Nieproszony biesiadnik w paterze z owocami
Za co kochamy wiosnę i lato? Za słońce, pogodę, długie ciepłe dni i świeże warzywa oraz owoce. Ale amatorów słodkich śliwek, pachnących jabłek i soczystych pomidorów jest znacznie więcej.
Najszybszym gościem w koszyczku z owocami jest muszka owocowa. Pojawia się niemal natychmiast, a im bardziej dojrzałe i słodkie owoce, tym szybciej. Muszka owocowa (Drosophila melonogaster) jest niewielka, mierzy kilka milimetrów. Żywi się resztkami rozkładających owoców. Ale uwielbia wino, konfitury, także ocet.
W dodatku bardzo szybko się rozmnaża, jej cykl rozwojowy to 10-11 dni. Dlatego jest używana przez naukowców do badań nad genetyką. Jest jednym z organizmów modelowych w genetyce. Ale to, co dobre dla nauki, nie jest dobre dla smakosza owoców. Czy taki maleńki owad może nam poczynić jakieś szkody?
Może istotnie, owoców nam zbyt wiele nie zje, ale jej operowanie na bardzo dojrzałym i lekko uszkodzonym owocu przyspiesza jego rozkład. Najważniejsze zaś jest to, że muszka, jak każdy fruwający owad przenosi na nasze pożywienie bakterie i wirusy spotkane na przykład w poprzedniej "stołówce", którą może być śmietnik czy nawet nasz własny kosz na śmieci.
Niestety, obrona przed tymi nieproszonymi gośćmi jest trudna. Nikt nam nie doradzi przecież spryskiwania słodkości preparatami owadobójczymi. Utrzymywanie czystości, częste mycie kosza na śmieci pomaga, ale przy kolejnym zakupie słodkości muszki pojawiają się ponownie.
Najlepszym sposobem jest postawienie w pomieszczeniu, w pobliżu miejsca, gdzie najczęściej stoją owoce, albo tam, gdzie obserwujemy wzmożone gromadzenie się owadów - pułapki na muszki. Jeden z producentów preparatów ochronnych oferuje taką nowość. Składa się z pojemniczka z płynem wabiącym.
To specjalna kompozycja, znakomicie wabiąca muszki, a dla człowieka całkowicie bezpieczna, nawet, gdy się wyleje (choć przed dziećmi należy urządzenie chronić). Dlatego pułapki takie można ustawiać w piekarniach, dojrzewalniach owoców, cukierniach, sklepach. Konstrukcja pułapki w kształcie owocu sprawia, że dokuczliwy owad nie wydostanie się z pułapki. Jedno opakowanie płynu (15 ml) wystarcza na 4 tygodnie. Potem trzeba postawić nową pułapkę.