Reklama

Zakopane. Zimowa stolica Polski u stóp Tatr

Trudno w to uwierzyć, ale przed wiekami pod szczytami Tatr rozciągała się ogromna puszcza, do której wchodzili tylko myśliwi, by polować na dzikiego zwierza. Tymczasem Piotr, gazda z Szaflar, postanowił się osiedlić pod górami.

 Wziął ciupagę i ruszył w drogę. Kiedy dotarł na polanę nad potokiem, tak mu się tam spodobało, że dalej już nie poszedł. Wykarczował las, zbudował chatę i wytyczył pola, na których uprawiał zboże i warzywa. Lata mijały, a ludzie z okolicznych wiosek na polanę, gdzie mieszkał, mówili Kopana albo że gazda siedzi na Za Kopane.

Kiedy Piotr ożenił się z Kasią i jego rodzina się powiększyła, a wokół zaczęli osiedlać się inni górale, nazwa wioski Zakopane przyjęła się na dobre... Tyle o powstaniu miasta mówi legenda, a jak było naprawdę? Sioło w Kotlinie Zakopiańskiej, w której sezonowo wypasano bydło, zaczęło się rozrastać od momentu przyznania mu w 1578 roku przywileju osadniczego przez Stefana Batorego.

Reklama

W 1670 roku potwierdził go król Michał Korybut Wiśniowiecki. Ważnym rokiem dla Zakopanego był 1886, gdy zostało ono uznane za uzdrowisko, dzięki staraniom lekarza i wielkiego miłośnika Tatr Tytusa Chałubińskiego. Do wioski zaczęli przybywać letnicy, a w 1899 roku doprowadzono linię kolejową. Przełom XIX i XX wieku był dla miejscowości złotym okresem.   Zakopane stało się artystyczną stolicą Polski. Zamieszkał tu Stanisław Witkiewicz, twórca stylu zakopiańskiego, i jego syn Stanisław Ignacy, zwany Witkacym. Także kompozytor Karol Szymanowski miał swoją willę.
Na dłużej lub na krócej wpadali tu pisarze, rzeźbiarze, muzycy oczarowani pięknem i potęgą Tatr. Do Zakopanego przyjeżdżało się też na narty i by wspinać się na górskie szczyty. W 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie i szybko zaczęło się rozbudowywać. Dziś odwiedza je rocznie kilka milionów turystów, na których czeka doskonała baza noclegowa i sportowa. A przede wszystkim malownicze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszyscy i tak spotykają się na Krupówkach, głównym deptaku, od którego rozchodzą się drogi do wielu atrakcji w mieście.

Dla zdrowia i relaksu

 Wiele pensjonatów w Zakopanem oferuje masaże, zabiegi rehabilitacyjne i poprawiające kondycję ciała. Można więc połączyć wypoczynek z podreperowaniem zdrowia.  
 Atrakcją, której nie należy przegapić, jest wizyta w Aquaparku w Zakopanem. Można tu zażyć kąpieli w basenach wypełnionych wodą termalną o temperaturze ponad 30ºC. Zawiera ona wiele pierwiastków leczniczych, m.in. wapń, sód, siarkę, magnez, potas i krzem, które wspomagają rehabilitację narządu ruchu, łagodzą choroby skóry i działają odstresowująco. Kąpieliska z wodami termalnymi znajdują się również na Polanie Szymoszkowej w pobliżu Hotelu Kasprowy, a także w oddalonej od Zakopanego o 15 kilometrów Bukowinie Tatrzańskiej, w Białce oraz w Szaflarach.

Dla mniej aktywnych

 W Muzeum Tatrzańskim (ul. Krupówki 10) można zobaczyć kolekcje sztuki i strojów ludowych, a także flory i fauny Tatr.  
 W Willi Atma przy ul. Kasprusie 19 mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego, gdzie znajduje się wiele pamiątek po słynnym kompozytorze.
Teatr Witkacego (ul. Chramcówki 15) jest bardzo popularny i słynie z niepowtarzalnej atmosfery podczas spektakli.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy