Jak założyć firmę po 50-tce?
Nie możesz znaleźć pracy? Może pora wykorzystać dotychczasowe doświadczenie oraz umiejętności i przejść „na swoje”. To wcale nie musi być trudne.
Przekroczenie 50. roku życia może być twoim nowym startem w życiu. Przeczytaj, jak się zabrać do założenia własnej firmy.
Znajdź niszę
Pierwszym krokiem powinna być decyzja, czym się zajmiesz. Oceń swoje umiejętności, doświadczenie, a nawet to, czy masz hobby, które można by wykorzystać. Wzoruj się na znanych sobie firmach i inspiruj się ich sukcesem. Następnie zastanów się, co można zrobić lepiej lub czy mogłabyś zaoferować więcej niż inni. Szukaj także niszy - np. usług, których nie ma w twojej okolicy, a mogą być potrzebne.
Uzyskaj pomoc
Następnie przemyśl, jak pomysły przekuć w działania. Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, weź udział np. w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez urzędy pracy lub finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki nim nauczysz się podstaw zarządzania i poznasz praktyczne rady - jak zarejestrować firmę i prowadzić księgowość czy rozliczyć się z fiskusem i ZUS.
Musisz wszystko spisać
Żeby uzyskać pomoc finansową lub wsparcie (np. pakiet informacji, tańsze wynajmowanie biur w tzw. inkubatorach przedsiębiorczości), musisz mieć biznesplan. To nie tylko szczegółowy opis tego, czym chciałabyś się zajmować, ale też konkretne wyliczenia opłacalności. Rzetelne planowanie to podstawa każdej działalności gospodarczej. Pomaga, dzięki kalkulacjom, uzmysłowić sobie, czy będziesz mogła zarabiać na swoim pomyśle. Dzięki biznesplanowi możesz zainteresować np. instytucję, która pomoże ci sfinansować przedsięwzięcie. Jest on też wymagany przy rejestracji działalności.
Jak sfinansować?
Zanim uzyskasz wpływy z działalności, najpierw musisz zainwestować w firmę (np. wyposażyć biuro, kupić materiały itp.). Jeśli nie dysponujesz odpowiednią kwotą, możesz skorzystać ze środków z Funduszu Pracy lub z funduszy Unii Europejskiej. Na stronach www.zielonalinia.gov.pl oraz www.50plus.gov.pl znajdziesz informacje, na jaką pomoc finansową i wsparcie możesz liczyć.
Stwórz biznesplan
1. Streść swój pomysł na biznes. Opisz działalność, produkt lub usługę i wyjaśnij, czym wyróżnia się na tle konkurencji. Przedstaw przejrzyste kalkulacje opłacalności.
2. Zrób w punktach analizę mocnych i słabych stron projektu, a także prognoz - szans i zagrożeń, jakie możesz spotkać po drodze.
3. Zawrzyj podstawowe, precyzyjne i realistyczne cele swojej firmy (np. określony poziom zysku, sprzedaży lub udział w rynku) oraz jak zamierzasz je osiągnąć. Cele muszą ściśle wiązać się z charakterem Twojej działalności gospodarczej.
4. Przedstaw harmonogram działań dla realizacji swoich planów i wskaż, jakie środki przeznaczysz na konkretne cele oraz jak zdobędziesz informacje o planowanych kosztach.
5. Przedstaw prognozy finansowe firmy oraz podsumuj swoją wizję. Pokaż, że Twoja inicjatywa ma szansę na sukces.