Reklama

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie

Czyli czym się rożni karny od spalonego i kiedy uznajemy, że sędzia jest kaloszem?

Gdy rozpoczyna się mecz, mężczyźni zwykle tracą kontakt z rzeczywistością. Na próbuj więc pytać ich wtedy, o co tak naprawdę w tym meczu chodzi. Wyjaśnienie znajdziesz tu.

W meczu biorą udział dwie drużyny – może się zdarzyć, że jedną z drużyn będzie Polska. W takim przypadku koniecznie kibicujemy naszym, poznacie ich głównie po biało-czerwonych koszulkach i siwym trenerze ze srogą miną. 

Dwie drużyny

Na boisku może przebywać jedenastu zawodników z każdej drużyny w tym po jednym bramkarzu. Bramkarz zazwyczaj jest inaczej ubrany i ma takie „śmieszne” poduszki na kolanach. Każdy mecz trwa 2 połowy, obie po 45 minut. Między poszczególnymi częściami gry odbywa się przerwa, która nie może przekroczyć 15 minut. Wtedy warto zobaczyć, co dzieję się w okolicach baru lub lodówki z naszymi mężczyznami.

Gol!

Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Ważne: piłki rękami może dotykać jedynie bramkarz w polu karnym (biała linia wokół bramki).  Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową.

Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Może okazać się, że będzie remis, często jednak wynik musi zostać rozstrzygnięty wtedy następuje przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Tego momentu większość kobiet bardzo nie lubi. I najgorsze: mecz może jeszcze bardziej się przedłużyć, gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, wtedy następuje konkurs rzutów karnych.

Reklama

Jak zabłysnąć?

Poniżej przedstawiamy mini-słownik futbolowy. Dla blondynek i nie tylko..,

Spalony - sytuacja, gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania do niego podania znajduje się na połowie drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Prościej: jeśli za plecami obrońców będzie zawodnik i do niego będzie kierowane podanie. Jeszcze prościej: takie ustawienie zawodników na murawie, po którym gdy pada gol, jest on nieważny. Jeśli przeciwnicy są na spalonym - cieszymy się. Gdy nasi - zwykle kłócimy się, że wcale spalonego nie było.

Rzut rożny - przyznaje się go, gdy piłka całym obwodem, ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, przeszła linię bramkową, zarówno po podłożu jak i w powietrzu i nie została zdobyta bramka. Rzut rożny jest sposobem wznowienia gry.

Aut – opuszczenie przez piłkę, regulaminowego pola gry. Piłka zostaje oddana przeciwnikom do wyprowadzenia.

Samobój – gol, który trafia do bramki tej samej drużyny. Zawodnik strzelający taką bramkę nie jest szczególnie lubiany przez swoich kibiców. 

Rzut karny - dyktowany przez sędziego w wyniku faulu lub zagraniu ręką przez gracza drużyny broniącej w obrębie swojego pola karnego. W momencie rzutu karnego, w polu karnym poza zawodnikiem i bramkarzem nie mogą znajdować się inni zawodnicy. "Karny" budzi dużo emocji nawet wśród kobiet. Nam zawsze szkoda jest bramkarza (szerokość bramki wynosi bowiem 7,32 metra, a wysokość aż 2,44 metra).

Faul - umyślne lub przypadkowe zagranie niezgodne z przepisami gry. Może to być popchnięcie, uderzenie, przytrzymanie za koszulkę a nawet oplucie zawodnika drużyny przeciwnej. Sędzia, który nie zauważa (albo nie chce zauważyć) faulu często nazywany jest "kaloszem".

Zapraszamy Was do śledzenia naszego profilu na Facebooku gdzie na bieżąco będziemy informować o przebiegu najważniejszych meczów.

Miłego kibicowania!

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Euro 2012 | piłka nożna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy