Reklama

Głaz z piaskowca, olbrzymia "pastylka". Groby gwiazd budzą kontrowersje

Początek listopada to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze, aby okazać pamięć i szacunek tym, którzy odeszli. Znicze zapalamy nie tylko na grobach członków rodziny, ale i tych, którzy byli nam bliscy w inny sposób.

Fani muzyki co roku odwiedzają groby zmarłych gwiazd. Jest to okazja nie tylko do złożenia hołdu ulubionym wykonawcom, ale często także sposobność osobistego kontaktu z dziełem sztuki, jakim może okazać się miejsce spoczynku znanej osoby.

Minimalistyczny grobowiec Jerzego Połomskiego

W listopadzie 2022 roku odszedł w wieku 89 lat lubiany piosenkarz, Jerzy Połomski. Został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Wcześniej w tym samym miejscu została pochowana jego siostra, Jadwiga, której odejście o rok poprzedziło śmierć artysty. Skłoniło to Jerzego Połomskiego do podjęcia decyzji o wyborze formy swojego nagrobka. Piosenkarz zdecydował, że grobowiec powinien być minimalistyczny i elegancki, a zarazem nawiązywać do jego wieloletniej scenicznej kariery. Wybrano czarny granit, który zdobi hartowane mleczne szkło z wizerunkiem Połomskiego oraz mikrofonem.

Reklama

Postać Andrzeja Nowaka upamiętnia oryginalna granitowa tablica

Na cmentarzu Wojskowym na Powązkach spoczął także Andrzej Nowak. Tak jak Jerzy Połomski, znany muzyk rockowy zmarł w 2022 roku. Gitarzysta pochodzący z Opola, a także kompozytor i producent, rozpoznawalny głównie dzięki współpracy z zespołami TSA i Złe Psy współtworzył również projekty z takimi artystami jak Harley Davidson Band, Tadeusz Nalepa czy Martyna Jakubowicz. Urna z prochami muzyka została złożona w kolumbarium na miejscowym cmentarzu, a postać Andrzeja Nowaka upamiętnia oryginalna granitowa tablica z wizerunkiem artysty i logo zespołów, w których grał.

Grób Witolda Paszta ozdobiony jest dużym głazem z piaskowca

Rok 2022 był czasem wielu pożegnań w świecie polskiej estrady. 18 lutego 2022 roku odszedł również wokalista zespołu Vox, Witold Paszt. Miejsce spoczynku Witolda Paszta to cmentarz w jego ukochanym Zamościu, gdzie muzyk urodził się i wybudował rodzinny dom. Jego prochy zostały złożone w nowym grobowcu, gdzie przeniesiono również prochy Marty Paszt — żony piosenkarza. Grób ozdobiony jest dużym głazem z piaskowca, przy którym umieszczono zdjęcie wokalisty i jego żony Marty.

Przeczytaj też: Czego nie wolno robić na cmentarzu? Cztery największe gafy

"Za ostatni grosz"

Wybitny kompozytor, multiinstrumentalista i twórca niezliczonej liczby przebojów, Romuald Lipko odszedł 6 lutego 2020 roku. Spoczął na cmentarzu przy ulicy Lipowej w rodzinnym Lublinie. Nagrobek artysty ozdobiony jest napisem "Cisza jak ta", będącym odniesieniem do jednego z utworów, który skomponował dla Budki Suflera. Wielu odwiedzających zostawia na jego grobie drobne monety, co jest aluzją do kolejnej piosenki zespołu - "Za ostatni grosz".

Przeczytaj też: Tych kwiatów nie kładź na grobie. Kolor ma znaczenie

Pomnik Ewy Demarczyk budzi kontrowersje 

W tym samym roku co lubelski muzyk, odeszła również charyzmatyczna wokalistka, Ewa Demarczyk. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w sąsiedztwie grobów przyjaciół z Piwnicy pod Baranami — Marka Grechuty i Piotra Skrzyneckiego. Projekt pomnika na jej grobie budzi jednak kontrowersje. Olbrzymi granitowy dysk, w opinii wieloletniego partnera artystki, Pawła Rynkiewicza przypomina bowiem nadnaturalnych rozmiarów pastylkę. Prawo do decyzji w sprawie nagrobka miała jednak wyłącznie najbliższa rodzina pieśniarki, ponieważ Rynkiewicz i Ewa Demarczyk pozostawali w nieformalnym związku. 

Nagrobek Krzysztofa Krawczyka nawiązuje do grobu Elvisa Presleya w Memphis

Miejsce spoczynku zmarłego w 2021 roku Krzysztofa Krawczyka to cmentarz w Grotnikach niedaleko Zgierza. Projekt nagrobka dla znanego artysty stworzył ksiądz Krzysztof Niespodziański, wieloletni przyjaciel artysty. Wokół pomnika znajduje się metalowy płotek pomalowany na czarno, na którym dominuje motyw pięciolinii muzycznej. Płotek wykonał miejscowy ślusarz z okolic Grotnik. Koncepcja nawiązuje do grobu Elvisa Presleya w Memphis, a za ogrodzeniem znajdują się ławeczki, gdzie odwiedzający mogą przysiąść na chwilę, aby wspomnieć "polskiego Elvisa", jak niegdyś określano piosenkarza.

Przeczytaj też: Muzyka na cmentarzu oraz nić i igła w Zaduszki. Jakie są cmentarne przesądy?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy