Wielkanocny pasztet Magdy Gessler
Pasztet to niekwestionowany król wielkanocnego stołu. Aby przygotować go dobrze, należy użyć odpowiednich rodzajów mięs oraz podrobów. To właśnie dzięki temu wielkanocny pasztet zachwyci smakiem nawet najbardziej wybredne podniebienia. Jak przyrządzić, go by był kremowy i puszysty, radzi restauratorka Magda Gessler. Sprawdź przepis.
Tradycyjny pasztet składa się głównie z wieprzowiny. Najlepiej wybierać do niego tłustsze części takie jak karczek, biodrówka lub łopatka. Smakosze podkreślają, że prawdziwy pasztet oprócz wieprzowiny powinien zawierać także inne gatunki mięsa, warto zatem wykorzystać tłuste kawałki wołowiny, takie jak pręga czy łata. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, dlatego też oprócz mięsa do pasztetu potrzebujemy także surowego boczku lub podgardla, które nadadzą kremową konsystencję. Nie zapominajmy o przyprawach i suszonych grzybach, dzięki nim pasztet będzie wyrazisty i zyska charakterystyczną nutę smakową.
Niezwykle ważny jest także sam proces przygotowywania tego smakołyku - jego struktura powinna być lekka i delikatna. Jaki jest sekret pasztetu Magdy Gessler?
Sprawdź także: Przepis Magdy Gessler na mielone. Sekretem jeden składnik
Grzyby namocz i zostaw na 5-6 godzin (najlepiej zrobić to wieczorem i zostawić na całą noc, aby zmiękły)
Wieprzowinę, wołowinę i podgardle obsmaż krótko na smalcu na dużym ogniu, aby się lekko zrumieniła. Obierz i pokrój w piórka cebulę, obsmaż na tłuszczu pozostałym na patelni, odstaw do przestudzenia.
Przełóż mięso do garnka, dodaj pozostałe obrane i pokrojone na kawałki warzywa, oraz przyprawy - sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Całość zalej wodą tak, aby nic nie wystawało ponad jej powierzchnię i gotuj aż mięso będzie się rozpadać - około 1,5 godziny. Na koniec dodaj jeszcze wątróbkę i gotuj 10-15 minut.
Po tym czasie odlej około 1,5 szklanki bulionu i namocz w nim bułki - powinny wchłonąć cały płyn.
Zmiel ugotowane mięso, warzywa, namoczone wcześniej grzyby i bułki oraz przesmażoną cebulę w maszynce do mielenia mięsa z siteczkiem o drobnych oczkach.
Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Żółtka, śmietankę, gałkę muszkatołową, pieprz i sól dodaj do zmielonej masy mięsnej, mieszaj i wyrabiaj dokładnie do uzyskania jednolitej konsystencji.
Na koniec dodaj ubitą pianę z białek i wymieszaj delikatnie aby nie zniszczyć pęcherzyków powietrza i zachować lekką strukturę całości.
Tak przygotowany pasztet przełóż do natłuszczonych i wysypanych bułką tartą keksówek. Piecz w 160 stopniach Celsjusza około 1,5 godziny. Po ostudzeniu przechowuj w lodówce. Podawaj ze świeżym chlebem i ulubionymi dodatkami.
Wielkanocny pasztet Magdy Gessler przygotowany w ten sposób jest wilgotny, puszysty i lekki. Idealnie smakuje zarówno z ogórkiem kiszonym, żurawiną czy chrzanem. Sprawdzi się jako dodatek do chleba albo samodzielna przystawka.
***
Zobacz także:
Ekspresowy pasztet z wątróbki
Niebanalne przepisy na Wielkanoc
Czym zastąpić mięso