Reklama

Demiseksualność, sapioseksualność i inne. Orientacje związane z bliskością

​Co jakiś czas w mediach pojawia się temat orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej. Dowiadujemy się, czym jest panseksualność lub niebinarność. Ostatnio sporo mówiło się też o demiseksualności po tym, jak Sandra Kubicka wyznała, że utożsamia się z tym terminem. Przyglądamy się zatem orientacjom związanym z bliskością i więzią emocjonalną. Jak się objawiają?

Spektrum aseksualności

Pociąg seksualny oparty na więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem często dotyczy osób znajdujących się w spektrum aseksualności. Tak właśnie jest z demiseksualnością. Jest to orientacja psychoseksualna, która polega na odczuwaniu pociągu seksualnego dopiero po nawiązaniu wcześniejszej bliskiej więzi emocjonalnej. Widać tutaj zatem rozdzielenie pociągu seksualnego od pociągu romantycznego. Osoby demiseksualne mogą zacząć odczuwać pociąg seksualny wyłącznie jako konsekwencję pociągu romantycznego.

Jako ciekawostkę warto w tym momencie przytoczyć orientację psychoseksualną znaną jako ignotaseksualność lub frayseksualność. Jest to pociąg seksualny odczuwany wyłącznie wobec osób, z którymi nie ma się głębokiej więzi emocjonalnej i który znika wraz z wytworzeniem tej więzi. Zatem osoby ignotaseksualne są dokładnym przeciwieństwem osób demiseksualnych.

Reklama

Kolejną orientacją psychoseksualną ze spektrum aseksualności jest reciproseksualność. Osoba taka nie odczuwa pociągu seksualnego, dopóki nie jest pewna, że druga osoba odczuwa go wobec niej, czyli jako pierwsza. Może być orientacją samą w sobie lub być łączona z innymi, np. ktoś może być reciproseksualny i hetero-, bi- lub homoseksualny jednocześnie.

Pan- i sapioseksualność

Inna orientacja psychoseksualna, która nie jest ukierunkowana na płeć, to panseksualność. Jest to pociąg seksualny oraz chęć tworzenia silnych więzi emocjonalnych i związków bez względu na płeć. Osoby panseksualne najbardziej zwracają uwagę na osobowość i charakter drugiego człowieka, a w ogóle nie patrzą na jego genitalia. Panseksualność bywa utożsamiana z biseksualnością, jednak różni się od niej tym, że osoby biseksualne dostrzegają płeć partnera i jest to dla nich ważny aspekt, w przeciwieństwie do osób panseksualnych, dla których nie ma to znaczenia.

Sapioseksualność to sytuacja, w której doświadcza się pociągu seksualnego jedynie do osób pociągających nas intelektualnie. Może być opisywana także jako pociąg do umysłu, niezależnie od płci - w tym kontekście jest podobna do panseksualności, jednak w tym przypadku głównym źródłem przyciągania jest inteligencja, a nie osobowość. Osoby sapioseksualne uważają wysokie IQ za najbardziej atrakcyjną cechę jednostki. Niektórzy postrzegają sapioseksualność jedynie jako preferencję, a nie odrębną orientację psychoseksualną.

Znane osoby

Jeśli chodzi o demiseksualność, to wiele osób nawet nie wie, że uosabia właśnie tę orientację psychoseksualną. Brak pociągu seksualnego do kogoś mogą sobie tłumaczyć po prostu faktem, że ktoś nie jest dla nich atrakcyjny czy nie mają ochoty na seks. Nie wszyscy też mówią o tym otwarcie, tak jak uczyniła to niedawno Sandra Kubicka, polska modelka, która wyznała na Instagramie, że jest demiseksualna.

Z kolei jako panseksualne określa się sporo znanych osób. Na polskim podwórku jest to Monika Miller, piosenkarka i wnuczka byłego premiera, Leszka Millera. Z zagranicznych gwiazd z panseksualnością utożsamiają się m.in. piosenkarki Miley Cyrus, Demi Lovato czy Janelle Monae, aktorki Cara Delevingne i Bella Thorne, tancerka JoJo Siwa oraz wokaliści Brendon Urie i Yungblud.

Czytaj więcej:

Sandra Kubicka wyznała, że jest demiseksualna. Czym jest ta orientacja?

Monika Miller: Co lubi w facetach, a co w kobietach?

Jakich partnerów wybierają osoby sapioseksualne?

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy