W Hiszpanii przebudowali kościół na dom kultury. W Niemczech powstał akademik
W Polsce ciężko znaleźć inwestycje, które opierają się na przebudowie budynków religijnych na miejsca pełniące zupełnie inną funkcję. Inaczej jest jednak m.in. w Hiszpanii, gdzie jeden z kościołów został przebudowany na dom kultury, a jeszcze inny na zwykły dom.
Początek budowy kościoła Santa Eulàlia w Gironelli sięga połowy XIV wieku. Przez 600 lat przeszedł wiele zmian i na przestrzeni czasu poprzez brak konserwacji jego stan znacznie się pogorszył. Rada miasta odzyskała go w latach 70. XX wieku od poprzedniego właściciela, jednak jego kondycja pozostawiała wiele do życzenia.
Jak można przeczytać na WhiteMAD.pl, w 2016 roku dokonano przebudowy budynku w taki sposób, by był odpowiedni do prowadzenia działalności kulturalnej związanej z tańcem, muzyką i poezją.
Za projektem stoją architekci z pracowni Carles Enrich Studio. W związku z tym, że stan budynku nie był najlepszy, eksperci musieli podejść do niego ze szczególną ostrożnością. Konieczna była wymiana podłóg i wykładzin, a także przebudowa uszkodzonych murów oraz dostosowanie do zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych.
Architekci od razu wiedzieli, że chcą odzyskać elementy historyczne, a wszelkie prace odbywały się z poszanowaniem sakralnej funkcji budynku.
Jak podaje internetowy magazyn, koncepcja wiązała się z odzyskaniem przestrzeni centralnej. Prace opierały się na przebudowie nawy głównej. Przez to, że w budynku miałyby odbywać się m.in. próby taneczne, zdecydowano się na brzozową podłogę.
Ponadto projekt uwzględniał wygospodarowanie stref funkcjonalnych. Istotne było znalezienie przestrzeni na takie pomieszczenia, jak toalety czy szatnie. Ponadto eksperci postanowili, że w nowopowstałym domu kultury powstanie system ogrzewania podłogowego oraz rekuperacji ciepła.
Na przebudowie wnętrza jednak się nie skończyło, bowiem zmian dokonano również na zewnątrz. Pojawiły się duże, szklane okna, które zastąpiły przezroczyste okładziny elewacji. Nie tylko dodały charakteru budowli, ale stały się także źródłem naturalnego światła.
Kościół Santa Eulàlia w Gironelli to niejedyny taki przypadek, bo zbudowany w 1530 roku kościół położony wśród zalesionych wzgórz północnej Hiszpanii został przerobiony na dwupiętrowy dom.
Jak podaje Insider.pl, budynek był ruiną, gdy natknął się na niego Tas Careaga w 2016 roku. Razem z Carlosem Garmendim rozpoczął renowację kościoła.
Mieli przed sobą nie lada zadanie, bo budynek wymagał odpowiedniego podejścia. Największym problemem był przede wszystkim dach, który zawalił się do środka. Ponadto projektantom zależało na zachowaniu oryginalnych elementów takich jak struktura, freski i kamień.
Po trzech latach w 2019 roku kościół został oficjalnie przekształcony w dom z trzema sypialniami i trzema łazienkami. Charakteryzuje się on przede wszystkim otwartą przestrzenią, którą ogrzewa kominek opalany drewnem. Główna sypialnia została usytuowana na poddaszu, a kuchnia w dawnej apsydzie kościoła, w łukowatej wnęce.
Do podobnej sytuacji doszło w Niemczech, w Hanowerze. Wybudowany w 1963 roku kościół Gerharda Uhlhorna został przebudowany na akademik, a za projekt odpowiedzialni są architekci z pracowni (pfitzner-moorkens) architekten, a także ze studia Meinhof Architektur. Jak podaje WhiteMAD.pl powstały 34 pokoje, których wielkość zaczyna się od 13,5 m² oraz cztery niezależne mieszkania o wielkości 46,5 m².
Czytaj więcej:
Kowloon Walled City: Przerażające miasto cienia czy utracony sen o wolności?
Smog w uzdrowiskach. Jak niektóre gminy oszukują turystów
W Chinach powstają miasta-widmo. Wyglądają jak z horroru!
Zobacz także: