Reklama

Czy Twój pies tak się zachowuje? To ciekawe zjawisko

Wycie do księżyca lub na dźwięk syreny alarmowej, rozkopywanie ziemi tylnymi łapami, kręcenie się w kółko przed położeniem się spać. To tylko kilka, z naszego, ludzkiego punktu widzenia - dziwnych zachowań psów. Co one oznaczają, skąd się wzięły i dlaczego psy tak robią? Wyjaśnienie jest niezwykle proste.

Twój pies też tak robi? Wszystkiemu winne zachowania atawistyczne

Choć psy są udomowione przez człowieka od tysięcy lat, to wciąż niekiedy przejawiają zachowania, które były naturalne dla ich przodków i wtedy... miały one sens. 

 Dziś wiele osób dziwi się, gdy widzi psa rozkopującego ziemię tylnymi łapami po załatwieniu swojej potrzeby, albo uważa za zabawne wycie do księżyca, czy na dźwięk syreny alarmowej, nie wiedząc skąd wzięło się takie zachowanie u ich psa. 

Wszystko to i o wiele więcej to zachowania atawistyczne. Czym one właściwie są? Zachowania atawistyczne u psa odnoszą się do działań i reakcji, które odwołują się do pierwotnych, instynktownych zachowań ich przodków, głównie wilków. 

Te zachowania, choć mogą wydawać się mniej potrzebne w życiu współczesnych, udomowionych psów, są głęboko zakorzenione w ich naturze. Tkwią w umysłach psów tak głęboko, że mimo lat ewolucji, pozostały zapisane w ich genach. 

Reklama

Oczywiście nie każdy pies musi je przejawiać, ale w większości przypadków spotkamy się z choć jednym u naszego psa. Czy powinniśmy się nimi przejmować? W większości absolutnie nie, jednak warto wiedzieć, skąd takie zachowanie się wzięło, by lepiej zrozumieć czworonoga i jego potrzeby. 

Przeczytaj też: Psu leci ślinka na widok surowego mięsa? Musisz koniecznie uważać

Kopanie dołków i rozkopywanie ziemi. Jedne z bardziej pierwotnych zachowań psów

Kto nigdy nie widział psa, kopiącego dół, powinien baczniej obserwować swoje otoczenie. Psy uwielbiają kopać doły. Niektóre robią to w poszukiwaniu nornic, myszy, czy kretów, inne kopią dół, by się w nim umościć. To drugie zachowanie możemy zaobserwować zwłaszcza latem, bo właśnie w ten sposób pies będzie szukał ochłody. 

I właśnie tak też jest w przypadku wilków. Często kopią one dołki, aby ukryć jedzenie na później, schować się przed upałem, czy przygotować miejsce do spania. Nawet jeżeli nasz pies to urodzony kanapowiec, może na spacerze zapragnąć wykopać sobie dół, tak jak robił to jego przodek. 

Z kopaniem w ziemi wiąże się jeszcze jedno zachowanie atawistyczne - po załatwieniu potrzeb fizjologicznych psy często wzruszają ziemię tylnymi łapami. 

Właściciele wtedy niekiedy myślą, że ich pies chce ukryć swoje odchody. Nic bardziej mylnego! Psy mają gruczoły zapachowe rozmieszczone w łapach. Kopanie ziemi tylnymi kończynami po załatwieniu się pomaga rozprowadzać zapachy, które służą do... oznaczania terytorium.

Czyli zamiast ukrywać swój zapach, jak sądzą niektórzy, psy właśnie w ten sposób go rozprzestrzeniają. Poprzez kopanie, psy uwalniają feromony z gruczołów potowych znajdujących się między palcami łap, co dodatkowo wzmacnia sygnały zapachowe.

Czy wiesz czemu wilk tak wyje w księżycową noc? I czemu... pies wyje do syreny alarmowej?

Wycie. Obok szczekania i piszczenia to jeden z komunikatów dźwiękowych stosowanych u psów. Rasy z predyspozycjami do wycia, to między innymi: alaskan malamute, husky, ale też basset, czy beagle. 

Jednak tak naprawdę wyć potrafią wszystkie psy. Trudno tu jednak nie wspomnieć o wilkach - te zwierzęta wyją, aby komunikować się na dużą odległość z członkami swojej grupy.

Wycie służy chociażby przy polowaniu. Jeśli samotny wilk namierzy dużą zdobycz, wyje wołając na pomoc przy polowaniu resztę stada. Psy domowe polować nie muszą, ale jednak ten dźwięk jest mocno zakorzeniony w ich naturze. 

Instynkt ten dlatego odzywa się, gdy słyszą przeciągły dźwięk, jak chociażby właśnie syrenę alarmową. Oczywiście mowa tu o określonej sytuacji wycia. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć wycia psa z powodu bólu, dyskomfortu, czy frustracji.

Zobacz też: Dlaczego pies wyje? Lepiej zwróć na to uwagę

Kilka kółek przed snem

Twój pies zanim ułoży się do spania, kręci się w kółko jak nakręcony? To także zachowanie atawistyczne. Oczywiście mowa tu o dosłownie 2-3 obrotach, wówczas zachowanie jest jak najbardziej naturalne. 

Wilki skręcają się w koło, aby ubić trawę lub śnieg przed położeniem się, co tworzy wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku. Większość psów, która ma obecnie kochających właścicieli, którzy zapewniają im miękkie i bezpieczne posłania w domu, nie musi już tego robić. 

Jednak psy mimo to często kręcą się w koło przed położeniem się, nawet na wygodnym łóżku czy kanapie.

Przeczytaj też: Poczujesz ten zapach od swojego psa? Lepiej sprawdź jego uszy

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pies | behawiorystyka psów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy