Sposoby na czyszczenie biżuterii
Łańcuszki, pierścionki, bransoletki bez względu na to, czy je często nosimy, czy tylko okazyjnie, po czasie tracą blask. Jak właściwie czyścić biżuterię?
Złoto
Biżuterię ze złota włóż do słoika, zalej ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych i łyżki sody. Zamknij słoik i potrząsaj nim energicznie przez kilka minut. Wyjmij biżuterię, opłucz ciepłą wodą i dokładnie osusz. Do czyszczenia złotych przedmiotów świetnie sprawdza się także proszek do pieczenia naniesiony na miękką, lekko wilgotną szmatkę.
Srebro
Ozdoby ze srebra (bez kamieni itp.) przecieraj szmatką nasączoną roztworem z 1 łyżki octu i czubatej łyżeczki sody. Do czyszczenia biżuterii z tego kruszcu doskonale się nadaje sok z cytryny. Po przetarciu nim srebra, opłucz je wodą.
Perły
Rozłóż na płóciennej szmatce, posyp solą i zwilż wodą. Chwilę odczekaj, a następnie umieść zawiniątko pod bieżącą wodą i potrząsaj nim, aż sól się rozpuści. Wyjmij perły i pozostaw do wyschnięcia. Sztuczne perły najlepiej umyć w wodzie z dodatkiem amoniaku.
Bursztyn
Do czyszczenia tego kamienia przyrządź papkę ze zmielonej kredy i spirytusu. Nanieś ją na szmatkę i delikatnie przecieraj kamienie. Możesz też użyć samego spirytusu. Po czyszczeniu bursztyny przetrzyj bawełnianą szmatką.
Masa perłowa
Najlepiej ją czyścić papką z kredy i zimnej wody. Nie należy używać ciepłej wody ani mydła, bo zmatowieje.
Turkusy i korale
Te kamienie przecieraj ściereczką umoczoną w roztworze letniej wody i sody oczyszczonej. Na koniec wypoleruj.
Kryształki Svarowskiego myj zimną wodą z dodatkiem denaturatu lub octu (w proporcji 1:1), wytrzyj do sucha. Kamienie syntetyczne dobrze czyści się na sucho miękką szczoteczką maczaną w mące ziemniaczanej.