Co można wyczytać z etykiety?

Piękne opakowanie i wysoka cena nie zawsze świadczą o dobrej jakości produktu. Najważniejszy jest jego skład podany na etykiecie.

Czytanie etykiet to podstawa „zdrowych” zakupów
Czytanie etykiet to podstawa „zdrowych” zakupów123RF/PICSEL

Pośpiech to zły doradca. Nie spiesz się na zakupach, wybieraj produkty, analizując ich skład, cenę, wartości spożywcze, wagę oraz datę ważności. Jeśli brakuje na etykiecie tych informacji, oznacza to, że producent miał coś do ukrycia. Również mała czcionka na opakowaniu, schowany skład lub bardzo długa lista składników powinny wzbudzić twoją czujność.

Składniki. Na etykietach składniki podawane są w kolejności od tego, którego użyto najwięcej, do takiego, którego zastosowano najmniej. Ogranicz kupowanie produktów, w których występują: barwniki E102, E104, E110, E122, E123, E124, E127, E128, E129, E131, E133, E151, E154, E155, benzoesany i siarczany: E120, E210, E211, E220- 288, syntetyczne przeciwutleniacze: E310, E311, E320, E321. Uważaj także na produkty z akrylamidem, aspartamem (E951), azotynem sodu (E250), białkiem sojowym, glutaminianem sodu (E621), utwardzonych tłuszczem roślinnym oraz z syropem glukozowo- fruktozowym. Zdaniem lekarzy składniki te mogą przyczyniać się do zachorowań na raka, cukrzycę i choroby układu krwionośnego

Uważaj na hasła na opakowaniach. Nazwa produktu nie musi być adekwatna do składu, np. parówka cielęca może zawierać jedynie 10 proc. cielęciny, a serek waniliowy nie zawiera wanilii, tylko jej sztuczny aromat. Jeśli np. chcesz kupić prawdziwe masło, sięgaj po opakowania z wyraźną nazwą produktu "masło", a kupując jogurt owocowy, wybieraj tylko ten z wsadem owocowym, a nie sztucznym aromatem. Nie ufaj hasłom "naturalny", "prawdziwy", "z dawnych lat".

Szukaj certyfikatów. Na zdrowej, ekologicznej żywności zawsze znajduje się certyfikat (najczęściej listek utworzony z gwiazdek na zielonym tle z podpisem "rolnictwo UE" lub okrągły z podpisem "rolnictwo ekologiczne"). Producenci, którzy je uzyskali, są poddawani kontrolom (przynajmniej raz w roku) przez upoważnione jednostki certyfikujące. Sprawdzane są wszystkie obiekty należące do gospodarstwa: pola, łąki, pastwiska, wybiegi, budynki, urządzenia, magazyny oraz dokumentacja.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas