Reklama
Widoki Szwajcarii

Szwajcaria: Na narty nawet latem

W Szwajcarii znajdziesz najbliższą Polsce krainę wiecznego lodu - całoroczny raj dla narciarzy. W samym sercu starego kontynentu, na największym lodowcu każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie coś dla siebie.

Wallis Zermatt


Zermatt leży u stóp lodowca Klein Matterhorn. To modny kurort oraz nowoczesny ośrodek sportów zimowych (tu znajduje się najwyżej położony, 5-gwiazdkowy hotel w Europie - 2222 m n.p.m. - Riffelalp Resort), gdzie narciarstwo można uprawiać przez cały rok. Centrum dysponuje 25 kilometrami tras całorocznych o różnym stopniu trudności na lodowcu Klein Matterhorn - Plateau Rosa.

Cały region oferuje 245 km tras zjazdowych. Zermatt połączone jest także z terenami narciarskimi położonymi po włoskiej stronie (Cervinia), dokąd dostaniemy się 8-osobową gondolą albo kolejką szynową.

Stoki w okolicach Zermatt spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy - są nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Łagodne zbocza zachęcają do rodzinnych wypadów, a także do uprawiania sportów zimowych przez mniej zaawansowanych narciarzy. Zermatt to miejsce, w którym można uprawiać heliskiing.

300 kilometrów, 291 mostów, 91 tuneli, 7,5 godziny - te imponujące liczby charakteryzują najwolniejszy ekspres na świecie. Jednak podczas jazdy Ekspresem Lodowcowym z St. Moritz do Zermatt to nie prędkość jest najważniejsza. Pociąg ten ma o wiele więcej do zaoferowania.

Reklama

Siedząc wygodnie w wagonie panoramicznym i spoglądając przez ogromne okna, można się przekonać na własne oczy, jak bardzo zróżnicowany jest krajobraz między dwoma znanymi kurortami. Strome skały na drodze do Chur, nienaruszona przyroda na Przełęczy Oberalp oraz urokliwe tradycyjne wioski alpejskie to sceneria lepsza niż z niejednego filmu.

Ze światowej sławy kurortu Zermatt na Rotenboden kursuje historyczna kolej Gornergrat - najstarsza zelektryfikowana kolejka zębata w Szwajcarii. Podejście na Gornergrat (3135 m n.p.m.), gdzie znajduje się najstarszy w Szwajcarii hotel Kulm, trwa około godziny. Ze szczytu rozciąga się widok na 29 czterotysięczników. Po tej wyprawie można zjechać kolejką na Riffalalp i tu odpocząć w pięciogwiazdkowym hotelu, żaden inny hotel tej kategorii w całej  w Szwajcarii nie jest położony tak wysoko.

Najwyżej położoną kolejką linową w Europie wjedziecie na Klein Matterhorn, na 3883 m n.p.m. z platformy widokowej na Matterhorn Glacier Paradise rozciąga się panorama na Alpy Szwajcarskie, Francuskie i Włoskie.

Na przełomie lipca i sierpnia atrakcją Zermatt może być wycieczka do alpejskiej mleczarni, gdzie zwiedzający mogą liczyć nie tylko na szklankę świeżego alpejskiego mleka, ale także skosztować doskonałego sera z tego regionu.

Nie można być w Zermatt i nie odwiedzić muzeum Matterhornu, gdzie doskonale odtworzono atmosferę schronisk górskich, szum wiatru, a  zwiedzający mają okazję poczuć się tak, jakby sami zdobywali górę.

W Zermatt nie można się nudzić. Tu czekają baseny solankowe, tor do curlingu, tu warto spróbować wspinaczki po lodowcu czy nurkowania pod lodem. Turystów przyciąga także grota lodowa na szczycie Klein Matterhorn położona 15 km pod powierzchnią lodowca oraz park linowy u podnóża Klein Matterhornu.

Letnią atrakcję regionu będzie nowy szlak rowerowy o długości 36 km z Visp do Zermatt, który poprowadzi przez całą dolinę Nikolaital. Otwarcie planowane jest na koniec lata 2014.

Do listy zwiedzającego warto dopisać wschód słońca na Gornergrat. Miejscem zbiórki jest dolna stacja kolejki Gornergrat w Zermatt i przejazd do Rotenboden na 3089 m n.p.m. na Gornergrat. Wschód słońca przy jeziorze Riffelsee to z pewnością niezapomniany widok.

Tego lata (23 sierpnia) już po raz drugi u stóp Matterhornu odbędzie się bieg górski na trzech odcinkach o różnej długości i stopniu trudności: 16K, 30K i 46K. Każdy uczestnik może wybrać odcinek najbardziej mu odpowiadający. Odcinek o trudności 46K, należący do kategorii Skyrunner World Series zalicza się do najpiękniejszych tras biegowych w Europie.

Aletsch

Aletsch to największy lodowiec Alp (4195 m n.p.m). Leży w szwajcarskim kantonie Valais, w Alpach Berneńskich. 23-kilometrowy lodowiec wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Potężna masa lodowa o wadze 27 mld ton oraz grubości sięgającej 1000 m na stałe wpasowała się w skalisty krajobraz. Kamienne płyty ułatwiają przemieszczanie się po lodowcu, a tym samym podziwianie spektakularnych widoków.

Szlak z położonej ponad lodowcem stacji kolejki Moosfluh (lub Bettmerhorn) prowadzi w dół przez jezioro Märjelensee i obok schroniska Gletscherstube. Korzystając z oświetlonego tunelu w dawnej sztolni (Tälligrattunnel) można dostać się na Fiescheralp.

Otwarte dla narciarzy stoki sięgają nawet granicy 3 tys. m n.p.m. i stwarzają idealne warunki do uprawiania carvingu lub snowboardu. Na turystów czeka 180 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, także stoki dla dzieci. Sezon narciarski jest długi -  trwa od grudnia do kwietnia.

U podnóży stoków znajdują się kurorty wypoczynkowe: Rosswald, Riederalp i Bettmeralp.

Z doliny można się dostać kolejkami na tereny narciarskie - Bettmeralp i Riederalp dla mniej zaawansowanych oraz Fiescheralp czy Belalp. Piękne krajobrazy i nasłonecznione stoki sprawią przyjemność nawet najbardziej wymagającym turystom.

To też dobre miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego (ok. 40 km tras). W tym rejonie znajduje się piękna trasa widokowa: Riederalp - Bettmeralp - Fiescheralp.

Wędrówka po grani oferuje od północy wspaniały widok na lodowiec Aletsch i na tereny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Jungfrau - Aletsch - Bietschhorn. Trzy szczyty, które światowemu dziedzictwu nadały nazwy, wydają się być w zasięgu dłoni. Od południa rozciąga się fantastyczny widok na Dolinę Rodanu, Dolinę Binn i na szczyty Alp Wallijskich. Tędy przebiega szlak panoramiczny Aletsch: Szwajcarski Szlak Lodowcowy, Wallis.

Wędrówki "on the rocks" i bliskość lodowca gwarantują wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia.

Nendaz

To jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich w Alpach Walijskich z przepięknymi widokami na Alpy Berneńskie, Walijskie oraz Vaud - Nendaz, leży w najbardziej słonecznym regionie Szwajcarii.

Głównym miejscem stacji narciarskiej jest Haute-Nendaz na wysokości 1400 m n.p.m. Stąd kolejką gondolową można dostać się do górnej stacji Tracouet na wysokości 2200 m, skąd można się przemieścić do kompleksu narciarskiego Valless.

Atrakcją rejonu jest jezioro Lac Noir, zasilane najprawdopodobniej przez podziemne wody lodowca na północnym zboczu Dent de Nandaz.

Latem region jest wymarzony do górskich wycieczek oraz nordic walking. Szlak panoramiczny położony wysoko ponad jeziorem Tracouet z atrakcjami i dziewięcioma stacjami to rozkosz dla oka. Wspaniałe krajobrazy zachęcają nie tylko do kontemplacji, to także doskonałe miejsce na piknik, do odpoczynku, gry na świeżym powietrzu czy do zabawy.

Portes du Soleil

Portes du Soleil, czyli Bramy Słońca, położone na granicy francusko-szwajcarskiej, w pół drogi między Mont Blanc a Jeziorem Genewskim dysponują 650 kilometrami tras zjazdowych urozmaiconych pod względem trudności. Stacja posiada narciarskie połączenie ze szwajcarskimi ośrodkami Torgon i Morgins.

Atrakcją dla turystów jest snowpark, możliwość nurkowania pod lodem, paragliding czy bobsleje.

To idealne miejsce do spędzania czasu z dziećmi! Chatel, jedna z czternastu stacji wchodzących w skład ogromnego kompleksu Portes du Soleil, posiada bardzo ciekawą ofertę zimowych atrakcji dla dzieci, wiele szkółek i przedszkoli narciarskich.

Dwanaście miejscowości turystycznych należących do Francusko-Szwajcarskiego Związku Alp Zachodnich wspólnie stworzyło wyjątkowy mikrokosmos. Rozległy obszar latem zamienia się w mekkę dla kolarzy górskich - 650 km ścieżek, w tym zjazdy ekstremalne, cztery parki i 24 wyciągi rowerowe. Ponadto fani rowerów znajdą tutaj największą trasę okrężną w Europie oraz oszałamiający widok na Jezioro Genewskie i czterotysięczniki Alp z regionu Wallis.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | Alpy Szwajcarskie | lodowiec | góry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama