Reklama

​Węgry: Termy w Nyiregyhazie

Wybierając się na Węgry warto uwzględnić w swoich planach podróż po wschodniej części tego kraju. Ciekawym miejscem jest ponad 100-tysięczne miasto Nyiregyhaza, na przedmieściach którego znajduję się jedno z najładniejszych węgierskich kąpielisk termalnych.

Z Polski do miasta Nyiregyhaza (czyt.: niredźhaza) najszybciej dotrzemy jadąc przez Koszyce na Słowacji i region Tokaju.

W dosłownym tłumaczeniu na język polski "nyiregyhaza" oznacza "kościół wśród brzóz". Nazwa miasta wywodzi się sprzed wielu wieków - z czasów, gdy miejsce to było pokryte brzozami, rosnącymi na bagnach. Pozostałością po bagnach jest teraz woda termalna, naturalny skarb Nyiregyhazy.

Złote lata ery Austro-Węgier

Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą z XIII wieku. W XVI wieku - w czasie tureckiej okupacji Węgier - Nyiregyhaza była wyludniona i ponowne osiedlenie tego miejsca nastąpiło na początku XVIII wieku. Istotną datą w historii miasta jest 1753 rok, kiedy to doszło do przekazania aktu przywilejów nowym osiedleńcom. To przełomowe w dziejach miasta wydarzenie obrazuje rzeźba znajdująca się w śródmieściu przy ul. Rakoczego.

Reklama

Następnie miejscowi rzemieślnicy dzięki zebranym środkom finansowym wykupili od właściciela ziem prawo wolności i założyli samorząd. W latach 1870 - 1914, czyli w czasie tzw. złotej ery Austro-Węgier nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. Wybudowano wtedy ważne budynki, takie jak ratusz, pałac kasy oszczędnościowej, teatr, pierwszy hotel oraz budynek rady wojewódzkiej, gdyż Nyiregyhaza w 1876 roku - z uwagi na doprowadzenie linii kolejowej z Budapesztu - stała się miastem wojewódzkim.

Co ciekawe już od 1909 roku w centrum miasta funkcjonowała linia tramwajowa (istniała do 1968 roku).

Chodząc po ulicach i placach natrafimy na architekturę, która odzwierciedla wielowiekową świetność miasta. Wśród okazałych budowli są też kościoły ewangelickie, grecko-katolickie, reformackie i rzymsko-katolickie. Warto odwiedzić także miejscowe muzeum, które posiada długą historię - powstało w 1868 roku.

Słone jezioro

Nyiregyhaza liczy ok. 118 tys. mieszkańców. Miasto jest bardzo rozległe, leży na 55 km kwadratowych i jako drugie po Budapeszcie, posiada cztery kąpieliska termalne, które posiadają walory uzdrowiskowe. Odwiedzamy oddalone o 6 km - ale położone w granicach administracyjnych Nyiregyhazy - termalne uzdrowisko Sostofurdo (wymawiamy: "szosztofirdo"), nazywane w skrócie "SOSTO" (w tłumaczeniu na język polski "sostofurdo" oznacza "słone jezioro").

Uzdrowisko Sosto jest usytuowane na ciepłych, podziemnych źródłach. Mieszkańcy Nyiregyhazy określają to popularne miejsce wypoczynku jako "perła"  lub "płuca miasta", ponieważ cechą charakterystyczną kąpieliska jest duża liczba drzew, krzewów i kwiatów. Zacienione alejki i dobrze utrzymane parki usytuowane są wokół dwóch jezior.

Kąpielisko termalne, na terenie którego znajduje się ponad 20 basenów, podzielone jest na dwie części: leczniczą i rekreacyjną. Tutejsze źródła termalne zawierają brom, chlorek sodu i jod. Leczone są tu zatem dolegliwości reumatyczne, choroby stawów, układu ruchu oraz schorzenia kobiece. Temperatura wody w basenach termalnych wynosi ok. 38 stopni Celsjusza. Część rekreacyjna uwielbiana jest szczególnie przez młodzież i rodziny z dziećmi.

W sąsiedztwie kompleksu basenowego znajduje się Park Przygód, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoje umiejętności na linach, umieszczonych na 100 różnych poziomach.

Historia i zwierzęta

Sosto znane jest także ze skansenu, który pozwoli nam na moment przenieść się w czasie. Poznamy tutaj węgierską tradycję ludową i architekturę, jaka dominowała dawniej w północno-wschodnim regionie Węgier Trans-Tisza. Skansen "Sostoi" został otwarty w 1979 roku. Muzeum przypomina żywą wioskę, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z życiem w dawnych czasach. Dowiemy się m.in. jak w XIX wieku urządzone były domy przeciętnych rodzin oraz tych bardziej zamożnych.

W uzdrowisku Sosto znajduje się drugi co do wielkości ogród zoologiczny na Węgrzech, który co roku przyjmuje blisko pół miliona zwiedzających. Obiekt w Sosto uznany został za najpiękniejsze zoo Europy w 2015 roku.

Zoo zajmuje 35-hektarowy obszar zalesiony, gdzie w naturalnym otoczeniu żyje pięć tysięcy zwierząt, pochodzących z pięciu kontynentów, a wśród nich m.in. białe tygrysy, wielbłądy, nosorożce i afrykańskie słonie. Tablice z opisami zwierząt zostały przygotowane m.in. w języku polskim.

Nie można pominąć oceanarium, które zachwyca bogactwem morskiej flory i fauny. Zwiedzający poznają tutaj tajemnice podwodnego świata. Wśród pływających okazów jest także rekin, który trafił na Węgry z warszawskiego oceanarium. Turyści mogą także poczuć klimat tropikalnej dżungli.

WL

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy