Reklama

Reklama

"Gacie w dół", czyli przykre sytuacje w gabinecie ginekologicznym

Z badań wynika, że 3 mln Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku, a aż 27 proc. kobiet swoją pierwszą wizytę u ginekologa odbyło dopiero z powodu ciąży. Na taki stan rzeczy wpływ może mieć wiele czynników, w tym powszechnie krążące opinie o przykrych komentarzach padających z ust lekarzy.

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku na potrzeby kampanii "W kobiecym interesie" wynika, że regularne wizyty u ginekologa wraz z wykonywaniem corocznych badań odbywa 57 proc. Polek. Zważywszy na to, iż regularne, profilaktyczne badania mogą umożliwić wczesne wykrycie choroby i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, statystyki te nie należą do optymistycznych.

Na taki stan rzeczy ma wpływ z pewnością wiele czynników, począwszy od samego dostępu do lekarza. W dużym mieście czas oczekiwania na wizytę kontrolną u ginekologa na NFZ wynosi około dwóch miesięcy. Z kolei koszt wizyty prywatnej, na którą można umówić się praktycznie "od ręki" wynosi ok. 200 zł. 

Dodatkowo, historie przekazywane z ust do ust traktujące o niewłaściwym potraktowaniu przez ginekologa z pewnością nie dają nadziei na poprawę tych statystyk. Jakie przykre historie przytrafiają się kobietom w gabinetach ginekologicznych?

Reklama

Jak w każdym zawodzie, tak w przypadku lekarzy ginekologów znajdą się osoby, które do swojej pracy podchodzą nieprofesjonalnie powodując u pacjentek dyskomfort, a czasem nawet traumę. I choć zadaniem ginekologa nie jest ocena kobiecego wyglądu, zdarza się, że zostaje on poddany komentarzom.

- napisała pacjentka na jednym z forów internetowych.

- podzieliła się swoim doświadczeniem inna kobieta.

Wiele pacjentek przed wizytą u ginekologa chce zaczerpnąć opinii dotyczących depilowania miejsc intymnych. I choć dzięki coraz bardziej dostępnej edukacji seksualnej świadomość dotycząca tego, że depilacja miejsc intymnych powinna być tylko i wyłącznie indywidualną decyzją kobiety, w dalszym ciągu zdarza się, że obecność włosów w miejscach intymnych lub jej brak jest poddawana pod komentarz. Także z ust ginekologa.

Dla niektórych kobiet wizyta u ginekologa wiąże się ze stresem. Bardzo przykrej sytuacji doświadczyła koleżanka jednej z forumowiczek, która była w ciąży:

"Ja kiedyś od swojej Pani Ginekolog usłyszałam, że jestem histeryczką. Innym razem (też od niej), że chyba mam problemy emocjonalne. Tak mnie zaskoczyła, że mnie zatkało..." - wyznaje inna kobieta. Idąc po pomoc medyczną, pacjentki nie są przygotowane na tego typu komentarze i naturalnie oczekują wsparcia, nie zaś zawstydzania.

Co zrobić w przypadku złego potraktowania przez ginekologa?

Choć tego typu przykre sytuacje zdarzają się okazjonalnie, są niewątpliwie powodem do stresu przed wizytą u ginekologa. Warto wiedzieć, co można zrobić w sytuacji, gdy w gabinecie ginekologicznym zostaniemy potraktowane w sposób, który przekracza granice naszego komfortu.

Rozwiązań jest kilka. Można taką sytuację zgłosić do dyrektora placówki, w której zatrudniony jest lekarz. Można również zgłosić się po pomoc do rzecznika praw pacjenta, który działa przy wojewódzkich oddziałach NFZ.

Innym sposobem jest natomiast ostrzeżenie przyszłych pacjentek przed lekarzem przekraczającym granice. Zostawiając opinię w internecie możemy ochronić inne osoby przed przykrymi i często traumatycznymi sytuacjami przytrafiającymi się w gabinetach ginekologicznych.

W przypadku, gdy szukamy lekarza dla siebie, warto zasięgnąć opinii wśród znajomych i udać się do lekarza z polecenia. Wówczas ryzyko, że natkniemy się na nieprofesjonalnego lekarza, od którego wyjdziemy ze łzami w oczach jest znacznie mniejsze.

***

Zobacz również:

Smutne kulisy rozwodu brata Rozenek. Teraz to wychodzi

Szykuje się skandal w "Rolnik szuka żony"?

Przez braki w uzębieniu nie może znaleźć miłości. Ciągle się z niej śmieją

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: wizyta u ginekologa | przykre sytuacje u ginekologa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy