Wybory Miss na przestrzeni lat

Niemal sto lat temu odbyły się pierwsze oficjalne wybory Miss w Stanach Zjednoczonych. Inne kraje szybko przejęły pomysł i zaczęto organizować takie wydarzenia na całym świecie oraz przyznawać międzynarodowy tytuł najpiękniejszej. Oto jedne z ciekawszych momentów w historii konkursów piękności.

PA Images / ContributorGetty Images

Wybory Miss na przestrzeni lat

Godną zainteresowania inicjatywą są również konkursy piękności dla osób niepełnosprawnych. W Polsce od 2013 roku odbywają się wybory najpiękniejszej kobiety na wózku, a od 2003 Miss Niesłyszących. Iwona Cichosz w 2016 roku zdobyła tytuł Miss Świata Głuchych. Pokonała 19 innych kandydatek. Konkurs jest organizowany od 2010 roku, wiele osób wspiera to przedsięwzięcie, jednak nie milkną głosy, że organizacja osobnego konkursu dla osób niesłyszących to przejaw dyskryminacji. Polska zwyciężczyni uważa, że takie wybory zwracają uwagę na tożsamość i kulturę osób głuchoniemych.
Pierwsze wybory Miss Świata odbyły się w 1951 roku w Anglii. W konkursie brało udział zaledwie 26 kandydatek, a tytuł najpiękniejszej kobiety zdobyła Szwedka - Kerstin 'Kiki' Hakansson (na zdjęciu w białej sukience).
Powiedzenie ,,liczy się wewnętrzne piękno'' nabiera nowego znaczenia, gdy przyjrzymy się konkursom z lat 50. i 60. Organizowano wówczas  wybory, w trakcie których oceniano sylwetkę kobiet na podstawie… prześwietleń rentgenowskich. Za najpiękniejszą uznawano dziewczynę, która miała najlepszą postawę ciała. Pierwszy taki konkurs odbył się na zjeździe chiropraktyków, czyli osób zajmujących się m.in. leczeniem kręgosłupa. Pomysł powstał, aby spopularyzować zawód chiropraktyka.
Zanim zaczęto organizować wybory najpiękniejszej kobiety na skalę światową, odbywały się konkursy krajowe. W 1927 roku miał miejsce pierwszy poważny skandal. W USA zdyskwalifikowano Estelle Kosloff, która została wybrana Miss Chicago, kiedy wyszło na jaw, że jest mężatką. Jej miejsce zajęła Christine Valsted.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas