Reklama
Piękny ogród i balkon

Zima w ogrodzie, na działce. To czas, by wykonać te prace

Gdy temperatura spada, a biały puch okrywa ziemię, rośliny w ogrodzie zasypiają. To jednak nie oznacza, że troskliwy ogrodnik kończy swoją wartę. Zima w ogrodzie, na działce, czy w sadzie to czas spokoju, jednak i wówczas są prace, o których należy pamiętać.

Usuwanie nadmiaru śniegu 

Zima w ogrodzie, na działce czy w sadzie można oznaczać śnieg — przez ostatnie lata było go co prawda jak na lekarstwo, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku białego puchu będzie pod dostatkiem. Tyle że biały puch, wcale nie jest tak lekki, jak mogłaby wskazywać ta poetycka nazwa. Gdy zgromadzi się go zbyt dużo na krzewach, może doprowadzić od połamania ich gałęzi. Szczególnie niebezpieczny jest dla kolumnowych odmian roślin iglastych. Ciężka śnieżna pokrywa może doprowadzić do wyłamywania i odginania gałęzi, a w efekcie deformacji rośliny.

Reklama

Sposobem, aby zapobiec uszkodzeniu roślin przez ciężki śnieg, jest strzepywanie go z ich gałęzi. W przypadku tui i innych drzew, które chcemy prowadzić w formie kolumny, warto też podwiązać ich gałęzie, dzięki czemu zwiększamy szanse, że nie ugną się pod mokrym śniegiem. 

Zobacz również: Zimowe formowanie roślin doniczkowych

Zimowe cięcie drzew

Zima to doskonała pora na przycinanie drzew i krzewów — zarówno iglastych, jak i liściastych. W tym czasie warto wykonywać zarówno cięcia formujące, jak i pielęgnacyjne, przy czym na te drugie przyjdzie czas pod koniec zimy — w lutym.

Zobacz również: Kiedy ścinać trawę ozdobną? Zły termin może jej poważnie zaszkodzić

Zimowe cięcie drzew jest dla nich bardzo korzystne, w tym czasie bowiem woda krąży w nich wolniej, więc są mniej narażone na jej utratę, dzięki temu ich rany szybciej goją się zimą. Zima w ogrodzie, na działce czy w sadzie, jest więc doskonałym momentem na przycinanie śliw, jabłoni, gruszy oraz krzewów ozdobnych i iglaków. Zimowe cięcie drzew najlepiej wykonywać w słoneczne dni, gdy nie ma dużego mrozu — zmniejszamy tym samym ryzyko wystąpienia chorób. 

Zimą nie należy natomiast ciąć: wiśni i czereśni, brzóz, klonów i grabów.

Zobacz również: Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy