Reklama

Rower i co dalej? 5 rzeczy, które musisz jeszcze mieć

W ostatnich latach jazda na rowerze zyskała na popularności. Jeżdżą i młodzi, i starsi. Po miastach, miasteczkach, górskich szlakach czy ścieżkach rowerowych, których z roku na rok w Polsce przybywa.

Jeśli już udało ci się zrealizować marzenie i upragniony rower stoi przed tobą, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, o czym nie można zapomnieć i w co jeszcze się zaopatrzyć, by wycieczki były bezpieczne i sprawiały frajdę.

Kask ratuje życie

Kask powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty. Bez niego nie ruszaj się nawet do sklepu na sąsiednim osiedlu. Przewrócić się może każdy, a wtedy o uraz nietrudno. Kask w razie upadku znacząco zneutralizuje jego skutki - może nawet uratować ci życie.

Kask należy dostosować do stylu jazdy, jaki uprawiasz. W sklepach jest ogromny wybór i zdecydowanie najlepiej wybrać się po zakup osobiście, by móc go przymierzyć i poprosić o poradę specjalistów, którzy na temat rodzajów kasków wiedzą niemal wszystko.

Reklama

Czasami jednak nie ma takiej możliwości. Należy dokładnie zmierzyć obwód głowy i dopasować kask do rozmiarów podanych przez producenta. Zazwyczaj kaski mają też dodatkową regulację, dzięki której dopasujesz je do swojej głowy.

W sklepach dostępne są rozmiary, podobne jak w rozmiarówce ubraniowej, czyli S, M, L, XL. Zdarzają się też rozmiary S/M czy L/XL.

Pamiętaj, że podczas upadku kask może pęknąć lub się odkształcić. Taki już nie ochroni twojej głowy przed uderzeniem.

Jeśli to ci się przytrafiło, musisz go wyrzuć i kupić nowy.

Światła obowiązkowe

Zazwyczaj sklepy oferują rowery bez świateł przednich i tylnych. Jeśli poruszasz się wyłącznie w dzień, przy dobrej przejrzystości powietrza, nie musisz ich mieć. Jednak dla własnego bezpieczeństwa miej je na stałe zamontowane do roweru. Nigdy nie przewidzisz, co się po drodze przytrafi, czy nie opóźni się twój powrót do domu lub czy też nagle nie zmieni się pogoda, o co nietrudno w upalne dni.

I pamiętaj! Lampki rowerowe po zmroku i w czasie złych warunków atmosferycznych są obowiązkowe.

Okulary nie tylko na słońce

Okulary chronią rowerzystę nie tylko przed skutkami promieniowania słonecznego, ale także przed różnymi zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do oka podczas jazdy, np. muchami, drobinkami kurzu lub pyłkami latającymi w powietrzu.

Okulary powinny być wygodne, zwykle długo się w nich przebywa, dodatkowo na głowie masz jeszcze kask - wszystko musi ze sobą współgrać. Powinny mieć też odpowiednie soczewki, by nie dopuszczać promieniowa UV do oka.

O rower też trzeba dbać

Specjaliści polecają, by po zakupie roweru zmyć smar, którym zabezpieczony jest napęd. Nie nadaje się on do jazdy, jedynie chroni przed korozją.

By usunąć stary smar, najwygodniej jest zaopatrzyć się w specjalne środki na bazie benzyny (zwykła benzyna ekstrakcyjna też się sprawdzi, ale czyszczenie łańcucha za jej pomocą jest zdecydowanie trudniejsze). Najlepiej kupić je w postaci spreju. Wystarczy spryskać łańcuch, chwilę odczekać, aż cały brud się rozpuści i obficie spłukać wodą. Prawidłowo wyczyszczony łańcuch powinien mieć kolor srebrny.

Pamiętaj! Nie używaj do czyszczenia napędu rowerowego myjek wysokociśnieniowych.

Do smarowania łańcucha można stosować specjalne oliwki czy woski. Jedne są przeznaczone do warunków letnich, inne jesiennych. Te do letnich, czyli do warunków suchych ("Dry"), wystarczają na około 100 km. "Wet" zapewniają idealną pracę na około 200 km.

Gdzie umieścić gadżety?

Jadąc na wycieczkę miej ze sobą zawsze bidon z wodą, a także coś słodkiego do przegryzienia, co szybko może podnieść poziom cukru. Często też potrzeba gdzieś schować kluczy do domu czy samochodu.

Jazda z plecakiem bywa uciążliwa, więc lepiej zaopatrzyć się w uchwyty i sakwy. Do uchwytów, których wybór jest ogromny, przymocujesz bidon lub butelkę wody. W sakwie schowasz klucze, małą tubkę kremu z filtrami UV i drobne na kawę po drodze.

Dla niewtajemniczonych i dopiero zaczynających swoją przygodę rowerową - przy trasach rowerowych spotkasz wiele kawiarni nastawionych na klienta na rowerze. Tam zawsze masz gdzie postawić rower i mała czarna z pysznym ciastkiem jest podstawą menu.

 Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi oraz pięknych krajobrazów!

Podobał ci się ten materiał? Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower:

Nie dla szpanu, nie dla sportu. Rewolucja rowerowej normalności

Niezastąpione w walce z kryzysem. Jak je chronić?

Fizjo-rowerownia, czyli jak zdrowo jeździć na rowerze 

Prosta przekąska pomoże utrzymać formę. Zobacz, jak ją zrobić



Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: rower | wycieczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama