl.pl/materiały prasowe

3. Palagruza to nietypowy przykład chorwackiego archipelagu. Położony w środkowej części wybrzeża Adriatyku, składa się z kilkudziesięciu bezludnych wysp i stanowi dom dla wielu zwierząt. Dzięki latarni morskiej umieszczonej w najwyższym punkcie archipelagu, widać go z odległości wielu kilometrów.

4. Niewielu turystów odwiedzających chorwacką stolicę - Zagrzeb, wie o miejscu w którym relaksują się mieszkańcy miasta. Jest nim rezerwat przyrody Medvednica — zielony obszar obejmujący wiele szlaków górskich, przeznaczonych również dla wędrowców. Można tu zobaczyć fortecę Medvedgrad oraz jaskinię Veternica, w której mieszkał człowiek prehistoryczny. W pobliżu stolicy znajduje się również miejscowość Sljeme, kolejny popularny cel weekendowych wycieczek, w której gospodarze kameralnych górskich schronisk oferują prawdziwe domowe jedzenie.

5. Na półwyspie Istria znajduje się położony na powierzchni 10km2 las Motovun, słynny z rosnących w nim przepysznych trufli, do poszukiwania których wykorzystuje się specjalnie szkolone psy.

6. Nie każdy wie, że od niemal 200 lat w Istrii mieszkają mumie. W kościele św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór zmumifikowanych ludzkich szczątków. Można tu obejrzeć całe mumie, umieszczone w szklanych sarkofagach a także inne zabalsamowane relikwie, które przewieziono tu kiedyś z Wenecji, aby ochronić je przed atakiem wojsk napoleońskich.

7. Cres w Zatoce Kvarner jest największą chorwacką wyspą, na której można zobaczyć przepiękne jezioro Vransko, a także podziwiać zróżnicowaną faunę, w tym rzadko spotykane zwierzęta, takie jak sępy płowe.

Jezioro Vransko
Jezioro Vransko123RF/PICSEL

8. W środkowej części Chorwacji w okolicach miasta Karlovac, a konkretnie w pobliżu miasteczka Slunj, znajduje się stary skansen Rastoke. To wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury regionu z historycznymi młynami wodnymi i naturalnym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica, które przetrwało stulecia burzliwej historii.

9. Na północy kraju w pobliżu miasta Krapina znajduje się idealnie zachowany zamek Trakoscan, który przetrwał wiele stuleci. Tę przepięknie położoną budowlę można zwiedzać na dwa sposoby - pieszo lub podczas wycieczki łodzią.

10. Prawdziwe, ukryte skarby można również spotkać w położonym na wschodzie Chorwacji regionie Slawonii, znanym głównie ze słynnego archeologicznego odkrycia. Znaleziono tu prehistoryczne naczynie - "Gołębicę z Vucedolu", będącą  pozostałością kultury, której przedstawiciele osiedlili się w okolicach miejscowości Vucedol tysiące lat temu. Turyści mogą poznać starożytne dziedzictwo kulturowe regionu w znajdującym się tam muzeum.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas