Reklama
Oczko w głowie panny młodej

Jak wybrać idealną suknię ślubną

Idealnie dopasowana, wygodna, zjawiskowa - taka powinna być wymarzona suknia ślubna. Nic dziwnego, że jej poszukiwania rozpoczynasz wiele miesięcy wcześniej. Zanim na dobre olśni cię blask kryształków i na długo przepadniesz w krainie koronek i jedwabiu, sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby podczas tego najważniejszego dnia biała sukienka była twoją najlepszą przyjaciółką.

Wstępne rozpoznanie terenu

Poszukaj w internecie opinii o miejscu, które planujesz odwiedzić. Oczywiście część wpisów nie będzie wiarygodna, ale jeśli większość forumowiczek chwali jakiś salon, wpisz go na mapę twojej trasy po ślubne trofeum. Zrób też wywiad wśród znajomych, którzy już powiedzieli swoje "tak" - pomoże ci to wyselekcjonować salony, krawców czy projektantów, których warto odwiedzić.

Pierwsze wrażenie

Już przekraczając próg salonu ślubnego czy atelier projektanta twoja podświadomość wysyła sygnały, których nie powinnaś lekceważyć. Jakie jest twoje pierwsze wrażenie? Jeśli w środku jest czysto, czuć przyjemny zapach i panuje miła atmosfera, to można zakładać, że osoby odpowiedzialne za dobór i stworzenie twojej sukienki, dbają także o swoje klientki i firmowane przez siebie stroje.

Reklama

Suknia w sieci

W internecie znajdziesz tysiące ofert sprzedaży sukienek nowych i używanych. Nie ufaj witrynom, które zapewniają, że za niewielką kwotę kupisz suknię jak ze zdjęcia, dopasowaną do twoich wymiarów, uszytą z wysokiej jakości tkanin. Jeśli natomiast decydujesz się na sukienkę używaną, zapytaj o możliwość wcześniejszego zmierzenia. Dopóki nie założysz wybranej kreacji, nie dotkniesz materiałów, z których została zrobiona, nie przejdziesz w niej kilku kroków, to nie upewnisz się, że to wybór idealny.

Pytaj, pytaj, pytaj

Podczas mierzenia wybranych modeli nie bój się zadawać nurtujących cię pytań:

- Czy w sukience można dokonywać modyfikacji (kolor, kształt dekoltu, zdobienia)?
- Jakie rozwiązania odnośnie biustonosza będą najlepsze przy wybranym modelu?
- Kiedy będziesz mogła odebrać sukienkę?
- Ile przymiarek będzie potrzebnych do realizacji całego zamówienia?
- Jak wyglądają przymiarki i jak powinnaś się do nich przygotować?

Tylko dobrze poinformowana zaśniesz spokojnie, a po powrocie do domu zaczniesz odliczać dni do pierwszej przymiarki.

Od ogółu do szczegółu

Na początku mierzenia wybierz krój, który najlepiej podkreśla twoje atuty i tuszuje niedoskonałości. Dobrze dobrany fason to klucz do perfekcyjnego wyglądu i doskonałego samopoczucia. Zwróć uwagę na proporcje i ogólny kształt sylwetki. Jeśli nie jesteś pewna, skorzystaj z rad stylistów i doradców ślubnych.

Strefa materialna  



Tkanina to tworzywo, z którego wyrzeźbione zostaną twoje marzenia o idealnej sukience. Nie bój się dotykać materiałów, sprawdź, jak układają się w ruchu. Jeśli twoja skóra jest podrażniona już po kilku minutach po ubraniu kreacji, poszukaj czegoś bardziej przyjaznego. Szczególnie tiule i koronki bezpośrednio nałożone na ramiona, plecy i dekolt powinny posiadać domieszkę jedwabiu lub bawełny.

Barwa

W trakcie poszukiwań spotkasz się z całą paletą odcieni bieli i kremu. Istnieje wiele reguł mówiących o tym, który kolor wybrać, aby pasował do twojego typu urody. Śnieżna biel to najchłodniejsza barwa w skali, odcienie mleczne i śmietankowe są cieplejsze, bardziej stonowane. Mimo wszystkich zasad stworzonych przez specjalistów, staraj się patrzeć na każdą sukienkę indywidualnie. Jeśli całość harmonizuje ze sobą, trafiłaś na odcień idealny.

Jeśli zdecydowałaś się na zmianę oryginalnego koloru upewnij się, że nie zepsuje to charakteru sukienki. Może się okazać, że piękna, śmietankowa gipiura w śnieżnej bieli przypomina obrus wydziergany na szydełku, a biała princeska-beza w ecru będzie sprawiać wrażenie przykurzonej.

Krawiecki kunszt

Teoria mówiąca, że wnętrze jest równie ważne jak okładka, nie dotyczy tylko książek czy wyboru mężczyzny twojego życia. Po zdjęciu sukienki obejrzyj ją również od środka. Zobacz, czy wnętrze podszyte jest podszewką lub płótnem. Jeśli sukienka jest modelowana fiszbinami, sprawdź, czy nie prześwitują i nie wyginają się, np. kiedy siadasz. W przypadku sukienek na dużej halce z kołem upewnij się, że nie widać go pod warstwami materiału.

Test praktyczny

Ostatni test, który powinna przejść suknia idealna, to funkcjonalność. Stojąc przed lustrem nie dowiesz się, jak kreacja zachowuje się w ruchu. Na weselu będziesz się ruszać, sukienka musi być więc prawie tak wygodna jak twój ukochany dres do joggingu. Spróbuj się w niej przejść (jeśli długość na to pozwala), obrócić (zobacz, jak sukienka układa się  w tańcu), poproś o krzesło i sprawdź, czy wygodnie będzie ci usiąść. Czy jesteś w stanie schylić się i uklęknąć? Jeśli rozmiar nie jest idealny, przetestuj sukienkę podczas przymiarek i w razie potrzeby poproś o naniesienie poprawek.

Sprawy formalne

Standardem przy zamawianiu sukni ślubnej jest podpisanie umowy. Podekscytowana całą sytuacją nie zapomnij uważnie zapoznać się z jej treścią, a w razie wątpliwości zadaj pytanie sprzedawcy. Zwróć uwagę na to, czy zawarto tam informacje o zaliczce i ostatecznej cenie sukienki (czy za halkę lub modyfikacje w fasonie będzie trzeba dopłacić?). Upewnij się, że sprzedawca podpisuje się pod umową. Jeśli wzięłaś ze sobą kogoś bliskiego, niech również przyjrzy się wszystkim formalnościom.

Powodzenia!

Barbara Kiszka

Wedding
Dowiedz się więcej na temat: ślub | z kryształkami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy