Reklama

Wielkanoc 2021. Jajo wielkanocne na miłość i urodę

W Wielkanoc 2021 nie należy zapominać o tym, aby na stołach pojawiły się jaja. Jakie tak naprawdę jest ich znaczenie? Wieki temu nadawano im szczególną moc!

Nasi przodkowie wierzyli, że Wielkanoc to wyjątkowy czas, a jaja wielkanocne odgrywały w nim szczególną rolę. Do dziś wiele osób uważa je za symbol odradzającego się życia, ale na przestrzeni lat nie brakowało też wróżb i przesądów związanych z jajkiem wielkanocnym. 

Dawniej rodziny dbały o to, aby na stołach zawsze pojawiły się wielkanocne jajka, jednak ich ilość również miała znaczenie. Jeśli tylko w danym domu była dziewczyna stanu wolnego, która marzyła o szybkim zamążpójściu, koniecznie musiała być to liczba parzysta. 

Niektóre panny szły też o krok dalej i, jeśli miały na oku jakiegoś mężczyznę, to dodawały mu do posiłku... skorupki jaj starte na drobny proszek. 

Reklama

Jaja wielkanocne dobre na wszystko?

To jednak niejedyne zwyczaje związane z jajami wielkanocnymi. Wierzono również, że skorupki należy rozsypać dookoła domu, aby ochronić rodzinę przed niebezpieczeństwem, a pannom na wydaniu o wątpliwej urodzie zalecano kąpiele w wodzie po ugotowaniu jajek. 

Dajcie znać, czy znacie inne dziwne przesądy związane z jajkami wielkanocnymi! 

*****

Chcę pomóc 1 % - Strona Fundacji POLSAT - Jesteśmy dla dzieci

Czytaj również: 

Zapomniane tradycje wielkanocne. Niektóre mogą być zaskoczeniem!

Wzrost cen na Wielkanoc? Jest odpowiedź! 

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada i jak się do niej przygotować? 

Baba wielkanocna i zwyczaje z nią związane

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy