Reklama
Piękny ogród i balkon

Siedem sposobów na uprawianie cytrusów w domu

Pomarańcze, cytryny i mandarynki możesz uprawiać z powodzeniem jako rośliny doniczkowe. Jeśli tylko dobrze się nimi zajmiesz, będą rodzić dorodne owoce.

Mimo że są to różne gatunki, mają  podobne wymagania i takie same sposoby pielęgnacji.

1. Hodowla z pestki?

Jest możliwa. Pobierz nasiona z dojrzałych i dużych owoców (im większe, tym lepiej). Oczyść z miąższu i szybko wsadź  do ziemi, aby nie wyschły. Umieść je na głębokości 1 cm. Zapewnij stałą temperaturę 25°C i wilgotne powietrze. Po 3-4 tygodniach rośliny wykiełkują. Z czasem liście ustawią się górną stroną blaszki do słońca. 

Rada

Gdy roślina będzie większa i zacznie gubić stare liście, rozmieść pędy na stelażu i prowadź przy podporze.

Reklama

2. Wykorzystaj sadzonki

Możesz uszczknąć wierzchołek gałązki (ok. 10 cm) z owocującego, szczepionego drzewka, ukorzenić w wodzie i zasadzić. 

Rada

Szczepki wytwarzają korzenie w ciepłej temperaturze, więc nie umieszczaj ich od razu na parapecie, ale w ciepłym miejscu. Potem przestaw.

3. Jakie podłoże?

Użyj mieszanki ziemi uniwersalnej, piasku i keramzytu lub innego materiału zwiększającego przepuszczalność. Gleba musi być dobrze przepuszczalna, umiarkowanie żyzna, o lekko kwaśnym odczynie. W sklepach  jest też gotowe podłoże z odpowiednim składem. Wsyp na dno garść kamyczków, które zapewnią dobry drenaż i odprowadzą nadmiar wody. 

Rada

Cytrusy nie lubią zbyt dużych donic, więc przesadzaj je raz na kilka lat. Rób to dopiero wtedy, gdy zauważysz, że korzenie zaczną przerastać. 

4. Gdzie postawić?

Drzewka te wolą słoneczne stanowiska, ale niekoniecznie południowe. Odpowiednie będą parapety na wschodnich lub zachodnich oknach. W letnie dni wystawiaj je na balkon albo na taras w zaciszne miejsce osłonięte od podmuchów wiatru.

Rada

Na zimę przenieś do domu, ale nie stawiaj obok kaloryfera. Najlepiej w temperaturze 5-15°C. Pomieszczenie powinno być też widne, więc nie może to być zacieniony pokój.

5. Podlewanie

Te egzotyczne rośliny muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże i nie tolerują nadmiaru ani niedoboru wody. Możesz je zraszać, ale nie rób tego w południe i po południu. Latem podlewaj codziennie. Wodę z kranu najpierw odstaw na dobę lub przegotuj. 

Rada

Zimą podlewanie ogranicz do minimum (raz na tydzień).

6. Czym zasilać?

Nawozem dla cytrusów, według zaleceń producenta, lub do roślin balkonowych zawierającym żelazo (jego brak sprawia, że żółkną liście). 

Rada

Od listopada do stycznia nie stosuj nawożenia.

7. Czy są jadalne?

Tak, ale mogą być kwaśne, bo nasz klimat różni się od południowego. 

Rada

Najlepiej przesmaż  owoce z cukrem na konfitury.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy