Reklama

Fatima - szczególne miejsce dla milionów pielgrzymów

Fatima to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Portugalii. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą pielgrzymów, dla których to niewielkie miasteczko położone w centrum kraju, od lat jest miejscem kultu Maryjnego.

Objawienia fatimskie

Szacuje się, że Fatimę co roku odwiedza od 5 do 8 milinów turystów, z czego znacząca większość to katolicy. Dzieje się tak za sprawą objawień fatimskich z 1917 r., kiedy to między majem a październikiem trojgu dzieciom ukazywała się Matka Boska, przekazując trzy tajemnice fatimskie. Jeszcze wcześniej, bo w 1758 r. Maryja objawiła się młodej, niemej pasterce, przywracając jej głos.

Czytaj także: Miał objawić się rok przed Matką Bożą. Co przekazał dzieciom z Fatimy?

Reklama

Trzeba jednak zaznaczyć, że objawienia trójce pastuszków - Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, miały miejsce nie w samej Fatimie, lecz w położonej nieopodal wiosce Cova da Iria. Natomiast dzieci pochodziły z oddalonej od dwa kilometry od Fatimy wsi Aljustrel.

Co zobaczyć w Fatimie

Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Kościół jest położony na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i został zaprojektowany przez holenderskiego architekta Gerarda van Kriekena. We wnętrzu bazyliki znajduje się 15 ołtarzy poświęconych 15 tajemnicom różańca oraz grobowce Hiacynty, Łucji i Franciszka. Bazylika ma 70 metrów długości i 37 metrów szerokości, a jej fasada przyozdobiona jest marmurowymi aniołami. Powstała w miejscu, w którym w 1917 r. doszło do objawienia Maryjnego. Co roku Bazylikę Matki Bożej Różańcowej odwiedza około 4 milionów ludzi.

Warto przeczytać: Maryja ostrzegała przed wojną. "Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się"

Kaplica objawień

Zbudowana została w miejscu, w którym doszło do piątego z sześciu objawień Maryjnych, a wzniesiona została na prośbę Matki Bożej Różańcowej. 13 października 1921 r. w kaplicy odprawiono pierwszą mszę, czyli dokładnie w pierwszą rocznicę ostatniego objawienia fatimskiego, a jej pierwszym kapelanem został ksiądz Manuel de Sousa. W 1922 r. doszło do zniszczenia kaplicy z rąk osób podważających objawienia, wysadzając ją w powietrze za pomocą materiałów wybuchowych. Tego samego roku rozpoczęła się jej odbudowa.

Przed kaplicą znajduje się kolumna z pomnikiem Matki Bożej Fatimskiej z 1920 r., autorstwa Jose Ferreiry Thedima. Korona Matki Boskiej Fatimskiej pokryta jest 2679 szlachetnymi kamieniami, 313 perłami i pociskiem, którym 13 maja 1981 r.  Mehmet Ali Agca postrzelił papieża Jana Pawła II.

Zobacz również: Jak wyglądała Matka Boska w objawieniach?

Miejsce pochówku dzieci fatimskich

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Po lewej stronie głównego ołtarza znajduje miejsce spoczynku Hiacynty i Łucji, natomiast po prawej Franciszka. Rzeźby, na których widnieją sylwetki dzieci fatimskich, zostały poświęcone przez Jana Pawła II w dniu beatyfikacji Hiacynty i Franciszka Marto 9 kwietnia 2000 r.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej

Budowa kościoła zaczęła się w 2004 r. i została ukończona trzy lata później, a całość przedsięwzięcia wyniosła 80 mln euro i sfinansowano je wyłącznie z datków pieniężnych pielgrzymów. Jest to czwarty, największy kościół na świecie. Świątynia ma 95 metrów długości i jest szeroka na 115 m. Kościół został zaprojektowany w taki sposób, by jego ołtarz był dobrze widoczny z każdego miejsca. W środku znajduje się 2-metrowa, ruchoma ściana, dzięki której można podzielić przestrzeń świątyni na dwa, oddzielne sektory.

W Bazylice Trójcy Przenajświętszej w Fatimie znajdują się trzy kaplice: Najświętszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Serca Maryi i Zmartwychwstania Jezusa. Świątynia może pomieścić aż 9 tysięcy wiernych.

Domy Pastuszków - Franciszka, Hiacynty i Łucji

Domy, w których wychowały się dzieci fatimskie położone są we wsi Aljustrel, zaledwie dwa kilometry od Sanktuarium Maryjnego w Fatimie. W domu Łucji odbyły się pierwsze przesłuchania dzieci, które oznajmiły, iż im oczom ukazała się Matka Boska. W ogrodzie przynależącym do domu Łucji znajduje się studnia Arneiro, gdzie doszło do drugiego objawienia. Dom Łucji dos Santos nadal jest częściowo wyposażony. Obok niego znajduje się małe muzeum, w którym znajdują się przedmioty związane z życiem Łucji. Domy Franciszka i Hiacynty stoją 200 metrów dalej.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy