Jak wybrać ekspres do kawy? Przewodnik dla niezaawansowanych

Zapewne każdemu podczas zamawiania kawy w kawiarni zdarzyło się spojrzeć, jak wygląda proces jej zaparzania w wykonaniu profesjonalnego baristy. To z jednej strony szereg skomplikowanych opcji do opanowania związanych z obsługą urządzenia, z drugiej – mnóstwo czynności do wykonania. Bez długiego i kosztownego szkolenia się nie obędzie, można pomyśleć. Nic bardziej mylnego! Na rynku znajdziemy niezwykle łatwe w obsłudze modele ekspresów, które pozwolą na przygotowanie napojów smakujących równie dobrze.

Prezentacja partnera

Ekspresy do kawy ciśnieniowe kolbowe, na kapsułki, przelewowe, automatyczne... Łatwo się w tym pogubić, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z parzeniem kawy. A zacząć warto z kilku powodów: walorów smakowych, zdrowotnych (napój ten poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób), a kończąc na tak pożądanym w wielu sytuacjach zastrzyku energii. W zależności od wybranego modelu, kawę przygotujemy szybko lub niespiesznie. W tym drugim przypadku będziemy mieć większy wpływ na jej smak oraz dostaniemy szansę na delektowanie się całym procesem. To jednak opcja dla bardziej zaawansowanych kawoszy. Jaki ekspres warto polecić początkującym?

Najwyższa kawiarniana jakość zawsze pod ręką

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z parzeniem kawy, postawić powinny na ekspresy automatyczne. Dlaczego? Ponieważ ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu, spada niemal do zera. Wszystkie niezbędne do wykonania czynności zostają bowiem w pełni zautomatyzowane. Wliczyć w to należy również procedury konserwacyjne, które także pozostają w maksymalnym stopniu uproszczone. By zasmakować ulubionej kawy, wystarczy jedynie wlać do pojemnika wodę, wsypać kawę, wybrać na wyświetlaczu ekspresu jeden z dostępnych programów, podstawić filiżankę i... to wszystko.

Czytając powyższy opis, trudno uniknąć nasuwającego się wniosku: skoro to takie proste, zapewne wybór kaw, które możemy przygotować, pozostaje mocno ograniczony. Niezupełnie. Za przykład niech posłuży najnowsza generacja ekspresów do kawy JURA E8, która umożliwia przygotowanie aż 17 różniących się od siebie kaw (to m.in. Espresso, Americano, Cappuccino, Latte macchiato). Co więcej, każdą z nich w prosty sposób dopasujemy do naszego gustu i rozmiarów filiżanki bądź kubka.

Miłośnicy mlecznej pianki powinni się przyjrzeć z kolei modelowi JURA J8, który posiada funkcję Sweet Foam, odpowiedzialną za aromatyzację pianki dowolnym syropem o wybranym smaku. Efekt? Choćby Sweet Latte gotowe po naciśnięciu jednego przycisku. Natomiast osobom, które pragną rozpocząć odkrywanie najróżniejszych smaków od wysokiego c, polecić należy model Z10, gdzie znajdą szereg rozwiązań premium - od możliwości "parzenia" kawy na zimno oraz klasycznych napojów gorących, 4,3-calowego ekranu dotykowego, poprzez sterowany elektronicznie inteligentny młynek P.R.G., a kończąc na wysokiej jakości materiałach i przyciągającym wzrok designie.

Najważniejsze funkcje w zasięgu palca

Nie bójmy się bogatej liczby opcji - zdecydowana większość czynności związanych z przyrządzaniem kawy przebiegać będzie automatycznie. Kluczowe znaczenie ma natomiast intuicyjna obsługa. W praktyce oznacza to, iż panel sterowania powinien być z jednej strony przejrzysty i czytelny, z drugiej - pozwalać na personalizację dostępnych ustawień.

Jeśli chodzi o prostotę obsługi, standardy w tym zakresie od lat wyznaczają modele ekspresów do kawy JURA. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej generacji E8. Sporych rozmiarów, 3,5-calowy wyświetlacz otacza sześć przycisków sterujących, dzięki czemu poruszanie się po dostępnych opcjach pozostaje wygodne. Wszystkie istotne informacje znajdziemy w menu głównym - nie ma więc konieczności przeskakiwania pomiędzy kolejnymi ekranami i przedłużających się poszukiwań interesującej nas funkcji. Dodatkowo można przełączyć się w tryb wyświetlania nazw kaw pod ikonkami, by żaden użytkownik nie miał wątpliwości, jaką kawę wybiera.

Kłopotliwą i stanowiącą wyzwanie sytuacją, zwłaszcza dla początkujących, z pewnością będzie utrzymanie ekspresu w czystości. Producenci jednak mają tego świadomość, czego efektem są systemy, które zrobią to za nas. Często zrobimy to naciskając jeden przycisk. Co więcej, najlepsze ekspresy dla niezaawansowanych kawoszy samodzielnie wyświetlają na ekranie komunikaty przypominające o czyszczeniu urządzenia.

Automatyzacja wszystkich niezbędnych do przygotowania czynności i procedur konserwacyjnych to najważniejsze aspekty, przemawiające za wyborem ekspresów automatycznych. Jeśli chcemy po prostu szybko napić się kawy - to najlepsza opcja. Tym bardziej że wybierać możemy pomiędzy najróżniejszymi jej rodzajami.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy