Reklama

Reklama

Jak jechać w korku?

Jadąc w korku należy pamiętać o zachowaniu wzmożonej ostrożności i stosowaniu zasady ograniczonego zaufania.

Dlatego zanim wykonamy jakikolwiek manewr, spróbujmy pomyśleć, co w tej chwili mogą zrobić inni kierowcy, zwłaszcza za nami. Wykonując manewr wyprzedzania, zawsze pamiętajmy o spojrzeniu w lusterko. Typowym zachowaniem wielu kierowców jest wysuwanie maski samochodu poza oś pasa ruchu, żeby zobaczyć co dzieje się z przodu i dodanie gazu w celu wyprzedzenia bez sprawdzenia w lusterku, czy sąsiedni pas jest wolny. Oczywiście nieskontrolowanie w lusterku, czy można bezpiecznie zmienić pas ruchu, jest niedopuszczalnym łamaniem podstawowych zasad manewru wyprzedzania.

Reklama

Bardzo ważny jest dostateczny odstęp od pojazdu przed nami. Odstęp ten powinien wynosić minimum 1,5 m, pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać zbyt dużego dystansu do samochodu przed nami, ponieważ w takiej sytuacji samochody w korku będą poruszać się wolniej.

W korku poruszamy się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy i umożliwiającą nam swobodne manewrowanie. Nie wyprzedzajmy pasem pobocza z prawej strony ani nie utrudniajmy powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony.

Nie zostawiajmy włączonego silnika i nie oddalajmy się od samochodu, żeby sprawdzić jak długi jest korek. Jeżeli stoimy dłuższy czas, można wyłączyć silnik. Jeżeli przesuwamy się regularnie, ale jedynie o kilka metrów, ciągłe gaszenie i odpalanie silnika jest nieuzasadnione i szkodliwe dla samochodu, gdyż z łatwością można zatrzeć rozrusznik.

Rada ekspertów Szkoły Jazdy Renault.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje