mDowód: czym jest i w jakich sytuacjach się przyda?

Aplikacja mObywatel to wygodny i szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług, które ułatwiają życie codzienne. Dzięki niej można między innymi w prosty sposób potwierdzać swoją tożsamość mDowodem. To nowy dokument, jednak z innym numerem i serią niż tradycyjny, posiadany już nas przez plastikowy odpowiednik. Z mDowodu możemy korzystać niemal wszędzie, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą telefonu.

Prezentacja partnera

Czym jest mDowód?

mDowód nie jest cyfrową wersją tradycyjnego dowodu osobistego - to całkiem nowy, elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Powstał po to, by usprawnić potwierdzanie tożsamości. Dostępny jest dla każdego obywatela, który posiada dowód osobisty i może być wykorzystywany jako ważny dokument tożsamości w wielu sytuacjach. Jak z niego korzystać? Wystarczy pobrać aplikację mObywatel (dostępną w sklepach Google Play lub App Store). Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy zalogować się lub zarejestrować. Następnie dodajemy dokument, czyli w przypadku obywateli Polski będzie to właśnie mDowód. Z mObywatela mogą korzystać również obywatele Ukrainy - oni po podaniu numeru PESEL znajdą w aplikacji dokument tożsamości Diia.pl.

Po co nam mDowód?

mDowód ma inną serię i numer, datę wydania i ważności niż plastikowy dowód osobisty. Jest zatem niezależnym i niemal równorzędnym dokumentem tożsamości. Możemy się nim legitymować w urzędach, podczas podpisywania umowy kredytowej w banku, rezerwowania biletów lotniczych, odbierania przesyłki na poczcie, wynajmowania samochodu, potwierdzania tożsamość w hotelu, wizyty u notariusza czy lekarza, a także gdy zostaniemy poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości przez funkcjonariuszy. Czemu zatem wspomnieliśmy, że dokument ten jest "niemal" równorzędny z tradycyjnym dowodem tożsamości? Ponieważ nie możemy go użyć tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o nowy dowód osobisty.

Jak legitymować się mDowodem?

Wystarczy w aplikacji wybrać opcję "Potwierdź swoje dane" i wygenerować kod QR, a następnie okazać go osobie, która chce sprawdzić naszą tożsamość. Z kolei ona w swojej aplikacji mObywatel wybiera opcję "Sprawdź dokument innej osoby". Dzięki temu nie musimy pozwalać na fotografowanie czy skanowanie naszego dokumentu tożsamości. Nasze dane nie zapisują się na urządzeniu drugiej osoby i są wyświetlane podczas weryfikacji tylko przez krótki czas. Punkty, banki czy urzędy, które często sprawdzają tożsamość klientów, korzystają z aplikacji mWeryfikator. Pozwala ona sprawdzić dane, ale nie pozwala ich zapisywać. W aplikacji nie da się - także ze względów bezpieczeństwa - zrobić zrzutu z ekranu z naszymi danymi.

Korzyści z posiadania mDowodu

Używając mDowodu nie musimy nosić tradycyjnego dokumentu tożsamości. Warto wiedzieć, że nasze dane w aplikacji są zabezpieczone zgodnie z najlepszymi standardami bezpieczeństwa, co sprawia, że trudniej elektroniczne dokumenty sfałszować lub skopiować. Nawet jeśli zostanie nam ukradziony telefon, złodziej praktycznie nie ma szans dostać się do aplikacji - nie dość, że nasz smartfon zabezpieczony jest PIN-em, to jeszcze mObywatel wymaga podania hasła lub logowania za pomocą danych biometrycznych. Warto pamiętać więc o ustawieniu trudnego do odgadnięcia hasła, czyli złożonego z min. 8 znaków, dużej i małej litery, cyfry i znaku specjalnego.

Miliony osób pobrało aplikację mObywatel 2.0, pozwalającą korzystać z mDowodu. W aplikacji znajdziemy również wiele innych dokumentów i usług, m.in. możemy dodać legitymacje uprawniające nas do korzystania ze zniżek czy realizować eRecepty. Dodatkowo, od października dostępne są nowe funkcje. Możemy sprawdzić jakość powietrza w okolicy, zweryfikować historię pojazdu, dowiedzieć, a także sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy, w którym możemy zagłosować w najbliższych wyborach.

Dzięki tym rozwiązaniom możemy załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i zapomnieć o noszeniu portfela. Aplikacja mObywatel jest stale rozwijana tak, by wprowadzane do niej funkcje pozwalały nam oszczędzać czas i ułatwiały dostęp do dokumentów i usług publicznych.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy