5 sposobów jak dbać o kwiaty o ozdobnych liściach
Domowe rośliny mogą być ozdobą wnętrza, jeśli są w dobrym stanie. Warto wiedzieć, co im odpowiada, aby Twoje pielęgnacyjne zabiegi nie poszły na marne.
Mają wiele odmian i różne wymagania. Ale zasady pielęgnacji są podobne. Dowiedz się więc, co im najlepiej służy.
1. Fikus
Lubi ciepłe, widne miejsca, ale nie bezpośrednio na słońcu. Nie znosi przeciągów, zmiany stanowiska i nie może stać na zimnej podłodze ani blisko nieszczelnego okna. Podlewaj go co 2-3 dni (zimą raz na tydzień), tak, aby woda nie wypływała z donicy na podstawkę. Raz w miesiącu nawoź go wieloskładnikową, łatwo przyswajalną odżywką w małych dawkach (duże mu szkodzą). Latem możesz go wystawić w zaciszne, półcieniste miejsce.
Ważne: Fikus źle znosi kurz na liściach, więc często przecieraj je i zraszaj wodą lub myj go pod prysznicem (okryj wtedy folią ziemię w doniczce). Potem spryskuj nabłyszczaczem.
2. Zamiokulkas
Jest bardzo odporny. Rośnie w każdym miejscu, nawet w ciemnym w temperaturze ponad 16ºC. Nie znosi ostrego słońca. Lubi nawożenie (płynny nawóz raz w miesiącu od kwietnia do końca lata), zwłaszcza gdy wypuszcza pędy. Zimą jest w stanie spoczynku.
Zamiokulkas nie cierpi nadmiaru wody, więc nawadniaj go dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie, bo obfite nawadnianie powoduje opadanie liści i gnicie kłączy. Ważne Jego liście wyginają się w kierunku światła, więc regularnie obracaj doniczkę.
3. Juka
Potrzebuje dużo światła. Ale zimą lubi chłód, najlepiej 15ºC (wytrzymuje do 10ºC). Przetrwa też w pomieszczeniu ogrzewanym do 18-20ºC, gdy będziesz ją zraszać. Gdy latem jest na tarasie i balkonie, potrzebuje dużo wody i wtedy często ją podlewaj. W domu rób to rzadziej, ale dbaj, aby ziemia była lekko wilgotna. Zraszaj ją tylko w upalne dni. Wiosną i latem nawoź co 2 tygodnie (płynną odżywką wolnodziałającą, wieloskładnikową).
Ważne: Gdy końcówki liści obsychają, bledną, żółkną i wiotczeją, przyczyną może być zbyt suche powietrze i wysoka temperatura.
4. Dracena
Dobrze czuje się w każdych warunkach, ale najlepiej jasnym miejscu i rozproszonym świetle (nie bezpośrednio na słońcu). Zimą zapewnij temperaturę 18-20ºC. Wiosną i latem podłoże musi być wilgotne, ale nie mokre. Zraszaj minimum raz w tygodniu i utrzymuj wilgotną ziemię (lepiej ją przesuszyć niż zbytnio nawodnić).
Ważne: Od wiosny do jesieni zasilaj ją co 2 tygodnie nawozem z małą ilością azotu, bo liście przestaną się wybarwiać.
5. Palma
Postaw ją w jasnym miejscu, bez nadmiaru słońca. Zraszaj 2-3 razy w tygodniu. Jesienią i zimą nawadniaj co 7-10 dni. Wiosną i latem podlewaj tak obficie, by woda wyciekła na podstawkę (wylej ją po 20 minutach). Gdy ziemia wyschnie, znowu podlej (jeśli jest upał, po 2-3 dniach) Wiosną, latem i jesienią stosuj nawóz do palm i przyspieszacz wzrostu.
Ważne: Przed wystawieniem na balkon przyzwyczaj ją do słońca, by nie oparzyć liści. Niech przez 2 tygodnie będzie w półcieniu.