Ewa Wachowicz nie wyobraża sobie świąt bez piernika. Oto jej przepisy!
Nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez słodkich wypieków, z pierniczkami na czele. Przygotowuję je co roku i angażuję w to wszystkich domowników. Istnieje wiele rodzajów piernika, a jego tradycja sięga jeszcze średniowiecza. Czego nie wiemy o tych wypiekach i jakie z nich warto przygotować samodzielnie?
Mówiąc o pierniku w kontekście polskich miast bez wątpienia kojarzy nam się on z Toruniem. Tak naprawdę jego historia rozpoczęła się wcześniej, nie tylko w tym mieście, ale jego korzystne położenie geograficzne pomogło rozsławić ten tradycyjny deser. Zanim piernik zaczęto postrzegać jako typowo słodki wypiek, to wykorzystywano go jako suchar wojskowy, a nawet zakąskę do wódki. Ze względu na swój skład, zdarzało się też, że ciastka te traktowano jako lekarstwo dla tych, którzy mają problemy trawienne.
Niektóre rodzaje ciast do wypieku piernika wymagają "leżakowania" nawet kilku tygodni. To właśnie dlatego wiele osób świąteczne przygotowania, które są związane z tym deserem, rozpoczyna znacznie wcześniej. Nie musicie się jednak obawiać, ponieważ przepisów jest bez liku, a ten, który znajdziecie poniżej jest bardzo prosty, szybki i praktyczny.
Możecie wypiekać pierniczki o dowolnych kształtach (poniżej przepis na te w kształcie choinek, ale to od was zależy, na co się zdecydujecie), a następnie dekorować lukrem lub innymi jadalnymi ozdobami. W każdym roku robię ich bardzo dużo i zajadamy się nimi całą rodziną, ale nie tylko. Doskonale nadają się też do przyozdobienia domu albo choinki - wyglądają i smakują, ale są też niezwykle aromatyczne.
Przygotowanie:
Do miski wsypać mąkę, dodać cukier puder, sodę, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika i kakao. Wymieszać. Masło roztopić, połączyć z miodem, zestawić z ognia. Gdy masa przestygnie, dodać sypkie składniki oraz jajko. Wyrobić. Gdy ciasto stanie się jednolite, przełożyć do woreczka i wstawić do lodówki na całą noc.
Po tym czasie podzielić na mniejsze porcje i rozwałkować na grubość 3-4 mm (stolnicę podsypać mąką). Wyciąć gwiazdki - przynajmniej 3 różne wielkości. Zrobić też małe kuleczki, które posłużą jako czubki choinek. Ułożyć na blasze i wstawić na 10-15 minut do piekarnika, nagrzanego do 180 st. C, i piec na złoty kolor.
Przygotować lukier. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Utrwalić cukrem (można dodać do smaku szczyptę kwasku cytrynowego).
Z upieczonych gwiazdek zrobić choinki - sklejając je lukrem od największej do najmniejszej. Tak przygotowane piernikowe drzewka mogą ozdobić świąteczny stół, ładnie zapakowane będą świetnym, słodkim prezentem pod choinkę.
Piernik występuje oczywiście nie tylko w formie ciasteczek, ale też ciasta. Wielu członków mojej rodziny właśnie ten ceni sobie najbardziej. Zachęcam do wypieku tradycyjnego piernika i wykonania go w zwykłej keksówce lub zakupienia ciekawych foremek świątecznych i upieczenia w nich. Oto przepis.
Przygotowanie:
Do rondla z wodą wsypać cukier, kakao i przyprawę do piernika, dodać masło i miód (dla wielbicieli ostrego smaku najlepszy będzie gryczany, ale można dać inny). Wszystko gotować, aż się rozpuści. Ostudzić. Dodać żółtka. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do ostudzonej masy (na krupczatce piernik wychodzi bardziej puszysty, można dać mąkę pszenną lub pół na pół). Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą - robotem, na najniższych obrotach.
Na samym końcu wrzucić orzechy - mogą być pokrojone orzechy włoskie, laskowe można dodać w całości. Wcześniej należy uprażyć je w piekarniku (10 minut, 200 st. C), następnie pozbawić skórki - wystarczy rozłożyć orzechy na ściereczce, przykryć i energicznie pocierać.
Masę przelać do foremek (składniki podane w przepisie pozwolą na napełnienie 2 keksówek - uwaga: foremki trzeba wysmarować masłem i wysypać mąką) i piec przez 45 minut w temp. 180 st. C. Po upieczeniu dekorować wedle uznania (lukrem, lukrem zabarwionym sokiem malinowym, roztopioną czekoladą, ozdobami do ciast).
Nie tylko polskie miasta, takie jak Toruń czy Kraków, słyną z wypieku pierników. Cieszy się on popularnością także we Włoszech. Istnieje coś takiego jak "piernik toskański" - panforte.
To bardzo słodki wypiek, który wzbogacony jest o korzenne przyprawy. Niektórzy porównują go nawet to polskiej krówki - ciągutki, która smakuje właśnie jak piernik. Jakiś czas temu natknęłam się na taki przepis, którym dzielę się z wami. Może ktoś będzie miał ochotę na odrobinę egzotyki podczas świąt!
Przygotowanie:
Śliwki i figi pokroić na mniejsze kawałki, przełożyć do miski, zalać winem i odstawić. Orzechy laskowe i migdały uprażyć - rozsypać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić na 7-8 minut do pieca, rozgrzanego do 200 st. C. Wystudzić. Orzechy przełożyć do ściereczki i energicznie ocierając pozbawić skórki.
Masło roztopić w garnku. Wsypać cukier. Dodać miód. Gdy się zagotuje, wsypać cynamon, przyprawę do piernika, świeżo otartą gałkę muszkatołową i skórkę z pomarańczy. Wymieszać i zdjąć z ognia. Do wystudzonej, lecz ciągle jeszcze ciepłej masy wsypać mąkę i zmiksować. Posiekać i dodać migdały oraz orzechy. Śliwki i figi odsączyć i też dodać do ciasta. Wymieszać i przełożyć do tortownicy (wyłożona papierem do pieczenia i wysmarowana masłem, średnica 25 cm). Piec przez 1 godzinę w temp. 180 st. C.
Po wystudzeniu udekorować lukrem. Wystarczy utrzeć cukier puder (ile zabierze) z sokiem z cytryny.
Zobacz także:
Piernik na święta na wiele sposobów
Jak upiec idealny sernik na święta?
Niezwykłe, co Makłowicz robi z karpiem. Zaskakujący przepis
Najmodniejsza choinka 2021: Te trendy już są hitem!
Oszałamiająca choinka w domu Lewandowskich już gotowa!