Ile powinien pić pies? Zwróć na to uwagę każdego dnia

Pies powinien mieć stały dostęp do miski z czystą wodą. Często podkreślana reguła, może wydawać się wystarczająca, by zapewnić psu odpowiednie nawodnienie. Nic jednak bardziej mylnego. Właściciel powinien nie tylko zapewnić dostęp do wodu swojemu psu, ale też kontrolować, ile wypija jej w ciągu dnia. Dlaczego to tak ważne?

Opiekun powinien dbać o nawodnienie psa zwłaszcza latem
Opiekun powinien dbać o nawodnienie psa zwłaszcza latem123RF/PICSEL

Ile wody dziennie powinien pić pies? To nie jest bez znaczenia

Odpowiednie nawodnienie organizmu to ważna kwestia w życiu nie tylko ludzi, ale także innych istot. Wśród nich są oczywiście psy, które stanowią zdecydowaną większość zwierząt domowych w Polsce.

Podając codziennie psu miskę z wodą, właściciel powinien jeszcze kontrolować, ile z tej wody wypija w ciągu doby jego pies, zwłaszcza w cieplejsze dni, kiedy pragnienie zwierząt często jest zdecydowanie większe, chociażby po spacerze.

Ile więc ogólnie wody powinien wypijać pies? Podaje się, że pies powinien wypijać dziennie od 14 do nawet 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Czyli np. pies ważący 15 kg, wystarczy, że wypije 420 ml wody dziennie, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia w swoim ciele. Wszystko zależne jest oczywiście od aktywności psa, pożywienie, jakie przyjmuje (inne zapotrzebowanie na wodę będzie w przypadku psa spożywającego karmę mokrą, inne w przypadku psa jedzącego karmę suchą, a jeszcze inną, gdy pies jest na diecie BARF) oraz warunków atmosferycznych.

Jeśli jest ciepło, a pies przebywał w aktywny sposób na spacerze, to oczywiście, że to zapotrzebowanie na wodę będzie zwiększone. Należy także pamiętać, że psy nie pocą się w taki sposób jak ludzie.

Wymiany cieplnej pies dokonuje ziejąc i wywieszając język, by nieco ochłodzić organizm. Picie zimnej wody w cieplejsze dni może pomóc psu w szybszym ochłodzeniu organizmu.

Twój pies pije za mało? Absolutnie tego nie lekceważ

Do czego może prowadzić odwodnienie u psa?
Do czego może prowadzić odwodnienie u psa? 123RF/PICSEL

Pies nie pijąc wystarczającej ilości wody, może dawać jasne sygnały. Kiedy pies dyszy, będąc w spoczynku, zachowuje się ospale, oblizuje się, często ma suchy nos, należy spróbować zaproponować mu wodę.

Do kolejnych oznak już świadczących o odwodnieniu zwierzęcia należą:

  • Zapadnięte, suche oczy

  • Suche, lepkie lub niebieskie dziąsła

  • Gęsta ślina

  • Utrata apetytu

  • Jeśli twój pies traci więcej płynów, niż przyjmuje, istnieje ryzyko odwodnienia. Kiedy pies jest odwodniony, traci nie tylko wodę, ale także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elektrolity, które pomagają im utrzymać zdrowy przepływ krwi i poziom tlenu w organizmie. Istnieje kilka prostych sposobów sprawdzenia, czy pies jest odwodniony. Pierwszym z nich jest sprawdzanie elastyczność skóry psa.

    Pies latem powinien pić także na dłuższych spacerach
    Pies latem powinien pić także na dłuższych spacerach 123RF/PICSEL

    Należy unieść płat skóry na grzbiecie psa między łopatkami. Kiedy skóra zostaje puszczona, powinna w naturalny sposób natychmiast wrócić na swoje miejsce. Jeśli skóra nie wróci do normalnej pozycji, twój pies może być odwodniony.

    Innym łatwym sprawdzeniem, które możesz wykonać w domu, jest sprawdzenie dziąseł psa pod kątem czasu napełnienia naczyń włosowatych. Po prostu należy docisnąć palec do dziąseł psa, aż staną się białe w miejscu nacisku, a następnie zdjąć palec. Po odpuszczeniu nacisku dziąsła powinny odzyskać swój zwykły kolor w ciągu 2 sekund. U odwodnionego psa odzyskanie koloru dziąseł zajmuje znacznie więcej czasu.

    Długotrwałe spożywanie zbyt małej ilości wody przez psa może skutkować długofalowymi problemami w obrębie wielu narządów. Uszkodzeniu mogą ulec nerki, pęcherz, czy wątroba. Dlatego spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia przez psa jest niezwykle ważne.

    Dlatego też, zwłaszcza latem opiekunowie powinni pilnować ilość wody spożywanej w ciągu dnia przez ich psa oraz zabierać wodę ze sobą w butelce na letnie spacery.

    Co zrobić, gdy pies nie chce pić wody?

    Jak zachęcić psa do picia wody?
    Jak zachęcić psa do picia wody? 123RF/PICSEL

    Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, gdy jesteśmy zaniepokojeni ilością wody spożywaną przez naszego psa, jest wizyta z nim u lekarza weterynarii. Jeżeli lekarz wykluczy przyczyny wynikające z nieprawidłowości zdrowotnych, może się okazać, że pies po prostu nie przepada za piciem samej wody.

    Wówczas możemy spróbować dodawania wody do posiłków psa lub w misce wody rozpuścić łyżeczkę mokrej karmy.

    Niekiedy wystarczy nawet zmiana miski. Pies może nie chcieć pić wodę z metalowej miski, która przesuwana po powierzchni wydaje dla niego nieprzyjemny dźwięk.

    Psa może także zniechęcać wielkość miski lub to, że przesuwa się po podłożu.

    "Jestem kierowcą mojego psa" Styl.pl
    Styl.pl
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas