Reklama

Reklama

Oczko? Zapomnij o dziurach w rajstopach

Początkowo miały chronić przed zimnem… mężczyzn. Jednak to kobiety przywłaszczyły sobie rajstopy. Element odzieży, z którym na co dzień obchodzą się z delikatnością, a mimo to niszczy się najszybciej. Czy można temu zapobiec? Jak przedłużyć życie rajstop zgodnie z ideą Zero Waste?

Zadbaj o stopy

Przed każdym włożeniem rajstop sprawdź, czy twoje pięty są idealnie wygładzone. Zwłaszcza, gdy chcesz włożyć bardzo cienkie rajstopy. Jeśli wyczujesz choćby niewielką szorstkość, przetrzyj skórę drobnoziarnistym pilnikiem do pięt. 

Następnie posmaruj ją kremem do stóp. Gdy nie możesz poradzić sobie z szorstkością skóry na piętach, wypróbuj spray chroniący przed otarciami. Preparat idealnie wygładza skórę. Spryskaj nim pięty, odczekaj chwilę aż wyschnie i załóż rajstopy. Na pewno ich nie zaciągniesz, przynajmniej na piętach.


Pierz ręcznie

W pralce rajstopy się zaciągają i niszczą. Lepiej nie wrzucaj ich też do kosza z brudnymi rzeczami, bo łatwo mogą zahaczyć o suwaki, guziki lub inne zapięcia przy ubraniach. Pranie ręczne zajmuje pięć minut. 

Po każdym użyciu zamocz rajstopy w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu, np. do prania wełny. Wygniataj je. Nie trzyj i nie wyżymaj. Jeśli masz pralkę z programem prania ręcznego, możesz wrzucić do niej rajstopy. Włóż je jednak do specjalnej siatki lub poszewki na poduszkę. Nie pierz rajstop z kolorowymi rzeczami, bo łatwo mogą zafarbować.

Rajstopowe Zero Waste

Oczko i do kosza? Można to zmienić w prosty sposób.

Włóż do zamrażarki

Rajstopy przed pierwszym użyciem zmocz w zimnej wodzie, odciśnij w ręczniku, włóż do foliowego woreczka i umieść w zamrażarce na trzy godziny. Przemrożone włókna są bardziej odporne na zaciąganie i pękanie. Rajstopy będą dłużej ci służyły i unikniesz przykrych niespodzianek w postaci oczka lecącego w najmniej oczekiwanym momencie. Rajstopy wystarczy zamrozić tylko raz. 

Warto wydać więcej?

W ciągu roku wydasz na nie mniej, niż wtedy, gdy będziesz kupowała najtańsze i, co się z tym wiąże, najgorszej jakości. Wybieraj takie, które w swoim składzie mają co najmniej 15 proc. mieszanki lycry lub elastanu. Powinny mieć wzmocnione palce, wtedy są odporniejsze na rozciąganie i włókna nie pękają przy zakładaniu.

Gdy poleci oczko

Jeśli mimo wszelkich starań i zabiegów poleci oczko, działaj szybko. Nie dopuść do większego rozdarcia. Zastosuj jeden z poniższych sposobów.

Nanieś kroplę bezbarwnego lakieru do paznokci w miejsce, gdzie leci oczko. Zaczekaj aż lakier dobrze zaschnie. Posmaruj oczko kawałkiem suchego mydła. Zapobiegnie to rozciąganiu się włókien. 

Działaj ostrożnie, aby nie spowodować większego uszkodzenia rajstop. Brzeg rozdarcia potrzyj delikatnie świecą. Wosk lub stearyna skleją włókna i zatrzymają lecące oczko.

Sposoby te są skuteczne do pierwszego prania. Jeśli oczko znajduje się w niewidocznym spod ubrania miejscu, możesz je zaszyć. Użyj do tego celu cieniutkiej nitki wyciągniętej ze starych, nienoszonych już rajstop. Wtedy szew będzie prawie niewidoczny.

DIY, czyli drugie życie rajstop

Idealnie nadają się do czyszczenia okien. Powierzchnię umytą płynem możesz wypolerować rajstopami. Błysk będzie utrzymywał się przez kilka dni. Sierść domowego pupila, która zalega na kanapie lub dywanie, w mig wyczyścisz rajstopami. Wystarczy przejechać po zabrudzonej powierzchni. Meble na wysoki połysk też odzyskają blask jeśli do walki z kurzem wykorzystasz rajstopy. Jeżeli posiadasz zdolności manualne to z nogawek rajstop możesz upleść łazienkowy dywan lub zrobić wycieraczkę. 


Zobacz także: 

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy