Kobiety mają głos: Aborcja i prawa reprodukcyjne. Czego oczekują kobiety po wyborach?

Czy kobiety pragną zmian w Polsce?
Czy kobiety pragną zmian w Polsce? materiał zewnętrzny @pixelshotStyl.pl

Polki o aborcji

Nie spodziewam się zmian, niemniej jednak mam ogromną nadzieję, że kobiety będą miały prawo w pełni decydować o swoim ciele i życiu. Wisienką na torcie byłaby zmiana myślenia i postrzegania kobiet jako maszyn rozrodczych, a co za tym idzie, żeby kobiety decydujące się na aborcję, nie były szkalowane w rodzinie, internecie, wśród znajomych, czy na ulicy za to, jaką decyzję podjęły i dlaczego.
wyjaśnia Laura
Mam nadzieję, że prawo będzie bardziej przyjazne kobietom i same będą mogły decydować o swoim ciele.
mówi Klaudia
Jako osoba wierząca nie popieram aborcji. Prawo aborcyjne jest ściśle określone przez konstytucję i zakłada aborcję w pewnych sytuacjach kobiety, ale to ustala sąd.
komentuje Zofia

Kobiety o antykoncepcji

Chciałabym, aby wszystkie metody antykoncepcji były w łatwy sposób dostępne.
wyjawia Klaudia
Co raz więcej kobiet walczy o swoje poglądy
Co raz więcej kobiet walczy o swoje poglądyGetty Images

Kobiety o ochronie zdrowia

Niestety nie mam wiele nadziei, ale byłoby miło, gdyby ludzie zaczęli brać zdrowie i komfort kobiet za wyższy priorytet.
tłumaczy Laura
Niektóre kobiety oczekują większego wsparcia ze strony opieki zdrowotnej
Niektóre kobiety oczekują większego wsparcia ze strony opieki zdrowotnejmateriał zewnętrzny @sydaproductionsStyl.pl

Polki o edukacji seksualnej

Często w szkołach do tego zadania przydzielane są osoby, które niestety, ale wychowywane były za czasów mniejszej świadomości, przez co ich poglądy są skrajnie odmienne, a niekiedy nawet krzywdzące. Nie generalizuję, niemniej jednak przeważnie takie osoby nie mają otwartych głów na nowe możliwości i moim zdaniem, nie szanują dzisiejszego podejścia do tematu seksu, czy płci.
mówi Laura
Oczekuję, że po wyborach w Polsce nastąpią zmiany w zakresie edukacji seksualnej. Obecna sytuacja, w której edukacja ta jest pozostawiona do decyzji rodziców, jest niewystarczająca. Badania pokazują, że dzieci i młodzież, które nie otrzymują rzetelnej edukacji seksualnej, są bardziej narażone na podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych, takich jak wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, nieplanowana ciąża czy choroby przenoszone drogą płciową.
tłumaczy Klaudia
Wśród księży czy zakonnic też są ludzie wykształceni i tu powinna być współpraca świecko-kościelna. Jednak sam kościół nie powinien wpływać na edukację seksualną wśród młodzieży. To nie te czasy. To delikatna sprawa, która dotyczy osobistych doświadczeń. Zakazy lub przymusy mogłyby przynieść odwrotny skutek.
wyjaśnia Zofia

Polki o prawach kobiet

Obecni politycy nie uwzględniają wolnego wyboru kobiet. Wchodzą im z ideologią do każdego aspektu życia, przez co kobiety coraz rzadziej chcą mieć w Polsce dzieci. To m.in. jeden z powodów, dla którego sama nie chce mieć dziecka w Polsce.
tłumaczy Estera
Prawa kobiet są przestrzegane. Oczywiście mogą zdarzać się wyjątki np. w przestrzeni publicznej, ale takie sytuacje powinny być nagłaśniane i surowo karane. Kobiety powinny mieć takie same prawa jak i mężczyźni.
tłumaczy Zofia

Kobiety walczą o swoje prawa

Obecnie prawie połowa kobiet deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach. Jest to bardzo duża grupa i wyzwaniem partii powinna być mobilizacja profrekwencyjna. Paradoksalnie, obecnie na listach wyborczych kobiety stanowią ponad 40 proc., czyli jak na warunki polskie bardzo dużo.
Moim zdaniem lata patriarchatu sprawiły, że kobiety nie czują się sprawcze w polityce, a działania państwa wspieranego przez Kościół w kierunku ograniczenia praw rozrodczych utwierdziły je w przekonaniu, że to "inni" urządzają państwo, a głos kobiet się nie liczy.
wyjaśnia Agnieszka Kasińska-Metryka
Kobiety mówią głośno o swoich potrzebach
Kobiety mówią głośno o swoich potrzebachGetty Images