Reklama

Reklama

Urokliwa Krynica Morska

​To jedno z najmniejszych, ale najbardziej znanych miast. Leży na skrawku lądu między Bałtykiem i Zalewem Wiślanym.

Miejscowość ta ma niepowtarzalny urok. Jest położona na wąskim pasku Mierzei Wiślanej. Można do niej dojechać drogą od strony Gdańska albo dopłynąć promem. Rejs po malowniczym zalewie, obserwowanie ptaków i ryb mogą być wówczas dodatkową atrakcją. Statki pasażerskie kursują do Krynicy z Tolkmicka niedaleko Fromborka. Przy okazji zwiedzisz więc nie tylko miasto Mikołaja Kopernika, ale także pobliskie Kadyny - pięknie zachowany pałacyk, do którego lubił przyjeżdżać cesarz Wilhelm. 

Według zachowanych dokumentów, Krynica Morska była zasiedlona już w XIII w. Przeszła z rąk Krzyżaków pod władzę potężniejszych sąsiednich miast, Gdańska i Elbląga. W latach 70. odkryto tu źródła solankowe bogate w jod, które do dziś przyciągają rzesze kuracjuszy. W lasach iglastych i na wydmach niemal czuje się w powietrzu dobroczynny jod. Miasto podlega w całości pod teren Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Dlatego w sercu Krynicy Morskiej możesz spacerować przez lasy i wąwozy obsypane kwiatami i spotkać dziki.  

Reklama

Plaże są tutaj piaszczyste i szerokie. Odpoczywając na nich, będziesz mieć okazję obserwować rybaków wracających z połowu, od których kupisz ryby prosto z kutra. Trafiają one od razu do tutejszych restauracji i smażalni. Nad polskim morzem w tym rejonie zazwyczaj wieją silne wiatry, dzięki czemu nawet w czasie upalnego lata plażowanie jest komfortowe.  

Podczas spaceru wybierz się do latarni morskiej. Ten wybudowany w latach 50., wysoki na 53 m obiekt jest najbardziej wysunięty na wschód w Polsce. Został on wzniesiony w miejscu latarni wysadzonej przez Niemców wycofujących się w ostatnim roku II wojny światowej. Na szczyt prowadzi 100 krętych schodków, ale widoki wynagradzają trud wspinaczki. 

Przejdź się również na Wielbłądzi Garb. To najwyższa wydma w regionie (ma 49,5 m wysokości), a także najwyższa stała wydma w Europie. Z pewnością trafisz także na słynną ulicę Teleexpressu. I na pewno skierujesz swoje kroki do portu i przystani jachtowej od strony Zalewu Wiślanego. To wspaniałe miejsce na relaks i podziwianie cumujących tu jednostek pływających. Stąd także odchodzi pociąg turystyczny wożący turystów po wszystkich najpiękniejszych plażach, a także najciekawszych atrakcjach i zakątkach miasteczka. 

W okolicach warto odwiedzić nie tylko Tolkmicko i Frombork po drugiej stronie Zalewu Wiślanego, ale i na samej mierzei uroczy kurort Kąty Rybackie. Możesz także pojechać dalej na Wschód, do Nowej Karczmy, ostatniej miejscowości przed granicą z Obwodem Kaliningradzkim. To zaledwie 12 km od Krynicy Morskiej, można tam również znaleźć kąpieliska i ciekawe trasy spacerowe. Gdy jesteś z dziećmi, odwiedź Bajkolandię, największy plac zabaw na Mierzei Wiślanej. Na jego terenie znajduje się też dom do góry nogami.  

Magda Pinkwart

Zobacz także:


Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy