TOP w filmie ślubnym, czyli najbardziej popularne elementy filmowania ślubnego

Branża ślubna w Polsce należy do tych, które ulegają dynamicznym, choć stopniowym, zmianom na skutek trendów napływających z reszty Europy i Stanów Zjednoczonych. Typowymi elementami podatnymi na zmiany są między innymi kroje i odcienie sukien ślubnych, wystrój sal weselnych, styl fotografii ślubnych (ujęcia i kolorystyka), czy wreszcie forma filmu ślubnego.

Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio"
Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio"Wedding

Popularność filmów ślubnych przeżywa aktualnie swój renesans. Skala odrodzenia filmowego trendu ślubnego dojrzała nawet do tego stopnia, że pary przyszłych nowożeńców coraz częściej rezygnują z fotografa, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Argumentem jest coraz popularniejsze apelowanie do gości weselnych, aby całe wydarzenie samodzielnie dokumentowali telefonami czy aparatami, a następnie przekazali wykonane zdjęcia Parze Młodej lub wskazanemu edytorowi, w celu stworzenia "naturalnego" albumu foto. Rozwiązanie to jest bardzo interesujące nie tylko ze względu na uzyskanie fotografii od wielu foto-amatorów, lecz również z punktu towarzyskiego, ponieważ pozwala na znacznie szybsze zjednoczenie zaproszonych gości wspólnie się bawiących i wspólnie fotografujących.            

Rozwój i postępująca otwartość Polaków na zagraniczne trendy w filmie ślubnym pozwalają pozbyć się wyobrażenia o weselnych nagraniach jak o "czterogodzinnej dłużyźnie nie do przebrnięcia" czy wnikliwej obserwacji wąsatego wujaszka podczas konsumpcji tradycyjnego schabowego.  

W 60 minut dookoła... filmu ślubnego

Stara szkoła, czyli tzw. "old school" w dziedzinie filmu ślubnego jest wypierany na rzecz młodych kamerzystów czy ekip filmowych niejednokrotnie zajmujących się na co dzień już nie montowaniem paneli podłogowych, ale... tworzeniem reklam czy filmów dokumentalnych. W Polsce istnieją już współczesne przykłady weselnych kamerzystów działających ze swoimi ekipami także poza granicami naszego kraju. Weryfikacją, czy dany kamerzysta działa w zgodzie z opisywanym trendem, jest z pewnością zapoznanie się z jego portfolio filmowym. Pozytywem będą ciekawie zrealizowane, pod względem edycyjnym czy operatorskim, tak zwane "The Best of", czyli współczesne teledyski, a także realizacje filmowe w postaci filmów dokumentalnych, klipów muzycznych czy reklam. Nagrody i osiągnięcia w dziedzinie filmowej z pewnością potwierdzą nie tylko zdolności, lecz również podejście danego kamerzysty do filmowania, będącego jego prawdziwym zajęciem, a nie tylko dorywczym, co również charakteryzuje współczesny TOP w tej specyficznej dziedzinie .           

Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio"
Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio"Wedding

Film ślubny bez względu na formę, styl edycji czy kolorystykę, zawiera stałe elementy, zgodne z tradycją danej kultury. W Polsce najbardziej popularnymi są: przygotowania, ceremonia, wesele (zabawa) i plener ślubny. Są jednak jeszcze trzy inne elementy również bardzo chętnie wybierane. Na uwagę zasługuje również nowy trend dotyczący długości filmów.            

Omawiając najbardziej popularne style, można powołać się na realizacje niektórych studio, których cały film nie trwa dłużej niż 60 minut. Preferowana długość jest zgodna ze współczesnym standardem oraz trendem występującym w filmach ślubnych. Wywodzi się on z badań stacji telewizyjnych, które ustaliły, że najbardziej optymalna długość filmów "à la reportage" to 45 minut (maksymalnie 60 minut). Potwierdzeniem są ramy czasowe dotyczące filmów dokumentalnych dopuszczanych do festiwali filmowych czy emitowanych w stacjach TV, które zawierają się w 40-60 minut. W rezultacie filmy o opisanej długości są współcześnie najczęściej proponowane przez studia filmu ślubnego i jednocześnie wybierane przez świadome pary przyszłych nowożeńców w Polsce.   

Odmłodzona ceremonia i wesele okiem nowoczesnego kamerzysty

Fragmenty ceremonii ślubnej i wesela to elementy, które praktycznie zawsze znajdują się w filmach ślubnych. Różnice polegają na stylistyce filmowania oraz edycji, długości wybranych elementów tworzących nagranie z ceremonii oraz wesela, dynamice ujęć oraz edycji filmowej czy kolejności prezentowanych fragmentów w filmie jako całości uzależnionej od pełnej koncepcji filmu. Ponadto różnice polegają również na tym, co dany kamerzysta uznał za ciekawe sfilmowania, natomiast edytor zmontowania.

Jednakże podążając za aktualnie preferowanym stylem, ceremonia jest ukazana w formie skrótowej z uwzględnieniem pięknego wnętrza świątyni i tworzących ją elementów oraz dotychczas często omijanych szczegółów, jak fragment kazania księdza, reakcje zaproszonych czy wreszcie przysięgi sfilmowanej z minimum dwóch kamer i edytowanej w nienużący sposób. Czołowe ekipy kamerzystów weselnych często preferują sposób naprzemienny, gdzie przysięga nie trwa 5 minut, tak jak oryginalnie, lecz jest delikatnie skrócona poprzez naprzemienny montaż przysięgających sobie, charakteryzujący się większym dynamizmem. Z pewnością istotne jest również zastosowanie rekorderów dźwiękowych czy mikrofonów oraz stabilizatorów ruchów kamer czy lustrzanek aktualnie często stosowanych w filmie ślubnym, teledyskowym, dodając tzw. production value. Opisane rozwiązania sprzętowe oraz umiejętność ich obsługi podnoszą jakość nagrania, kształtując lepszy efekt finalny filmu.

Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio"
Kadr z filmu ślubnego "Marry Me Studio" Wedding

Unowocześniona forma filmowego pleneru ślubnego

Plener to element filmu ślubnego stosowany już od wielu lat przez kamerzystów, jednakże zgodnie z aktualnymi trendami i poszukiwaniami nowych rozwiązań przybrał zupełnie nową formę.  Nie jest to już statyczny element filmu, niewiele różniący się od zdjęć. Współcześnie łączenie pleneru fotograficznego z filmowym, gdzie nowożeńcy pozując do fotografii, są filmowani, jest wręcz nie do pomyślenia, choć niestety wciąż praktykowane. Idąc za przykładem najbardziej popularnych kamerzystów, plener filmowy zawsze odbywa się w innym dniu niż wesele i ceremonia oraz w innym dniu niż plener fotograficzny. Uzyskanie wyjątkowych ujęć wymaga poświęcenia uwagi i czasu. Niezbędne jest także uzyskanie odpowiedniej atmosfery nawet, gdy filmowani nie są przyzwyczajeni do występowania przed kamerą lub tego po prostu nie lubią. Dlatego pamiętajmy i  o tym przy  wyborze specjalisty.            

Tematyka filmów plenerowych często przybiera formę Love Story, w których pojawia się także akcja. Państwo Młodzi nie występują już w roli okazów muzealnych, lecz jako istoty żywe i dynamiczne, co jest adekwatnie filmowane, jak również odpowiednio edytowane w procesie postprodukcji. Współczesne podejście do nagrania plenerowego pozwala otrzymać w rezultacie odrębny teledysk z ujęciami pieczołowicie zsynchronizowanymi z wybranym utworem muzycznym. Stanowi to poruszającą pamiątkę filmową przyszłych nowożeńców.    

Popularny dodatek - wywiady z gośćmi

Innym zyskującym popularność elementem stanowiącym urozmaicenie dla całego filmu są wywiady z wybranymi gośćmi. Stosując odpowiedni sprzęt w postaci rekorderów czy mikrofonów, zamówiona firma w umiejętny sposób przeprowadza wywiady czy rozmowy z gośćmi wesela w różnych jego fazach. Pozwala to uzyskać bardzo ciekawe materiały, nieraz bardziej żartobliwe lub emocjonalne, lecz zawsze z zachowaniem dobrego gustu i smaku. Urozmaicenie filmu w postaci ciekawych historii opowiedzianych przez najbliższych na temat Panny Młodej lub Pana Młodego powodują, że film staje się jeszcze bardziej prawdziwy i przepełniony pozytywnymi emocjami. Odpowiedni montaż wywiadów dostarcza wszystkim oglądającym kwintesencji przekazywanych historii, anegdot czy życzeń z uniknięciem zbędnych wydłużeń. Czasem jednak zamysł filmowy może kierować się wyłuskaniem wszelkich wpadek wypowiadających się, wówczas finałem takich wypowiedzi może być stylizacja filmu ślubnego na słynne "Wesele" według reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nie jest to popularne rozwiązanie jednak znajduje swoich zwolenników wśród Nowożeńców ( rzadko wśród zaproszonych gości).  

Filmowe podziękowanie dla rodziców

Podziękowanie dla rodziców jest elementem filmu ślubnego, który zyskał największą popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Dotychczasowe podziękowania w postaci kwiatów i jednego z dwóch polskich utworów muzycznych o adekwatnej tematyce musiał się w końcu spotkać z przesyceniem. Ponadto tradycyjna forma podziękowania na gremium podczas wesela to bardzo publiczne rozwiązanie jak na intymne i osobiste podziękowanie za najczęściej wieloletni okres wsparcia, wychowania, cierpliwości i miłości od rodziców. Nowoczesna forma umożliwia przemyślenie i przygotowanie podziękowania, które pozostanie uwiecznione w formie filmu na wiele lat. Dodatkowo, projekcja przygotowanego filmu z udziałem Państwa Młodych podczas wesela jest interesującym urozmaiceniem przyjęcia, które na moment przeradza się w salę kinową. Filmowa forma podziękowań pozwala zachować wyjątkowo osobiste chwile z dala od zgiełku weselnego, stanowiąc remedium dla nieśmiałych lub stroniących od publicznych wystąpień. Jednakże może być mimo wszystko bardzo radosna, ekspresyjna, pełna miłości, wdzięczności i ciepła skierowanego do rodziców.            

Film ślubny, tak jak inne dziedziny związane z branżą ślubną, wciąż ulega rozwojowi. Ponadto formy oraz stylistyka filmów coraz częściej stają się istotnym elementem, który kilka lat wstecz był całkowicie bagatelizowany. Opisany rozwój form filmu ślubnego jest podyktowany w szczególności wzrostem wymagań jego odbiorców, a możliwy dzięki ciągłemu rozwojowi technologii sprzętów filmowych i zaawansowanym umiejętnościom twórców filmów. Nieustanne doskonalenie wiąże się jednak ze wzrostem kosztów, z którymi trzeba się liczyć przy wyborze współczesnego, dobrego kamerzysty.   

Witalis Szumilo - Kulczycki

Wedding
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas