Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce

Opóźnienia, tłumy wściekłych pasażerów i przygnębiający, industrialny krajobraz. Tak najczęściej wyobrażamy sobie dworce kolejowe w Polsce. Okazuje się, że mamy wśród nich prawdziwe perły architektury. Oto najpiękniejsze dworce w Polsce!

article cover
Agencja FORUM

Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce

Skierniewice

Nie bez powodu wzniesiono skierniewicki dworzec w stylu gotyku angielskiego i ceglanego z wnętrzami neoklasycystycznymi. Miał cieszyć oko odwiedzającego miasteczko w drodze do swojej rezydencji cara Rosji. Niestety, dalsza historia stacji kolejowej nie należy do najznamienitszych. Dworzec spłonął w 1914 roku. Współczesny wygląd odzyskał dopiero po remoncie trwającym w latach 1980-2003. Natomiast w 1944 roku na stacji spalono wagon z ciałami więźniów Pawiaka. Funkcjonariusze Bahnschutzu założyli, że wszyscy transportowani skazańcy nie żyją. Okazało się, że między zmarłymi ukrywali się także żywi ludzie.
Co ciekawe, wrocławski dworzec kolejowy zapisał się na kartach historii polskiej kinematografii. To tutaj funkcjonowało ostatnie w Europie kino dworcowe. Projekcje trwały niemal bez przerwy. W ciągu ostatnich kilku lat działania wyświetlano tam filmy erotyczne oraz etiudy młodych twórców z Wyższej Szkoły Filmowej. Częstym gościem kina dworcowego był Zbigniew Cybulski. To właśnie na wrocławskiej stacji kolejowej uległ poważnemu wypadkowi, gdy próbował wskoczyć do ruszającego pociągu. Aktor zmarł w wyniku ciężkich obrażeń.

Dworzec przeszedł generalny remont w 2012 roku. Odnowiono elewacje, zadaszono hale peronowe za pomocą szkła samoczyszczącego oraz wydłużono perony. Budynek wzbogacono także o zejście do tunelu zachodniego, windę oraz system informacji pasażerskiej.
We wnętrzach dworca zachowano pochodzące z lat 50. XX wieku socrealistyczne malowidła przedstawiające ludzi, wykonujących przeróżne prace fizyczne. Na niektórych obrazach widnieją symbole kultury i sztuki, którym towarzyszy hasło „Kultura i sztuka to najwspanialszy środek zbliżenia między narodami”. 

Skierniewicki dworzec posłużył również za plan do kręconej w latach siedemdziesiątych ekranizacji powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”. W 2010 roku przed budynkiem stanął pomnik Stanisława Wokulskiego, który zgodnie z akcją powieści próbował popełnić samobójstwo właśnie na tym dworcu kolejowym.
Szczególną uwagę warto zwrócić na zachwycające wnętrze dworca, stylizowane na antyczne polichromie i wykonane przez wyśmienitych wiedeńskich artystów. Na suficie umieszczono freski w stylu pompejańskim, a w holu głównym po dziś dzień widnieje napis „K.K. Privilegirte Kais. Ferd. Nordbahn” (Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda).

W 1994 roku bielski dworzec został wpisany do rejestru zabytków. Trzy lata później poddano go renowacji. Wymieniono wówczas dach, okna, drzwi oraz wyremontowano wiatę peronową. Zabytkową kolekcję parowozów przeniesiono na peron 1A, gdzie do 2001 roku były dostępne dla zwiedzających dworzec miłośników kolei. Skansen znajduje się obecnie w Taborze Kolejowym w Chabówce oraz lokomotywowni w Krakowie-Płaszowie.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Bielsku-Białej jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i dumnym reprezentantem tytułu „Modernizacji Roku 2001”.
+7
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas