Reklama

Reklama

Im mniej chcesz, tym lepiej!

Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwa? Nowych ubrań, wyzwań, obowiązków? Stop! Nadmiar wszystkiego nie daje prawdziwego spełnienia. Zobacz, gdzie je znaleźć.

Choć do szczęścia nie potrzeba wiele, masz poczucie, że z życia trzeba czerpać pełnymi garściami. W ten sposób wpadasz w pułapkę nieustannego zdobywania. Bierzesz na siebie coraz to nowe zobowiązania i otaczasz się ogromną ilością przedmiotów (które ciągle się gubią i często nawet nie pamiętasz, że je masz). Zamiast czerpać z tego satysfakcję, masz poczucie chaosu. Łatwo wtedy zapomnieć o tym, co naprawdę istotne. Jak to zmienić? Wystarczy zwolnić tempo i oczyścić swoje życie ze wszystkiego, co zbędne. Im mniej rzeczy wokół ciebie, tym mniej stresu i kłopotów. Istotą szczęścia nie jest tylko osiąganie celów samo w sobie, ale przede wszystkim droga, która cię do nich zaprowadzi.

Reklama

Możesz zacząć od posprzątania swojego najbliższego otoczenia, czyli mieszkania. Przeterminowane kosmetyki (po co ci pięć otwartych żeli pod prysznic?), kilka par butów - nie założyłaś ich ani razu od trzech lat, stare zabawki dzieci, którymi nikt się już nie bawi, dokumenty rozrzucone po różnych segregatorach. Wyrzuć wszystko, co tylko niepotrzebnie zalega w domu. Rzeczy w dobrym stanie możesz wystawić na aukcjach internetowych lub oddać komuś potrzebującemu. To da ci dodatkową satysfakcję. Nie daj się zwieść myśli: "a może się przyda". Wielokrotnie przyjdzie ci ona do głowy, np. gdy weźmiesz do ręki śliczne pudełko po czekoladkach, które odłożyłaś i miałaś pomysł, że zamienisz je kiedyś w szkatułkę na biżuterię.

Kierowanie się w życiu zasadą minimalizmu nie dotyczy jednak tylko rzeczy materialnych. Postaraj się uwolnić także od toksycznych relacji, nadmiaru obowiązków i ciągłej pogoni za sukcesem. Wystarczy ustalić priorytety. Czasem lepiej jest zostawić brudne naczynia w zlewie i nie ugotować obiadu na następny dzień, a spędzić wieczór, bawiąc się z dziećmi. Może wolisz skupić się na sprawach duchowych? Na pewno wzbogaci to twoje życie, podobnie jak rozwój osobisty: doceniaj więc piękno przyrody, podziwiaj sztukę, nie zaniedbuj hobby, które sprawia ci przyjemność. Źródłem szczęścia są też dobre relacje z ludźmi, celebruj spotkania z najbliższymi, staraj się tworzyć z nimi naprawdę głębokie więzi, nie marnując czasu na płytkie, przypadkowe znajomości.

Jeśli chcesz, aby efekt ładu i harmonii w twoim życiu się utrzymał, dbaj o to każdego dnia. Przede wszystkim nie daj sobie wmówić potrzeb, których tak naprawdę nie masz. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej.

SHOW 18/2016

Show
Dowiedz się więcej na temat: minimalizm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy