Reklama
Piękny ogród i balkon

Pięć sposobów na ładne i zdrowe storczyki

​Jeśli odpowiednio się nimi zajmiesz, będą kwitły nawet przez kilka miesięcy. A gdy kwiaty już opadną, nie zrażaj się, bo wkrótce roślina odżyje na nowo.

Już w sklepie zwróć uwagę na to, czy storczyk ma liście bez plam i jędrne korzenie. Łatwo je dokładnie obejrzeć, ponieważ często sprzedaje się go w przezroczystej doniczce. Pąki nie mogą być zwiędnięte, bo to świadczy o przesuszeniu lub złej kondycji. Gdy masz do wyboru okaz z rozwiniętymi kwiatami albo z jednym i wieloma pąkami, wybierz ten drugi. 

1. Właściwe miejsce

Musi być dobrze oświetlone, ale najlepiej, aby docierało tu rozproszone światło. Jeśli zechcesz postawić go na parapecie, wybierz ten na oknie wschodnim. Chroń przed ostrymi promieniami i lekko przysłoń szybę żaluzją lub umieść doniczkę w głębi pokoju. Zimą storczyk dobrze się czuje w temperaturze 18ºC, więc na noc przykręć kaloryfery. 

Reklama

2. Nawadnianie

Używaj do tego celu wody z kranu, najlepiej odstanej. Podlewaj rzadko, ale dużo na raz. Rób to dopiero wtedy, gdy podłoże stanie się już całkiem suche. Co 7-10 dni pojemniki z kwiatami wstaw do wanny i obficie podlej wodą o temperaturze pokojowej. Odczekaj, aż jej nadmiar wycieknie i znowu umieść doniczkę w osłonce albo na podstawce. Dopilnuj, aby woda nie przedostała się do wnętrza rozety liści, bo nowe przyrosty zaczną gnić. Nie dopuść zarówno do przemoczenia, jak i wysuszenia korzeni. Ustaw doniczkę na tacy z keramzytem, aby umożliwić dobry odpływ wody. Aby zapewnić roślinie dużą wilgotność otoczenia (60%-70%), możesz umieścić obok niej pojemnik z wodą lub nawilżacz. 

3. Czas spoczynku

Najczęściej przypada on tuż po zakończeniu kwitnienia - storczyk nie ma wtedy kwiatów i nie rośnie. Wytnij wówczas pożółkły pęd kwiatowy u podstawy albo tuż pod dawnym kwiatostanem (pod najniższym kwiatkiem). Kiedy łodyga nadal jest zielona, skróć ją nad drugim-trzecim oczkiem od dołu. Następnie przepłucz podłoże wodą bez nawozu. Po obcieknięciu postaw doniczkę w chłodniejszym miejscu. Przez kolejne 6 tygodni nie podlewaj i nie nawoź. Gdy powietrze w pokoju jest bardzo suche, możesz zraszać liście. Jeżeli podczas odpoczynku marszczą się liście, nie ma w tym nic niepokojącego, bo to oznacza, że pędy czerpią z nich wilgoć. 

4. Przesadzanie

Zrób to wiosną, gdy dolna część nie mieści się w doniczce. Wybierz nieco większą, ale podobnego rodzaju (jeżeli była plastikowa i miała przezroczyste ścianki, nowa też niech będzie taka). 

5. Rozmnażanie

Przeprowadź je przy przesadzaniu rozrośniętego egzemplarza. Oddziel odrost - nowy pęd z kilkoma liśćmi i wiązką korzeni. Czasem tworzy się on w miejscu przyciętym po kwitnieniu. Odetnij go i posadź w podłożu dla storczyków. Pamiętaj, aby było przewiewne i składało się głównie z kory z różnymi komponentami.

Zobacz także:

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy