Reklama

Mężczyzna powinien wstać, gdy do pokoju wejdzie kobieta? Etykieta mówi jasno

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach savoir-vivre i etykieta zachowań powoli zanika. Częściej kierujemy się swobodą w kontaktach towarzyskich, niżeli zasadami, które ktoś wymyślił lata temu. Czy słusznie? Ile ludzi, tyle opinii, jednak pewna ekspertka od etykieta tłumaczy zasadność pewnych towarzyskich konwenansów i nie pomija kwestii pewnego odruchu, który dziś staje się przeżytkiem. Chodzi mianowicie o sytuację, w której kobieta wchodzi do pomieszczenia - czy mężczyzna wówczas powinien wstać?

Jo Hayes to australijska dziennikarka kanału 7NEWS Australia. Kobieta poza swoją pracą jest również ekspertką od etykiety, a w swoich mediach społecznościowych doradza swoim obserwatorom w kwestiach savoir-vivre'u. Jakiś czas temu odniosła się do aspektu tego, czy mężczyźni powinni wstawać, gdy do pomieszczenia wchodzi kobieta. Tłumaczy, dlaczego pewne coraz bardziej zamierzchłe reguły towarzyskich zachowań mają swoje uzasadnienie.

Zobacz również: Nietypowe kolory kurtek dla dojrzałych kobiet. Dodadzą szyku, klasy i odmłodzą

Reklama

Czy mężczyzna powinien wstać, gdy kobieta wchodzi do pomieszczenia?

37-letnia Hayes uważa, że każdy zasługuje na okazanie mu odrobiny uprzejmości i wzywa młodsze pokolenia do doskonalenia swoich dość zaniedbanych umiejętności społecznych.

Uważa również, że mężczyźni powinni "nadal wstawać i zachowywać się rycersko, gdy kobieta wchodzi do pokoju" - jej zdaniem właśnie dzięki mieliby większe szanse na znalezienie dziewczyny. Rzeczywiście, zgodnie z etykietą savoir-vivre'u, w sytuacjach prywatnych mężczyzna powinien wstać nie tylko, gdy znana mu kobieta wchodzi do pomieszczenia, ale również wtedy, gdy wstaje od wspólnego stolika. Gdy natomiast w pomieszczeniu znajduje się więcej mężczyzn, nie każdy z nich musi wstawać. Powinien wstać ten, który jest partnerem kobiety lub ten, który siedzi po jej prawej stronie - tak, aby np. pomóc odsunąć jej krzesło.

Mogą znaleźć się oczywiście osoby, które tego typu zachowania mogą intepretować jako okazanie wyższości mężczyzny nad kobietą. Jednak prawdopodobnie sytuacja, w której mężczyzna wstanie, by okazać szacunek kobiecie, nigdy nie będzie przejawem wyniosłości, a wyłącznie dobrych manier.

***

Zobacz również: Pierwsza kobieta w historii Włoch na tym stanowisku. Kim jest Giorgia Meloni?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: savoir-vivre
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama