Upały potrafią zrujnować zdrowie. Kto musi najbardziej uważać?
Lekarze i naukowcy biją na alarm - nasilające się i przedłużające fale upałów są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. W szczególnym niebezpieczeństwie są seniorzy i osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia. Okazuje się, że wysokie temperatury są najgorsze dla organizmu na początku lata, kiedy jeszcze nie jesteśmy zaaklimatyzowani. Sprawdź, kto powinien najbardziej chronić się przed upałami.

Dlaczego upały są niebezpieczne dla seniorów?
Po 65. roku życia gwałtownie spada zdolność organizmu do termoregulacji, co znacznie zwiększa ryzyko odwodnienia. W starszym wieku łatwiej też o zaburzenia hormonalne i gorszą pracę gruczołów potowych. Skóra staje się cieńsza i bardziej narażona na promieniowanie UV. Seniorzy często przyjmują również leki działające moczopędnie, które sprzyjają nadmiernej utracie wody z organizmu. Wysokie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza zaostrzają też objawy wielu schorzeń przewlekłych, a w szczególności chorób układu krążenia i nerek, cukrzycy czy astmy.
Upały a schorzenia układu krążenia
Wysokie temperatury są największym zagrożeniem dla osób, które zmagają się z chorobami sercowo-naczyniowymi, przede wszystkim z nadciśnieniem, niewydolnością żylną (która objawia się żylakami nóg), chorobą wieńcową czy po zawale serca. Podczas upałów organizm poświęca całą energię na zachowanie prawidłowej temperatury ciała - rozszerzają się naczynia krwionośne i szybciej się pocimy, a ciśnienie spada. W związku z tym serce musi pracować intensywniej, by natlenić organizm, a to zwiększa ryzyko zawału serca. Odwodnienie może z kolei doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia krwi, co sprzyja groźnym dla zdrowia i życia zakrzepom.
Eksperci biją na alarm - upały są zagrożeniem dla życia
Brytyjscy naukowcy z Londynu alarmują, że każda fala upałów wiąże się ze zwiększającą się liczbą zgonów, a sytuację pogarszają zmiany klimatyczne. Wysokie temperatury pojawiają się coraz wcześniej - już wiosną, i trwają coraz dłużej, nawet przez dwa tygodnie bez przerwy. Normą stają się też tzw. noce tropikalne, gdy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. W efekcie trudno o wywietrzenie i ochłodzenie mieszkań.
"Fale upałów to cisi zabójcy - osoby, które tracą podczas nich życie, zazwyczaj cierpią na jakieś schorzenia, a upał rzadko jest wymieniany jako przyczyna zgonu"- mówi Dr Garyfallos Konstantinoudis, wykładowca w Instytucie Grantham w Imperial College w Londynie.

Jak chronić się przed upałami?
Osoby starsze, ale też chorujące przewlekle (zwłaszcza na choroby serca) powinny unikać wychodzenia z domu w czasie najwyższych temperatur. Wskazane są spacery wcześnie rano lub przed zachodem słońca. Konieczne jest regularne nawadnianie organizmu (najlepsza jest woda, ograniczać powinno się kawę i herbatę) i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Konieczne jest też częstsze mierzenie ciśnienia krwi. W razie niepokojących objawów, takich jak bóle w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, bladość skóry, dreszcze, gorączka, osłabienie, omdlenie, dezorientacja, bóle głowy, nudności czy wymioty, należy wezwać karetkę pogotowia. Zasada "złotej godziny", czyli czasu reakcji w przypadku symptomów zawału serca, znacznie zwiększa szansę na powrót do zdrowia.
Źródło:
https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/uk-heatwave-temperatures-death-health-b2773913.html