Zagórów. Miasteczko słynące z gęsi

Przez dziesiątki lat wielkopolski Zagórów słynął z hodowli gęsi. Dzisiaj region kusi malowniczymi nadrzecznymi krajobrazami i zabytkami.

Gęsi rozsławiały miasteczko
Gęsi rozsławiały miasteczko123RF/PICSEL

Przez pokolenia w Zagórowie koło Konina i okolicach było tak: na wiosnę pędziło się gęsi nad Wartę i zostawiało tam prawie aż do pierwszych przymrozków.

Hałaśliwe ptaki miały prawie jak w ptasim raju, bez klatek, siatek, brudnych poideł. Ot – woda i świeża trawa na wyciągnięcie dzioba (a i właściciel co pewien czas podsypywał gęsie przysmaki)…

Dlatego i ich pierze było czyste, pachnące, zdrowiutkie. Idealne na poduszki, kołdry. Trzeba było tylko je pozyskać. Tak jak przed wiekami gospodynie siadywały więc w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów i podskubywały biedne gąski.

Gęgolenia przy tym było co niemiara, a i kichania czy śmiechu sporo, gdy podmuch powietrza wzbijał w powietrze gęsi puch.

Dzisiaj ta tradycja zamiera, bo i gąsek prawie się tu nie hoduje. Ale nad Wartę wybrać się warto, ponieważ krajobrazy w zimowej scenerii mają wyjątkowy urok. Tak jak tonące w śnieżnym puchu zabytkowe pałace, kościoły, kaplice.

Bajkowe z zewnątrz, nie zawiodą turystów, którzy zajrzą do ich wnętrza. I to wszystko w wielkopolskim Zagórowie i najbliższych okolicach.

Zabytkowy Zagórów

To miasteczko liczy sobie ponad 600 lat! Cystersi wystarali się w 1407 r. o przywilej króla Władysława Jagiełły na założenie miasta. Ale wzmianki o tym miejscu pojawiały się już od 1240 r.!

Do faktycznego założenia Zagórowa doszło w 1445 r., gdy mieszkańcy otrzymali 20 lat zwolnienia od różnych ciężarów. Związki z cysterskim opactwem podkreśla herb Zagórowa: biała róża o pięciu płatkach na czerwonym polu (ma symbolizować Najświętszą Marię Pannę). Więcej informacji o Zagórowie na: www.zagorow.pl

Opactwo w Lądzie . We wspaniałym zespole klasztornym, którego początki sięgają roku 1145, można spędzić wiele godzin, podziwiając dostojne, pięknie zdobione budowle. Mnóstwo informacji, fantastycznych zdjęć, dane kontaktowe znajdziecie na www.lad.pl.

Na tej stronie można też odbyć wirtualny spacer po klasztornych dobrach!

Pałac w Ciążeniu. Można go zwiedzać i w nim zanocować. Do przystanku autobusowego jest 500 m, do rynku – ok 1 km. Więcej informacji: Tel. (63) 276-41-55, (63) 276-41-24 i na www. palace.amu.edu.pl

Karolina Malinowska o jesiennej pielęgnacji skóryStyl.pl
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas