Reklama

​Zmiana miejsca pochówku księcia Filipa? Powód ma uzasadnienie!

Przygotowania do uroczystości pogrzebowych są już zapięte na ostatni guzik. Książę Filip spocznie w królewskiej krypcie w Kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Jednak to miejsce nie jest ostateczne. Królowa Elżbieta II ma inne plany.

Książę Filip. Trwa narodowa żałoba

Minął tydzień od oświadczenia na temat śmierci księcia Filipa! Brytyjczycy wciąż nie mogą oswoić się z tą myślą. Więcej czasu będzie potrzebowała także rodzina królewska. Członkowie brytyjskiej monarchii w ciepłych słowach wspominają seniora rodu i szanują jego ostatnią wolę. Jedno z życzeń dotyczyło pochówku.

Książę Filip mógł liczyć na pogrzeb państwowy, ale świadomie zrezygnował z tego przywileju. Chciał, aby jego ostatnia droga była "bezproblemowa" dla bliskich i otoczenia.

Królowa Elżbieta II oddana mężowi do końca

Książę Edynburga zostanie pochowany w Kaplicy św. Jerzego. To właśnie tu jego wnuk Harry powiedział sakramentalne "tak" Meghan Markle. To miejsce, w którym przeplatają się łzy wzruszenia ze łzami smutku i goryczy. Do tej pory w nawach kaplicy spoczęły ciała 33 członków rodziny królewskiej. 

Reklama

Dokąd trafi trumna z ciałem Księcia Filipa?

W dniu pogrzebu ekologiczna  wełniana trumna z ciałem księcia Filipa trafi do krypty w Kaplicy św. Jerzego. Żeby się tam dostać, ciało trzeba będzie opuścić około pięciu metrów.

Książę Edynburga będzie 25 członkiem rodziny królewskiej, który po ceremonii pogrzebowej spocznie w tym miejscu. Kto jeszcze jest pochowany w krypcie pod Kaplicą św. Jerzego? Są to mi.in.: księżniczka Amelia, córka Jerzego III, księżniczka Augusta, księżna Brunszwiku, siostra Jerzego III,  królowa Charlotte, żona Jerzego III i książę Edward.

Jednak w przypadku męża brytyjskiej monarchini to miejsce nie będzie ostatecznym. Okazuje się bowiem, że zgodnie z wolą królowej angielskiej ciało księcia Filipa zostanie przeniesione do Kaplica Pamięci Króla Jerzego VI, aby w odpowiednim czasie spocząć u boku żony, królowej Elżbiety II. Do tej pory w kaplicy, która została zbudowana obok północnej nawy między 1968 a 1969 rokiem, zostali pochowani król Jerzy VI, Elżbieta Bowes-Lyon oraz księżniczka Małgorzata Windsor.

Plan uroczystości pogrzebowych księcia Filipa

Ze względu na pandemię uroczystość pogrzebowa będzie kameralna. Weźmie w niej udział około trzydziestu członków rodziny królewskiej. Jak donoszą brytyjskie media, trumna zostanie wyniesiona z zamku Windsor o godzinie 14.00. Następnie kondukt żałobny ruszy w kierunku Kaplicy św. Jerzego. 

Trasę obstawiać będą żołnierze brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej oraz Królewskich Sił Powietrznych, oddając tym samym hołd mężowi królowej Elżbiety II. Samochód z trumną księcia Filipa, która udekorowana będzie sztandarem książęcym, wieńcem wieńcem oraz marynarską czapką  i mieczem, zatrzyma się przy zachodnich schodach Kaplicy św. Jerzego. 

Żołnierze będą odpowiedzialni za wniesienie trumny do wnętrza świątyni. O godzinie 15.00 Anglia zamilknie. Wówczas zaplanowano minutę ciszy ku czci księcia Edynburga.

***
Zostań z nami! CO WARTO PRZECZYTAĆ?

Oto najciekawsze artykuły. Wspominamy księcia Filipa. Galeria zdjęć wzrusza!

Niezwykłe pasje księcia Filipa. Czym się interesował?

Ostatnie chwile księcia Filipa. Rodzina przerywa milczenie

Kenia. Z tej podróży królowa Elżbieta II i książę Filip wrócili odmienieni

Tę sprawę przez lata zamiatano pod dywan. Chodzi o matkę księcia Filipa

Historia wielkiej miłości. Książę Filip i królowa Elżbieta II sprzeciwili się rodzinie?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: książę Filip | Królowa Elżbieta II | Londyn | żona | Meghan Markle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy