Reklama

Reklama

Tańsze odpowiedniki popularnych przyjemności

Mówi się, że na przyjemnościach nie warto oszczędzać, jednak gdy w śwince skarbonce zamiast brzęku monet słychać już tylko echo, warto poszukać tańszej alternatywy. Jak możesz generować oszczędności bez rezygnowania z drobnych przyjemności?

Jak wynika z najnowszego badania Barometr Providenta, 49 proc. Polaków posiada oszczędności w kwocie, która pozwoliłaby im się czuć bezpiecznie w niespodziewanej sytuacji finansowej. Kwota uznawaną za bezpieczną z roku na rok rośnie i obecnie średnio wynosi 8400 zł, jednak najczęściej jest to suma zamykająca się w przedziałach 2000-5000zł.

- Badanie pokazuje minimalny spadek (o 3 p. proc.) odsetka osób, które uważają, że w ogóle warto oszczędzać. Obecnie wynosi on 78 proc. Pozostałe osoby to przeciwnicy takiej postawy - te niepokojące wnioski płyną z badania Barometr Providenta - mówi Anna Karasińska ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. - Mimo, że zwolennikami  oszczędzania jest zdecydowana większość, to z wyników badania dowiadujemy się, że w praktyce ponad 1/3 zapytanych (39 proc.) ma problemy z  zaoszczędzeniem nawet stosunkowo niewielkich kwoty, które zapewniłyby im i bliskim minimum bezpieczeństwa finansowego. Pocieszające jest, że odsetek ten z roku na rok powoli spada - dodaje ekspert.

Reklama

Niewykluczone, że wielu osobom, którym nie udaje się zgromadzić odpowiednich oszczędności, brakuje nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim cierpliwości. A wystarczą niewielkie zmiany codziennych nawyków, żeby odłożyć co miesiąc drobną kwotę, która z czasem może urosnąć do pokaźnych oszczędności.

Karnet na siłownię

Co miesiąc ponad sto złotych z twojego domowego budżetu zasila konto siłowni. Czasem, zwłaszcza, gdy jesteś w finansowym dołku, warto zrezygnować z takiego wydatku na rzecz alternatywnych rozwiązań.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez codziennej aktywności fizycznej, zamień wizyty na siłowni na coś, co nic cię nie kosztuje. Bieganie i jazda na rowerze pomogą ci utrzymać dobrą kondycję, a większość ćwiczeń na konkretne partie mięśni jesteś w stanie wykonać we własnym domu, z użyciem przedmiotów codziennego użytku. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się plac z urządzeniami do street workout, z którego możesz korzystać bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat.

Napoje

To jeden z codziennych wydatków, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Nie chodzi tu jedynie o kupowanie kawy na wynos w drodze do pracy. To możesz w prosty sposób ograniczyć, samodzielnie przyrządzając gorący napój w domu.

Często równie duże sumy wydajesz każdego dnia na butelkowaną wodę, którą bez problemu możesz zastąpić wodą z kranu. Choć na temat "kranówki" krąży wiele mitów, w rzeczywistości jej jakość w całej Polsce przewyższa wiele butelkowanych wód dostępnych w sklepach. Zamiast wydawać kolejne złotówki, po prostu nalej wodę z kranu do butelki wielorazowego użytku - w ten sposób za litr wody zapłacisz nie dwa złote, a kilka groszy!

Taka alternatywa ma jeszcze jedną, ważną zaletę: pomaga ci dbać o środowisko. Parząc kawę we własnych czterech ścianach i korzystając z kubków termicznych oraz trwałych butelek ograniczasz nadprodukcję śmieci, co bezpośrednio przekłada się na ekologię.

Kulinarne zrób to sam

Podobnie jak w przypadku napojów, sporą część miesięcznych wydatków pochłania jedzenie. Jeśli zdarza ci się z wygody zamawiać jedzenie na wynos, pomyśl, czy nie dasz rady szybko przyrządzić podobnego dania samodzielnie. Różnica kosztów pomiędzy daniem restauracyjnym, a tym domowej roboty, może być ogromna.

Czasem lenistwo bierze górę również w sklepie. Decydujesz się wówczas na zakup gotowego dania, które wystarczy wrzucić do mikrofali, piekarnika lub podsmażyć na patelni. Przygotowanie podobnej potrawy z półproduktów czasem trwa zaledwie kilkanaście minut dłużej, a pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkunastu złotych. W skali całego miesiąca to może być nawet paręset złotych!

Kosmetyczka

Wiele kobiet chcąc pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, raz na jakiś czas decyduje się na wizytę u kosmetyczki. Na szczęście chwila relaksu nie zawsze musi wymagać zostawienia kilkudziesięciu złotych w gabinecie.

Możesz bez problemu ograniczyć korzystanie z usług kosmetyczki na rzecz zabiegów, które wykonasz w domu. Zakup odpowiednie kosmetyk  i urządź sobie relaksacyjny wieczór. Zobaczysz, jak szybko przekonasz się do tej formy oszczędzania, bez konieczności wychodzenia z domu!

Istnieje mnóstwo sposobów, jak łatwo i prosto zaoszczędzić drobne kwoty - również na tym, z czego nie chcemy całkowicie zrezygnować. Wiele usług, do których jesteśmy przyzwyczajeni i korzystamy z nich na co dzień, kosztuje coraz więcej. Na szczęście zwykle wystarczy poświęcić parę chwil w domu - efekty będą zdumiewające, bo dzięki domowym sposobom można nie tylko zaoszczędzić, ale i poczuć przyjemne uczucie dumy z samodzielnie wykonanej pracy!

Tekst powstał we współpracy z firmą Provident

*"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 5-10.10.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1010 Polaków w wieku 15+.

 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy