Reklama

Reklama

SHOW - magazyn o gwiazdach

Viola Kołakowska: Wygrała życie

Po wielkim dramacie zaczyna wszystko od nowa. Gwiazda opowiedziała nam, jak odmieniła ją niebezpieczna choroba i komu zawdzięcza powrót do zdrowia.

Czerwcowy pokaz mody marki Simple. Viola Kołakowska (35) zasiada w pierwszym rzędzie. Przykuwa uwagę nienaganną sylwetką podkreśloną przez piękną czarną sukienkę, ale przede wszystkim - radykalnie odmienioną fryzurą. Fotoreporterzy nie odstępują partnerki Tomasza Karolaka na krok. Chociaż tego wieczoru na pokazie są tłumy gwiazd, to właśnie ona najczęściej udziela wywiadów.

Forum: Jak można zarazić się wirusem HPV? ~ kimbra1984

Dziennikarze dopytują, dlaczego zdecydowała się na zmianę uczesania i obcięła swoje charakterystyczne długie włosy. Celebrytka tajemniczo odpowiada, że musiała pozbyć się ciężaru, że to symbol nadchodzących zmian. Jakie zmiany ma na myśli?

Reklama

Tydzień później Viola występuje w "Dzień dobry TVN" i zdumiewa wszystkich szczerym wyznaniem. "Miałam stan przednowotworowy. To był wirus HPV, który wywołuje raka szyjki macicy" - mówi. Jej słowa wywołują lawinę komentarzy. Przecież nie każda gwiazda ma odwagę mówić tak otwarcie o chorobie, zwłaszcza tej postrzeganej jako "wstydliwa".

Jednak w rozmowie z SHOW Viola rozprawia się z pokutującymi stereotypami: "To nie jest choroba rozwiązłych kobiet, co czasem można przeczytać w internecie. To bzdura! Aby zarazić się wirusem HPV, wystarczy mieć jednego partnera. Ja prawdopodobnie przez lata byłam nosicielką, zupełnie o tym nie wiedząc".

O diagnozie dowiedziała się w szczególnym momencie. Była wtedy w drugiej ciąży. "Pamiętam ten dzień. Myślałam, że to jakiś żart, pomyłka laboratorium. Mamy skłonność do myślenia, że nas takie rzeczy nie dotyczą, że jesteśmy niezniszczalni" - wspomina trudne chwile Viola.

Sytuacja była poważna. Lekarze poinformowali aktorkę, że konieczna będzie operacja. Jednak ciąża uniemożliwiała taki zabieg. "Ten wirus to cichy zabójca, najczęściej daje o sobie znać, gdy mamy obniżoną odporność. Ciąża jest takim właśnie przypadkiem. Wówczas często dają o sobie znać nowotwory" - tłumaczy Viola. Okres oczekiwania na dziecko, który powinien być przepełniony radością, dla celebrytki był pełen niepokoju. 

Forum: Zdradziłam? ~ iwohelma

Kilka tygodni po narodzinach Leona lekarze wyznaczyli termin operacji. Na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji. "Spędziłam trzy dni w szpitalu. Ognisko wirusa zostało usunięte, ale oczywiście będę pod stałą kontrolą. Muszę się zaszczepić przeciwko HPV, chcę także w przyszłości zaszczepić Lenkę i Leona" - wyznaje Kołakowska.

"Wiem, że wszystko jest po coś. To, że pojawił się synek, odbieram jako dar od losu. On w pewnym sensie uratował mi życie" - kontynuuje. Po wygraniu z chorobą odżyła. Miesiąc po narodzinach Leona wróciła do pracy - zagrała epizod w serialu "Rodzinka.pl", którego główną gwiazdą jest Karolak. Zaczęła częściej pojawiać się publicznie i bierze udział w przedsięwzięciach charytatywnych.

"Wszystko, co przeżyłam, sprawiło, że zaangażowałam się w działalność organizacji Kwiat Kobiecości, która pomaga kobietom walczyć z rakiem szyjki macicy i rakiem jajnika. Dostałam prezent i teraz chcę go dać innym" - mówi aktorka i zastrzega: "Zdecydowałam się mówić o chorobie nie po to, aby się lansować, ale by opowiedzieć o trudnym doświadczeniu, które może spotkać każdą kobietę. Zawsze mnie zatrważało, że ludzie tak wstydzą się wszystkiego, co jest poniżej pępka, a dla kobiety intymne części ciała są przecież najważniejsze. W końcu jesteśmy matkami".

Viola stara się jednak nie myśleć o traumatycznych przeżyciach. Skupia się na bliskich, choć nie zapomina o sobie. Pięciomiesięczny Leon rośnie w błyskawicznym tempie, a sześcioletnią Lenkę wkrótce czekają ważne zmiany - niedługo idzie do szkoły. "A ja chcę wyjść do ludzi. Czasami kobiety niepotrzebnie zamykają się w świecie pieluch i mleka. Teraz czas pomyśleć także o swoich potrzebach!" - deklaruje Kołakowska i dodaje: "Zmiana fryzury zbiegła się w czasie ze zmianami w moim życiu. Może rzeczywiście podświadomość popycha nas do pewnych decyzji? Pewnego dnia poczułam, że muszę coś zmienić i poszłam obciąć włosy".

Viola, Lena i Leon odpoczywają właśnie na pierwszych wspólnych wakacjach nad polskim morzem. Tomek jest zapracowany - gra w serialu "Rodzinka.pl" i prowadzi teatr IMKA. Ale za dwa tygodnie odwiedzi rodzinę. A Viola nabiera sił i zapewnia z entuzjazmem: "Prawdziwe zmiany dopiero przede mną!".

Oskar Maya

SHOW 14/2013

Show
Dowiedz się więcej na temat: Viola Kołakowska | HPV | Rodzinka.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama