Reklama

Jak utrwalać piękne wspomnienia dla naszych dzieci?

Wielu z nas lubi odbywać nostalgiczne podróże w przeszłość. Bezcenne są zdjęcia z rodzinnych albumów, stare przezrocza, kasety VHS z wakacyjnymi nagraniami, które gromadzili i wykonywali nasi rodzice, chcąc zapewne zachować dla potomności wszystkie ważne i wyjątkowe momenty. Ci z nas, którzy mają już własne dzieci, zastanawiają się niekiedy, w jaki sposób sami powinni dbać w wspomnienia. Jak robić to najlepiej?


Domowa kapsuła czasu

Kapsuła to widomy, żywy znak minionych czasów, który wydobywa z przeszłości jej ważne, piękne wspomnienia. Czym jednak owa kapsuła dokładnie jest? Jak ją wykonać? No i dlaczego warto ją zrobić? Kapsuła czasu to pojemnik czy jakiekolwiek opakowanie, które nie będzie niszczało z czasem. Wypełniamy ją rozmaitymi pamiątkami, a następnie zakopujemy w ogrodzie lub chowamy na strychu. Właściwie wszystko możemy w niej umieścić: ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Najważniejsze, by kapsułę dobrze zabezpieczyć i otworzyć dopiero po kilku lub kilkunastu latach od jej "założenia". Gwarantujemy, że jej ponowne otwarcie będzie dla nas - i dla naszych dzieci - wielkim, niezapomnianym przeżyciem.

Reklama

Listy i e-maile

Swoim dzieciom możemy też wysyłać listy. Epistolografia jest dziś sztuką właściwie zapomnianą - mało kto prowadzi już dzisiaj korespondencję inną niż służbowa. Już choćby z tego powodu warto ją potraktować jako narzędzie utrwalające najpiękniejsze z naszych wspomnień. Listy (tradycyjne lub elektroniczne) tworzą atmosferę intymności, bliskości, prawdziwej, szczerej "rozmowy". Jeśli zdecydujemy się je adresować do naszych dzieci, stworzymy z pewnością niepowtarzalną i bezcenną pamiątkę, za którą będą nam już zawsze wdzięczne. O czym jednak w nich pisać? O wszystkim! Piszmy o tym, co nam się na co dzień przytrafia; o naszych nadziejach, zamiarach i planach na przyszłość. Ale też o tym, czego życzymy naszym dzieciom. Niech nasze listy pozwolą im się cofnąć w czasie. Nie mamy absolutnie żadnej wątpliwości, że wracając po latach do takiej korespondencji docenią, że zechcieliśmy dla nich zachować ważny i piękny fragment przeszłości.  

Ramka ze wspomnieniami

To pomysł, który polecić można przede wszystkim tym, którzy czują, że lepiej posługują się obrazem niż słowem. "Wspomnieniową ramkę" - która wyglądem przypomina niewielkie okienko - można albo kupić, albo wykonać samemu. Wystarczy połączyć z sobą cztery szerokie deski, a na nich położyć szybkę.

Taką ramkę możemy powiesić na ścianie, ustawić na półce lub szafce. Co można w niej umieścić? Wszystko: począwszy od obrazków i laurek wykonanych przez nasze dzieci, a skończywszy na maskotkach, którymi dawniej lubiły się bawić. Ramka ze wspomnieniami - ustawiona w widocznym miejscu - utrwali miniony czas i sprawi, że do pięknych wspomnień będziemy powracać z uśmiechem i łezką w oku właściwie co dnia. 

Scrapbookowy pamiętnik

Kolejna propozycja dla uzdolnionych manualnie i posiadających zmysł estetyczny. Scrapbookowy pamiętnik (lub - alternatywnie - scrapbookowy album rodzinny ze zdjęciami) pozwoli nam nie tylko uwiecznić wspomnienia, ale da również okazję do uwolnienia tkwiącej w nas fantazji. Możemy go ozdobić w dowolny sposób, łącząc z sobą rozmaite elementy i techniki plastyczne. Poszczególne wpisy do pamiętnika możemy wyróżniać zawsze w inny i niepowtarzalny sposób, dostosowując do ich treści wygląd towarzyszącej im wizualnej "oprawy". W przypadku scrapbookingu ogranicza nas tylko wyobraźnia.  

Wierzcie: własnoręcznie wykonany pamiętnik stanie się dla waszych dzieci wspaniałą pamiątką. Wehikułem czasu, który zabierze je w przeszłość.

Fotoalbum

Stworzenie albumu z rodzinnymi fotografiami to najprostszy sposób na utrwalenie wspomnień. Chociaż dziś wiele osób przetrzymuje zdjęcia tylko w formie cyfrowej, to warto przygotować album, w którym będzie można umieścić "realne", wywołane fotki. Ich przeglądanie ma w sobie coś magicznego, zachęca dzieci do pytań o swoją przeszłość, a rodziców do snucia wspomnień. Od lat ta forma zachowywania historii jest bardzo popularna. Kiedyś dostępne były tylko albumy, do których należało wklejać zdjęcia, potem pojawiły się "klasery" ze specjalnymi foliowymi "kieszonkami". Dziś na rynku dostępne są nie tylko takie formy albumów. W internecie można znaleźć wiele szablonów, według których prosto przygotować można fotoalbum (zwany też czasem fotoksiążką. Wybrane przez nas zdjęcia będą wydrukowane na doskonałej jakości papierze i złożone w formie książki w twardej oprawie.

 

Dziennik pisany "na dwie ręce"

Ostatnią naszą propozycją pozwalającą na przechowanie wspomnień jest dziennik, który moglibyśmy prowadzić wspólnie z naszymi dziećmi. Pracę nad nim możemy zacząć, gdy tylko pójdą do przedszkola czy szkoły. Wspólna praca nad dziennikiem pozwoli im się uczyć tworzenia dłuższych wypowiedzi, porządkować i formułować swoje myśli oraz rozwinie ich słownik. Dzięki temu nie tylko utrwalimy ich wspomnienia, ale też sprawimy, że będą miały do czego wracać -ich pierwszy dziennik może się stać jedną z najpiękniejszych pamiątek dzieciństwa.  

Anegdoty - źródło wspomnień i pamięci

Niezawodnym "utrwalaczem" wspomnień i anegdot jest też rozmowa. Historii opowiadanych przez rodziców lubią słuchać zwłaszcza najmłodsi. Doświadczenia dorosłych pozwalają im odnaleźć punkt odniesienia do sytuacji, w których same się znalazły lub dopiero się znajdą. Warto dbać o to, by ważne wspomnienia nie blakły z czasem. Jednym ze sposobów na ich zachowanie może być niezwykły konkurs organizowany przez Kinder Chocolate. Laureat jako nagrodę otrzyma profesjonalną adaptację filmową zgłoszonego przez siebie wspomnienia. Nagrodami są też wyjątkowe fotoalbumy, które będą cenną rodzinną pamiątką.  

Tekst powstał we współpracy z marką Kinder Chocolate.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy