Kiedy on przestał traktować cię jak księżniczkę?
Długo marzyły, by przybył po nie książę na białym koniu i uwolnił z zamkowej wieży. Nie wiedziały, że przyjdzie dzień, w którym zaczną się modlić, by zostały uwolnione od swego księcia - mówi Saint Hoax, artysta wykorzystujący bohaterów bajek Disneya w kampanii przeciw przemocy domowej.
Happy Never After
Disneyowskie księżniczki - Dżasmina, Arielka, Kopciuszek, Roszpunka, Śnieżka i wiele innych. Wszystkie mają wspólny mianownik, jedną matrycę według której zostały odlane (różnią się imionami i kolorem włosów) - są piękne, bardzo młode i jeszcze bardziej naiwne.
Ich bajkowe historie kończą się, kiedy spotykają księcia z bajki, słowami: " i żyli długo i szczęśliwie".
"Księżniczki Disney’a postrzegane są jako kobiecy ideał", napisał/a Hoax w mailu do "HuffPost" . "Należą do bajkowego świata, gdzie szczęśliwe zakończenia muszą się wydarzyć. Co jednak dzieje się po szczęśliwym zakończeniu?".
Saint Hoax swoje historie zaczyna tuż po tym, jak opada kurtyna po słowach: "długo i szczęśliwie". Bo co to znaczy "długo i szczęśliwie"? Artysta/ka mówi: "Później nigdy nie ma szczęścia". Arielka z podbitym okiem, Aurora z rozciętą wargą, oszpecona twarz Dżasminy.
Mistyfikacja popkultury
Niewiele wiadomo o artyście ukrywającym się pod pseudonimem Saint Hoax. Sam przydomek można tłumaczyć jako święte oszustwo, mistyfikację. Nie wiadomo jednak czy odmieniać go po męsku, czy w rodzaju żeńskim - płeć jest tajemnicą. Artysta/artystka na swojej stronie pisze jedynie, że pochodzi z Bliskiego Wschodu, a inspiracji dostarcza jej/jemu popkultura.
W mailu do "HuffPost" Saint Hoax pisze: "Jako artysta/ka z Bliskiego Wschodu zawsze mam ochotę zabierać głos w sprawach nierówności i niesprawiedliwości, które zdarzają się w moim regionie".
Artysta/ka żartobliwie przyznaje, że nie ma zgody Disneya na wykorzystanie wizerunków bajkowych bohaterów, ale liczy na zrozumienie swojego przesłania.
Kiedy on przestał traktować cię jak księżniczkę?
"Kiedy on przestał traktować cię jak księżniczkę? Nigdy nie jest za późno, by położyć temu kres" - to kampania skierowana do każdej kobiety i dziewczyny, która padła ofiarą przemocy domowej. A jej celem, jak pisze Saint Hoax jest zachęcenie ofiar do zgłaszania nadużyć, by nie dopuścić do nich w przyszłości.
Hoax tłumaczy swoją akcję: "Przedstawiając disneyowskie królewny jako ofiary przemocy domowej wysuwam wniosek, że żadna dziewczyna / kobieta nie jest wystarczająco bezpieczna, by uniknąć psychicznego / fizycznego / seksualnego wykorzystywania".
Dlatego bajkowe księżniczki mają pokazać, że przemoc domowa może spotkać każdą kobietę, że nie jest to problem marginesu społecznego, a ofiarami padają także księżniczki.
"Kiedy ona przestała traktować cię jak bohatera?" - to kampania, w której artysta/ka przekonuje, że ofiarami przemocy domowej padają także mężczyźni. Nie jest wstyd być ofiarą - przekonuje Saint Hoax w cyklu rysunków przedstawiających disneyowskich książąt w roli ofiar przemocy.
Z pamiętnika księżniczki
Disneyowskie księżniczki - średnia wieku 15 lat - całowane przez
siwowłosych królów, Arielka w objęciach Neptuna... Dżasminę, która
bardzo chce wyjść za mąż i poznać życie poza pałacem, Saint Hoax
przedstawia w lubieżnym pocałunku ze starym sułtanem - ojcem.
46 proc. nieletnich, którzy zostali zgwałceni to ofiary członków rodziny... O tym, że sprawcami przemocy najczęściej są osoby najbliższe, świadczą policyjne statystyki. Kampania "Pamiętniki księżniczki" skierowana jest do nieletnich, którzy padli ofiarą molestowania przez członka rodziny. Tu także celem jest zachęcenie ofiar do zgłaszania spraw nadużycia.
Kampanie Saint Hoax mają ogromny zasięg, bo "dzieją się" w wirtualnej przestrzeni mediów społecznościowych - na Facebooku i Twitterze. Nie pierwszy raz zresztą zmiany na Bliskim Wschodzie zaczynają się od facebookowych lajków - pisaliśmy niedawno o akcji My Stealthy Freedom, gdzie na facebookowy profil irańskie kobiety wrzucają swoje zdjęcia bez hidżabu, chusty zasłaniającej szczelnie głowę.