Dymitry Politov. Pole dance w bardzo męskim wydaniu

Przez wiele lat pole dance, czyli taniec na rurze, postrzegany był głównie, jako zestaw zmysłowych ruchów wykonywanych przez tancerki erotyczne w barach ze striptizem. Nic bardziej mylnego. Pole dance to wymagająca dyscyplina, która nie jest nierozerwalnie związana z erotyką. Choć najczęściej widzimy w niej dziewczyny, mężczyźni też ją wykonują i mogą być w tym świetni.

Dymitry Politov, taniec na rurze
Dymitry Politov, taniec na rurzeInstagram

Obraz skąpo odzianej dziewczyny wijącej się na rurze w podejrzanym lokalu pojawiał się w tak wielu filmach, że trudno dziwić się takim skojarzeniom. Erotyczny kontekst tańca na rurze można też było zobaczyć w niezliczonych teledyskach. Buty na wysokim obcasie i platformie tzw. szklanki używane przez dziewczyny ćwiczące nieco bardziej zmysłową, ale mocno akrobatyczną odmianę pole dance, również pobudzają wyobraźnię. Przez wiele osób uważane są za nieodłączny element tańca na rurze, choć inne style tańczone są boso.

Piękna sylwetka i dobra zabawa

Mimo że taki kontekst mocno się utrwalił, nie jest on ani jedyny ani najważniejszy.  Pole dance wywodzi się z indyjskiego tańca mallakhamb. Wymaga ogromnej sprawności fizycznej i może być prezentowany w wielu stylach. Od 2017 roku jest oficjalnie potwierdzoną dyscyplina sportową, ale może mieć również ogromne walory artystyczne.

Wizualne piękno i fizyczne wyzwanie, jakie wiążą się z pole dance sprawiły, że wiele fitness klubów zaczęło oferować zajęcia z pole dance. Zazwyczaj zachwalają je, jako oferujące dobrą zabawę i możliwość wyrzeźbienia sylwetki, a także podkreślenia swojej kobiecości. Nic dziwnego, że na zajęcia zapisują się głównie dziewczyny.

Pole dance. Męski sport?

Ale czy taniec na rurze może być męski? Okazuje się, że tak i to bardzo. Wystarczy obejrzeć występy Dymitrija Politova, rosyjskiego tancerza, który w pole dance osiągnął mistrzostwo. Dwudziestopięciolatek zaczął swoją przygodę z tańcem na rurze w 2012 roku. Wszystkiego nauczył się sam. Jeszcze w tym samym roku zdobył dwa tytuły mistrzowskie w Rosji (International Pole Sport 2012 w St. Petersburgu, Mr.Pole Dance Russia 2012 CFO w Moskwie). Późniejsze sukcesy szły jeden za drugim: pierwsze miejsce na Mr.Pole Dance Russia Final 2013 i zakwalifikowanie się do półfinałów ukraińskiej i rosyjskiej edycji Mam Talent, trzecie miejsce na Pole Art Cyprus 2014, pierwsze miejsce na Pole Art Italy 2015, pierwsze miejsce na Battle Of The Pole 2015 w Pradze, i w końcu pierwsze miejsce na World Pole Dance Championship 2015 w Pekinie.

Jego styl jest unikalny, a ruchy zadziwiające. Wydaje się, że Dymitry wprost kpi z praw fizyki.

Czy sam uważa, że pole dance to męski sport? W wywiadzie dla Boomkats powiedział: - Większość ludzi, którzy przychodzą na pole dance, inspiruje się kobietami, ponieważ na YouTube jest mnóstwo filmów z tancerkami na rurze. Na początku w taniec na rurze były zaangażowane głównie dziewczyny i skupiano się bardziej na byciu seksualnym i pięknym niż sportowym. Później, gdy ruchy i sztuczki zaczęły wywodzić się z akrobatyki cyrkowej, więcej facetów zaczęło się angażować. Wpłynął na to też street workout! Wielu facetów trenujących parkour robi teraz w parkach triki na kijach - tak jak ja. Więc faceci przychodzą i próbują się wyrazić, próbują coś osiągnąć i coraz bardziej angażują się w tę dziedzinę.

Dymitry ma nadzieję, że wkrótce tancerzy i tancerek będzie tyle samo. A wy wierzycie, że pole dance stanie się popularnym męskim sportem?

Czytaj też:

"Wydarzenia": "Verano dla dzieci". Fundacja Polsat wspiera walkę ze smogiem na Śląsku Polsat News