3 kroki do pięknych stóp

Właśnie teraz należy im się więcej troski, bo jeszcze moment, a będziemy mogły pokazać je w lekkich, odkrytych sandałkach! Warto więc by były gładkie, miękkie, po prostu piękne!

Zdrowe stopy to wypoczęte stopy. Nie żałuj im zabiegów pielęgnacyjnych
Zdrowe stopy to wypoczęte stopy. Nie żałuj im zabiegów pielęgnacyjnych123RF/PICSEL

Gładkie i wypielęgnowane

Zmęczona czy wysuszona skóra stóp potrzebuje skutecznej kuracji regenerującej. Na kąpiele stóp i gęste, odżywcze kremy najlepszą porą jest wieczór. Rano stosuj preparaty nawilżające, o działaniu odświeżającym i antyperspiracyjnym.

Usuń stwardniałą skórę na piętach tarką lub maścią do likwidowania zrogowaciałego naskórka. Potem zrób stopom peeling, aby wygładzić ich naskórek.
Wmasuj zmiękczający lub regenerujący krem. Szukaj w nim mocznika (zmniejsza rogowacenia), wosków i olejków.
Zmęczone stopy świetnie pielęgnują maseczki. Przynoszą szybką ulgę, zapobiegają też wysychaniu i pękaniu naskórka.

Rada: Gdy pięty są popękane, wymocz stopy w kąpieli ziołowej: 6 łyżek szałwii zalej litrem wrzątku, odstaw na godzinę, przecedź, wlej do miski z ciepłą wodą. Po wytarciu wymasuj stopy. Aby je natłuścić, użyj do masażu zwykłej oliwy z oliwek.

Paznokcie - zdrowe i lśniące

Ozdobą wypielęgnowanej skóry stóp są ładne paznokcie: kształtne, bez zażółceń i nierówności, wypolerowane i równo przycięte. Paznokcie u stóp są znacznie bardziej podatne na choroby, deformacje i zgrubienia niż te u rąk. Dlatego trzeba o nie bardziej dbać!

Kruche, o nierównej strukturze, wzmocnisz, stosując oliwki i odżywki utwardzające z witaminami i wapniem, które je zregenerują i przywrócą im właściwą strukturę.
Jeśli płytka paznokcia jest nierówna lub ma przebarwienia, zainwestuj w preparat redukujący zażółcenia i nierówności. Problemy typu wrastanie czy nagniotki wymagają pomocy pedikiurzystki.
Jeśli paznokcie u stóp tracą połysk, stają się matowe, a potem zgrubiałe i coraz bardziej porowate, możesz podejrzewać infekcję grzybiczą. Zastosuj specjalne sztyfty przeciwgrzybiczne, a jeśli nie pomogą, zgłoś się do dermatologa.

Rada: Niekorzystne zmiany na paznokciach mogą być spowodowane niepoprawnie wykonanym pedikiurem lub źle dobranymi preparatami do paznokci (m.in. używaniem zmywacza z acetonem). Nie stosuj metalowych pilników, które zdzierają płytkę, co ją bardzo osłabia, powodując jej rozdwajanie. Zawsze piłuj paznokcie tylko w jedną stronę.

Ostatni szlif, czyli pedikiur

Ten zabieg doda urody paznokciom, a przy okazji całym stopom. Najmodniejsze na stopach są tej wiosny kolory: granatowy, odcienie jagodowe i śliwkowe. Zawsze atrakcyjnie prezentują się soczyste czerwienie, burgund lub fuksja ze złotawym wykończeniem.

Przed nałożeniem lakieru zastosuj jako pierwszą warstwę bazę lub odżywkę, zwłaszcza gdy powierzchnia Twoich paznokci jest nierówna, zgrubiała, odbarwiona. Odczekaj chwilę, aż wyschnie.
Jeśli nałożenie na paznokcie 2,3 warstw (bazy, utwardzacza) sprawia Ci trudność, wybierz lakier o specjalnej formule, np. żelowy lub ten z witaminami i składnikami utwardzającymi płytkę.
Pamiętaj, że lakiery mocne, np. czerwone, różowe, dobrze wyglądają tylko na paznokciach o ładnym kształcie. W innym wypadku lepiej wybierz kolor mniej rzucający się w oczy.

Rada: Lakier nakładaj dwa razy, chyba że wybrałaś taki, który uzyskuje głęboki kolor już po pierwszej aplikacji. Pamiętaj, że nawet tzw. lakier szybkoschnący po kilkunastu minutach jest suchy tylko powierzchniowo. Naprawdę utwardza się i jest odporny na uszkodzenia dopiero po ok. 2 godzinach. Robiąc pedikiur, warto użyć preparatu przyspieszającego wysychanie.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas