Reklama
Piękny ogród i balkon

Rośliny na cienisty balkon

Zadbany i przyozdobiony kwiatami balkon nie tylko zwraca uwagę przechodniów, ale przede wszystkim jest świetnym miejscem do odpoczynku podczas wiosennych i letnich dni. Posiadacze balkonów o wystawie północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej muszą się jednak zmagać ze zbyt dużym zacienieniem, dlatego warto wiedzieć, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w takim miejscu.

Aby zacieniony balkon mienił się kolorami wielu kwiatów i był równie ciekawy jak ten, położony w pełnym słońcu, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiednich gatunków, które znoszą zacienione miejsca i niedostatek światła słonecznego. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, a wiele z nich potrafi zachwycająco kwitnąć.  

Begonia sercolistna (sercowata)

Bergenia sercowata to zimozielona bylina, ozdobna z liści i kwiatów, o wybitnie niewielkich wymaganiach względem stanowiska i gleby oraz dużej mrozoodporności. Zakwita w już w kwietniu, wytwarzając różowe kwiaty osadzone na szczytach wzniesionych pędów. Roślina doskonale radzi sobie na stanowiskach cienistych.

Reklama

Cis pospolity

Wierzchołki gałęzi są lekko wzniesione, a pień często obrośnięty cieńszymi gałązkami. Cisy pospolite mają płytki system korzeniowy. Cis pospolity dobrze znosi mróz i jest rzadko atakowany przez choroby. Najlepiej rośnie na glebach o odczynie od umiarkowanie kwaśnego do zasadowego. Preferuje stanowiska zacienione.

Czytaj takżeWytrzymałe kwiaty na balkon

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity jest samoczepnym pnączem, wytwarzającym mocne i grube pędy płożące się po podłożu lub pnące przy pomocy korzeni przybyszowych. Posiada zimozielone, skórzaste, dwupostaciowe liście o długości 4-10 cm, które czerwienieją przy niższych temperaturach. Bluszcz kwitnie bardzo obficie, kwiaty są drobne, w kolorze brunatnym. Bluszcz wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża oraz regularnego nawadniania. Tak samo dobrze radzi sobie na słonecznym, jak i cienistym balkonie.

Żurawka ogrodowa

Żurawki są roślinami o niezwykłej urodzie, co sprawia, że stają się coraz bardziej popularne. Nadają się doskonale na stanowiska półcieniste. Bardzo dobrze radzą sobie w pojemnikach, na balkonach lub tarasach. Uprawa żurawki jest bardzo prosta i nie wymaga za dużo czasu. Idealne sprawdzą się z  próchniczną, przepuszczalną i wilgotną glebą, o odczynie najlepiej lekko zasadowym.

Warto wiedzieć: Majowy balkon w kwiatach

Niecierpek

Niecierpki urosną na każdym stanowisku, ale najlepiej wybrać dla nich miejsce osłonięte od wiatru, lekko zacienione lub półcieniste w ogrodzie, a w domu - częściowo słoneczne, ze światłem rozproszonym, ale bez problemu poradzi sobie również w mocno ocienionym miejscu. Najlepsza dla nich będzie gleba przepuszczalna, żyzna, próchnicza.

Zobacz również: Warzywa i owoce balkonowe

Paprocie

Paproć potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, choć nie powinno się dopuszczać do zalegania wody w doniczce. Zalecane jest obfite i częste podlewanie, najlepiej miękką wodą (np. deszczówką). Wymaga stanowiska od półcienistego do cienistego, należy chronić ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Młode okazy warto ustawiać na parapecie okna północnego - wtedy szybko będą się rozrastać.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: balkon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy