Dariusz Czyż: Szopki są jak piosenki o miłości
Swoją pierwszą szopkę zrobił w wieku pięciu lat. W tym roku Dariusz Czyż zaprezentował swoją szopkę w konkursie już po raz pięćdziesiąty. Z tej okazji postanowił przygotować coś szczególnego, dwustronną szopkę, w której ważne krakowskie miejsca i wydarzenia przeplatają się z jego osobistą historią.
W tym roku Konkurs Szopek Krakowskich odbył się po raz 79. Krakowski szopkarz, Dariusz Czyż, wziął w nim udział już po raz pięćdziesiąty. Szopkarskim hobby zaraził go dziadek, ale już jako dzieciak Dariusz Czyż wszystkie elementy wykonywał samodzielnie. I tak jest do dziś: od konstrukcji i oświetlenia po detale dekoracyjne - wszystko wykonuje sam. Za najważniejszy i najtrudniejszy etap przygotowywania szopki uważa pomysł, który każdego roku powinien być świeży i zaskakujący. Żartuje, że szopki są jak piosenki o miłości - wydaje się, że w tej sprawie powiedziano już wszystko, ale wciąż pojawiają się nowe sposoby przedstawienia tego tematu.
Praca nad jubileuszową szopką zajęła Dariuszowi Czyżowi ponad rok i stała się swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej twórczości. Powróciło wiele starych motywów, ale nie brakuje też odniesień do aktualnych krakowskich wydarzeń, które wprawne oko obserwatora może wychwycić.
W szopce swoje miejsce znalazły: Sukiennice, Collegium Novum, fragmenty murów obronnych, fasada Kościoła Piotra i Pawła, groby królewskie, fasada kościoła św. Józefa, wieże mariackie i jako nieodzowny element Wieża Zegarowa, a także bardziej zaskakujące elementy, jak minarety odnowionego niedawno Domu Tureckiego przy ul. Długiej.
Oprócz elementów architektury Krakowa obowiązkowym elementem szopki krakowskiej jest oczywiście Święta Rodzina.
Znajdziemy odniesienia do zawieszenia dzwonu Zygmunta, odrestaurowania ołtarza Wita Stwosza, przez okienka możemy dostrzec arrasy i fragmenty wystaw.
Szopka jest dwu-, a nawet czterostronna - ponieważ po bokach konstrukcji również sporo się dzieje, możemy tam zobaczyć między innymi wróżkę Dzidziannę, która przez lata przepowiadała przyszłość mieszkańcom Krakowa i turystom.
Autor umieścił też w szopce swoisty autoportret odnoszący się do początków jego szopkarskiej pasji i jest hołdem dla dziadka, który go w nią wprowadził.
Szopka Dariusza Czyża została wyróżniona w 79. Konkursie Szopek Krakowskich.
Wszystkie szopki można oglądać na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) wystawa potrwa do 27. lutego 2022