Reklama

Reklama

Zapach pełen emocji

Zostań menedżerem swojego szczęścia

Zastanawiałaś się kiedyś, które lata z życia kobiety są tymi najlepszymi? Na pewno słyszałaś już niejedną opinię, bo na ten temat lubią wypowiadać się politycy, lekarze i naukowcy. Ale nie daj się zwieść. Sama możesz wybrać, które lata będą najlepsze!

Zrozumienie tego, że szczęście zależy od nas samych i że możemy kształtować własne emocje zajmuje zazwyczaj sporo czasu. Dlatego umiejętność życia w zgodzie ze sobą, rozumienia własnych uczuć i przeżyć, a także uważnego smakowania swoich doświadczeń nazywa się dojrzałością.

Kobieta dojrzała to taka, która gotowa jest w pełni rozwinąć swój potencjał, ma świadomość tego, kim jest i kim chce być, ufa swojej intuicji i dowierza własnej sile. Nie walczy z własnymi emocjami - rozumie je, nie walczy ze sobą - kocha siebie i wie, że jest warta tej miłości. Na ten harmonijny stan składa się kilka czynników, nad którymi warto pracować, by osiągnąć pełną harmonię.

Reklama

Akceptacja siebie

Aby siebie zaakceptować, trzeba się przede wszystkim poznać. Dojrzałe kobiety mają świadomość swoich mocnych i słabych stron. Tak, słabych też! Słabe strony nie są niczym nadzwyczajnym, mają je nawet ci, którzy na pierwszy rzut oka wydają się chodzącymi ideałami. Jeśli o nich wiemy i nie przeceniamy ich znaczenia, czyli nie dramatyzujemy, słabe strony nie zaszkodzą naszemu samopoczuciu. Możemy spróbować je wyeliminować (jeśli tak zdecydujemy) lub skupić się na rozwoju i eksponowaniu swoich mocnych stron.

Kobiety w dojrzałym wieku często lepiej czują się we własnej skórze. Czy dlatego, że pięknieją z wiekiem? Często tak bywa (kobieta zadowolona z siebie lepiej wygląda), ale zadowolenie wynika również z tego, że mniejsze znaczenie przywiązują do drobiazgów. Dostrzegają, że to co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. Czy ciut większy nos sprawiłby, że życie stałoby się okropne a mniejszy rozwiązałby wszelkie problemy? Dojrzałe kobiety wiedzą, że nie ma to aż takiego znaczenia, jeśli tylko same nie zechcemy mu go nadać.

Świadomość własnej wartości

O wiele lepiej skupić się na mocnych stronach własnej osobowości. Bogate doświadczenie pozwala je nam odnaleźć. Wiemy w czym się sprawdziłyśmy, w czym jesteśmy dobre. Za nami sporo pozytywnych doświadczeń (jeśli tylko zechcemy o nich pamiętać), które są jak mapa drogowa pozwalająca namierzyć własne zalety i talenty - również te, które jeszcze możemy rozwinąć.

Dojrzałe kobiety, które pozwoliły już sobie na wysiłek poznawania samej siebie, wiedzą, że sukcesy zawdzięczają sobie - swojemu uporowi, talentowi i pracy, a nie jedynie szczęśliwym zbiegom okoliczności. Mogą sobie pogratulować dobrej roboty i co rano witać dzień mówiąc, do swojego odbicia w lustrze: "Fajna z ciebie babka" lub: "Jesteś wspaniałą kobietą".

Poczucie spełnienia

Warto czasami zatrzymać się, by spojrzeć wstecz na swoje dokonania i poczuć dumę z tego, co się osiągnęło. Dojrzałość to czas zbierania owoców, rozkoszowania się nimi. Zauważenia tego, na jak fajnych ludzi wyrosły dzieciaki, które kiedyś były przyczyną nieprzespanych nocy. Poczucia sukcesów zawodowych. Cieszenia się własnym ogrodem lub innym hobby. Czasami to moment na przegrupowanie priorytetów i zebranie sił do realizacji najbardziej ambitnych projektów życia.  Takich, o których wiemy, że dadzą nam poczucie spełnienia.

Emocje: Smak życia

Zastanawiałaś się kiedyś nad słowami: "Czuję, że żyję"? Wypowiadają je osoby opisujące swoje najlepsze, najbardziej intensywne życiowe doświadczenia. Ale czego właściwie dotyczy to "czucie"? Ciepła, zimna, smaku, zapachu? Jak można "poczuć" życie?

Oczywiście "czuję" odnosi się tu do odczuwania emocji. To silne pozytywne emocje sprawiają, że czujemy, że żyjemy. To one są smakiem i zapachem życia. I wbrew pozorom możemy je kształtować. Emocji nie należy tłumić ani im zaprzeczać, ale to nie znaczy, że nie możemy nad nimi panować, delikatnie nadawać im kierunku, a nawet przywoływać na zawołanie.

Czyż nie możemy się zezłościć na myśl o wydarzeniu sprzed lat? Skoro jesteśmy złe, a powód naszej myśli należy do przeszłości, wniosek może być tylko jeden. Zdenerwowały nas nasze myśli - nic innego. Gdybyśmy zdecydowały się je skierować w przyjemniejsze obszary, miło spędziłybyśmy czas.

O ile większość osób bez problemu jest w stanie zepsuć sobie humor negatywnymi myślami, to tworzenie pozytywnego nastawienia wymaga pewnego wysiłku i dyscypliny. Na dobre myśli wywołujące pozytywne emocje nie należy czekać biernie. Aktywność w tym przypadku bardzo się opłaca. Pielęgnując pozytywne emocje nadajemy swojemu życiu lepszy bardziej intensywny smak.

Osobisty menedżer szczęścia

Łatwiej jest osiągnąć poczucie szczęścia im jesteśmy starsi, ponieważ dzięki bagażowi doświadczeń łatwiej zrozumieć, że zależy ono od naszego nastawienia. Tak, każda z nas może zostać menedżerem własnego szczęścia. Osiągnięciu harmonii sprzyjają: troska okazywana sobie samej, umiejętność dostrzegania pozytywnej strony życia i czerpania radości z drobiazgów.

Kobiety dojrzałe na ogół mają wypracowany system wartości i są go świadome, a tylko życie w zgodzie z własnymi wartościami może być naprawdę satysfakcjonujące.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy