Reklama

Tomasz Kozłowski: "Projekt wyprowadziłem do Stanów, ponieważ tutaj nie było przestrzeni"

W najnowszym odcinku podcastu wideo "Zdanowicz pomiędzy wersami" dziennikarka Katarzyna Zdanowicz gościła Tomasza Kozłowskiego – ratownika górskiego, skoczka spadochronowego, psychologa. Mężczyzna, który skacze z coraz większych wysokości dla dobra ludzkości, opowiedział o swojej najnowszej inicjatywie, opowiedział o trudnym czasie, gdy zdiagnozowano u niego nowotwór oraz zdradził, dlaczego inicjatywa, którą zapoczątkował - “Jump For The Planet” - ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

Tomasz Kozłowski: "Projekt wyprowadziłem do Stanów, ponieważ tutaj nie było przestrzeni"

Tomasz Kozłowski skacze ze spadochronem z coraz większych wysokości, a jego celem jest zbieranie funduszy. Zainicjował projekt “Jump For The Planet", którego celem jest zwiększanie świadomości klimatycznej. Skoczek wyjawił między innymi, dlaczego zdecydował się przenieść inicjatywę do Stanów Zjednoczonych Ameryki:

"Projekt 'Jump For The Planet' rośnie dość mocno, o wiele bardziej za granicą niż w Polsce. Choć miałem kilka rozmów tutaj na wysokim poziomie, kilku parlamentarzystów się zaangażowało w to [...] Projekt wyprowadziłem do Stanów, ponieważ tutaj nie było przestrzeni, aby to robić, chociaż dlatego, że Jarosław Kaczyński zaprzecza zmianom klimatycznym, a ja chcę pomóc osobom, które są ofiarami zmian klimatycznych, ale też uchodźcom wojennym. [...] Okazuje się, że możemy mieć w tym projekcie partnerstwo, które w takiej globalnej imprezie - jeśli się do tego przyłączymy - może dołączyć kolejne kilkaset milionów ludzi na całym świecie".

Reklama

Zobacz również: Robert Czerwik: Jestem złym dzieckiem polskiej mody

Tomasz Kozłowski zainspirowany przez dwunastolatka

Tomasz Kozłowski u Katarzyny Zdanowicz opowiedział także o swojej najnowszej inicjatywie, której celem była zbiórka włosów na peruki dla pacjentów dziecięcych oddziałów onkologicznych.

Tomasz Kozłowski inicjując nowy projekt, postawił sobie trzy cele. Dąży do stworzenia ruchu społecznego, który będzie działał na rzecz osób chorych i potrzebujących pomocy. Chce rozpocząć dyskusję na temat psychologicznych trudności, z jakimi borykają się ludzie i dzieci chore na nowotwory. Trzecim celem jest stworzenie materiału z wydarzenia, który roześle do wszystkich stref spadochronowych na całym świecie z prośbą do skoczków spadochronowych, by zaangażowali się w inicjatywę, czy to przez ścięcie włosów, zaangażowanie znanych osobistości z ich krajów, czy w dowolny inny sposób, który wspierałby chorych.

Zobacz również: Michał Leksiński u Katarzyny Zdanowicz. "Przekraczałem swoje granice wielokrotnie"

Tomasz Kozłowski z diagnozą nowotworową

Jak się okazuje, tematyka nowotworów jest bliska Tomaszowi Kozłowskiemu. Przeżywał traumę związaną ze zdiagnozowaniem raka u jego żony, która usłyszała od lekarza, że jest “tykającą bombą". Co mocno wpłynęło na nich psychicznie. 

Psycholog wspomina także własne doświadczenia, gdy zdiagnozowano u niego nowotwór z przerzutami, po czym okazało się, że diagnoza była błędna i wynikała ze złej częstotliwości w starym aparacie USG. Tomasz Kozłowski wspomina to wydarzenie bardzo traumatycznie, a tym, co zwróciło jego uwagę, był nie tylko brak opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla pacjenta, ale również nieprzygotowanie lekarzy na rozmowy z pacjentami o poważniej chorobie, która nie tylko wyniszcza ciało, ale także umysł — traumatyzuje i może wywoływać zespół stresu pourazowego nie tylko u pacjenta, ale wśród jego bliskich. Tomasz Kozłowski w swojej nowej inicjatywie chce zwracać uwagę także na ten aspekt choroby nowotworowej.

"Zdanowicz pomiędzy wersami" to podcast wideo, którego nowe odcinki co tydzień można oglądać na łamach Interii. W ramach cyklu topowa dziennikarka porusza tematy ważne społecznie, bez ckliwości i patosu mówiąc o tym, co budzi najgłębsze emocje. - Wspólnie rozprawimy się ze stereotypami i uprzedzeniami. Każdy z nas ma coś, co z różnych powodów skrywa pomiędzy wersami. Podczas programu pozwolimy, aby to głośno wybrzmiało - mówi Katarzyna Zdanowicz.

Zobacz cały odcinek podcastu: 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | Tomasz Kozłowski | skoki spadochronowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy